İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hem Oyun Hem Koro

Bir Ses İki Hareket Projesi kapsamında İstanbul genelinde oluşturulan karma ekipler CRR Konser Salonunda unutulmaz bir performans sergiledi. 
Hem Oyun Hem Koro

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz kültürün yeni nesillere doğru bir şekilde aktarılması gerekliliği kapsamında ve öğrencilerimizin sosyal, kültürel ve akademik anlamda bir bütün olarak gelişmesine katkı sağlamak için Bir Ses, İki Hareket Projesini hayata geçirdi.  Bir Ses İki Hareket Projesi öğrencilerimizin sosyal, sportif ve sanatsal alanda gelişimlerini en üst seviyeye çıkarmak amacı ile okullarda öğrenci ve öğretmenlere bir kapı açtı.

Müzik, Spor ve Halk Oyunları

Projeyle eğitim-öğretim yılı boyunca öğrencilerin sosyo-kültürel faaliyetlere, güzel sanatlara ve spora ilgi duymaları, yeni ilgi alanları kazanmaları, dolayısıyla da yetenek ve kişiliklerinin sağlıklı bir şekilde geliştirilmesi amaçlandı.  Bu sayede öğrencilerimizin sadece akademik anlamda değil, aynı zamanda sosyal, kültürel, sportif ve sanatsal açıdan da gelişmiş bireyler olarak yetiştirilmeleri sağlandı.

Proje tüm yörelerin halk oyunlarını,  Türk Sanat Musikisi, Türk Halk Müziği ve dünya müziklerinden oluşan koro faaliyetleri ve enstrüman gruplarıyla tüm branşlardaki spor alanlarını kapsıyor. Öğrencilerin ritmik ve ezgisel yaşam becerileri kazanması, hareket yapısı ile bedensel ve ruhsal sağlığın gelişimine katkı sağlaması, onların sanat yönünü geliştirerek estetik anlayışı güçlendirmesi, medeni cesaret ve liderlik olgusunun gelişmesine katkı sağlayan bu proje kasım ayında uygulanmaya başladı.

Özverili Çalışmaların Hasılası

Proje okullarda yoğun ilgi gördü, yılsonuna kadar müzikal çalışmalar % 80, sportif faaliyetler % 88, halk oyunları %  91 oranında artış gösterdi. Proje kapsamında toplam 3500 spor, halk oyunları ve koro etkinliği düzenlendi. Ayrıca tüm İstanbul genelinde yıl içerisinde yapılan programlarda ve ilçe şölenlerinde görev alan ekipler, öğrencilerin sanatsal ve sportif faaliyetlerin niteliklerinin arttırılmasında önemli rol oynadı.

Bir Ses İki Hareket Projesi, kapsamında İstanbul genelinde oluşturulan karma ekiplerden 25 halk oyunu ve 300 kişilik koro bugün CRR Konser Salonunda unutulmaz bir performans sergiledi.  Programa İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Levent Özil, proje koordinatörleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Programda konuşan İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı, Bir Ses İki Hareket Projesine ilişkin, "Öğrencilerimizin 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda hem hareket hem de müzikal becerileri kazanmasının önemi, bizleri, projemizin etkisinin nasıl arttırılabileceği konusunda düşünmeye teşvik ediyor. Bu bakımdan temelde bir özveri ve uzun erimli çalışma projesi olan Bir Ses İki Hareket'te emeği olan bütün öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizi kutluyorum. Onlara her türlü desteği vermenin de boynumuzun borcu olduğunu bir kez daha vurgulamak isterim." ifadelerini kullandı.

Serbest Zaman ve Yaşam Alışkanlıkları

Eğitim yılının sonunda böylesi bir şenliğin düzenlenmesini önemli bulduklarını kaydeden Yazıcı, " Öğrencilerimizin öğrenme merakları ve öğrenme güdüleri gerçekten çok yüksek.  Bu yüksek kapasiteyi doğru kullanabilmek gerekiyor. Onları sadece akademik bakımdan değil, sanat ve spor bakımından da yetiştirmek önem arz ediyor. Biliyorsunuz müzik eğitimi bireyin duyuşsal ve devinişsel davranışlarında olumlu etkiler meydana getirir. Bunun kişilerin bilişsel öğrenmelerinde de önemli ölçüde etkili rol oynadığı birçok araştırmayla kanıtlanmış durumda. Halk oyunlarımız ise içinde barındırdığı kardeşlik duygusu, melodi, ritim ve hareket yapısı ile bireyin bedensel ve ruhsal gelişiminde önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Sportif faaliyetlerin tümü bireyin zihni ve bedeni yönleriyle bir bütün olarak yetiştirilmesine katkı sağlamaktadır. Velilerimiz ve öğretmenlerimiz buna inandıkça bizler de sizlerin önünü açmak için her türlü çalışmaya hazırız. Bunların tümünün yaşam alışkanlığına dönüşerek süreklilik arz etmesi lazım. Ritmik ve ezgisel yaşam becerileri kazandırılması, hareket yapısı ile bedensel ve ruhsal sağlığın gelişimine katkı sağlanması, sanat yönünü geliştirerek estetik anlayışını  güçlendirilmesi, onların serbest zamanlarını iyi değerlendiren bireyler olarak yeteneklerini keşfetmelerini sağlamak yönündeki çalışmalarımıza verdiğiniz katkıdan dolayı  hepinize teşekkür ediyorum." dedi. 

Açılış konuşmasının ardından proje kapsamında İstanbul genelinde oluşturulan karma ekiplerden 25 adet halk oyunu ve 300 kişilik koronun yer aldığı performans izleyicileri büyüledi.

13-06-201913-06-201913-06-201913-06-201913-06-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.