İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hem Yerli Hem Sağlıklı!

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı Ahşap Oyuncak sektör temsilcileri ile yerli ve sağlıklı üretim için bir araya geldi.
Hem Yerli Hem Sağlıklı!

Mesleki ve Teknik Eğitim politikalarının belirlenmesinde paydaşların görüş, önerileri ve iş birliği önemli bir yer tutmaktadır. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sayın Mahmut Özer’in İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde başlattığı Ahşap Oyuncak Projesi pilot okulları kapsamındaki çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

Ulusal ve uluslararası ölçekte gelişmelere açık olan alanlardan biri olan ahşap oyuncak sektörünün artan nitelikli iş gücünü karşılamak, okul-sektör iş birliğini geliştirmek ve karşılıklı görüş alışverişinde bulunmak çok önemli. Bu çerçevede İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı başkanlığında Bayrampaşa İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Ahşap Oyuncak Sektörü İstişare Toplantısı gerçekleştirildi.

Niçin Ahşap Oyuncak?

Plastik malzemeden yapılanların aksine ahşap oyuncaklar çocuk sağlığı için en zararsız materyaldir. Diğer materyallerden yapılan oyuncaklara göre daha dayanıklıdır. Özellikle 1 yaş sonrası bebekler oyuncaklara vurmayı ve atmayı çok seviyorlar ve bu şekilde dünyayı tanıyorlar. O sebeple diğer oyuncaklar daha çabuk kırılıp zarar görürken, ahşap oyuncaklar çok daha uzun ömürlü oluyorlar. Daha da önemlisi ahşap oyuncaklarda bebekler aktif rol alır. Plastik ve elektronik oyuncaklarda bir düğmeye basıp izlemeye devam eder, ancak ahşap oyuncaklarda kendisi keşfeder, iter, döndürür ve parçalarını eliyle çeker.

Ne var ki Türkiye’de, sade görünümlü, fonksiyonel ve çok işlevli olan ahşap oyuncaklar büyük oranda ithal ediliyor. Bu bakımdan mesleki ve teknik  eğitim kurumlarında ahşap oyuncak tasarımı ve üretimiyle ilgili atılan her adım yerli üretim bakımından da önemli.

Artık Mobilya ve İç Mekân Tasarım alanında üretim yapan Mesleki ve Teknik Eğitim kurumlarında ahşap oyuncak üretimi yapılabilecek. İstişare toplantısında Mobilya ve İç Mekân Tasarım alanı olan dokuz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile sektör arasındaki iş birliğini artırma kararı alındı.

Toplantıdan sonra İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı, ahşap oyuncak üretimi kapsamında Bayrampaşa İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi atölyelerini ziyaret etti.

 

30-11-201830-11-201830-11-201830-11-201830-11-201830-11-201830-11-201830-11-201830-11-201830-11-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.