İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

HAYAT BOYU ÖĞRENME HAFTASI KUTLAMALARI SULTANAHMET MEYDANI'NDA BAŞLADI

Hayat boyu öğrenme kültürünün geliştirilmesi, tanıtılması ve yaygınlaştırılması amacıyla bu yıl ikincisi düzenlenen Hayat Boyu Öğrenme Haftası kutlamaları, İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü'nde coşkuyla başladı.  
HAYAT BOYU ÖĞRENME HAFTASI KUTLAMALARI SULTANAHMET MEYDANI'NDA BAŞLADI

Hayat Boyu Öğrenme Haftası açılış töreni, Millî Eğitim Müdürü Sayın Levent Yazıcı'nın katılımıyla Sultanahmet Meydanı'nda yapıldı.

 

Kutlama etkinlikleri kapsamında kursiyerlerin taşıdıkları hayat boyu öğrenmeyi anlatan pankartlarla Sultanahmet meydanında farkındalık yürüyüşü yapıldı, folklor gösterileri gerçekleştirildi.

 

Hayat Boyu Öğrenme Haftası İl Millî Eğitim Müdürlüğü Sanat Galerisi'nde 24 halk eğitimi merkezi ve olgunlaşma enstitüsünün ürünlerinden oluşan sergi açılışı ile başladı. Açılış İl Müdürü Sayın Levent Yazıcı, İl Millî Eğitim Müdürlüğü müdür yardımcıları, şube müdürleri, il personeli, ilçe müdürleri, ilçe halk eğitim müdürlükleri personeli katılımı ile gerçekleşti.

 

"Öğrenmek hayat demektir"

 

Konuşmasına Hayat Boyu Öğrenme Haftası'nı kutlayarak başlayan Yazıcı, "Aslında öğrenmek hayat demektir yaşamın belki de en önemli unsurlarından birisi öğrenmektir. Dünyaya geldiğimiz andan itibaren öğrenmeye başlıyoruz. Öğrenmeyi ne kadar hızlı gerçekleştirirsek o yönde çok yönlü bir gelişme sağlayabiliriz. Medeniyetimizin özünde de öğrenmek vardır. İlk kelimemiz olan Oku! emri de bunun göstergesidir. Hep beraber belli bir düzeyde farklı bir bilgi edinmenin unsurlarından biri de okumaktır. Okumak ve birlikte etkileşimli ortamlar oluşturmak ve her ortam her yaşta bunları sürdürebilmek çok önemlidir. Yaşam boyu öğrenmenin Millî Eğitim Bakanlığımıza bağlı Hayat Boyu Öğrenme birimi aracıyla bize sağladığı çok önemli katkılar var. Her alanda geniş yelpaze sundu bizlere meslek edindirmeden hobilere kurslara kadar bütün becerilere veya tamamen yeni bir alanda gelişmeye sağlamaya yönelik modüller geliştirmiştir Hayat Boyu Öğrenme haftasının önemini de insanlara öğrenmeyi aşılayabilmektir." dedi.

 

Öğrenmenin hayatın ta kendisi olduğunu ifade eden Yazıcı,"Dünyada birçok özel sektör çalışanlarına birçok alanda yeni öğrenme sağlamaya çalışıyor. Dil öğrenmeye, spor dalında yetiştirmeye çalışıyor ve onların aslında motivasyonlarını sağlayıp dış kültüre ve iş yeri bağlılığını desteklemek istiyor bizim de amaçlarımızdan birisi kendi kurumlarımızdaki çalışanlarımıza da bu imkânları sağlayıp bağlılığı artırmaktır." dedi.

 

Yazıcı, Öğrenen Mahalle Projesinin İstanbul'da geliştirilirken temel düşüncesinin öğrencilerin en yakın merkezlere gitmesini sağlamak olduğunu belirtti.  Yazıcı projenin İstanbul'da uygulandıktan sonra tüm Türkiye'de yaygınlaştırılıp Hayat Boyu Öğrenme kültürüne katkı sağladığını söyledi.

 

Meselenin sadece proje geliştirmek değil buna inanan insanlarla bu projeyi hayata geçirmek gerektiğini ifade eden eden Yazıcı, "Bu ülke için aynı zamanda yapabileceğimiz çok büyük katkıdır. Belki hayat boyu öğrenme sürecinden geçen bir insanın yeni bir iş bulmasına bir aile kurabilmesi bir geçim elde edebilmesi demektir veya hayata yeni bir mutluluk katabilmesidir. Belki yarın bir sokakta karşılaştığınızda daha güven veren size tebessüm edebilen bir insan demektir. Biz hep beraber birlikte yaşıyoruz, iş yerlerinde apartmanlarda sokaklarda parklarda genel olarak insanımızın eğitim görmesi ve insanımızı mutluluğu insanımızın mutluluğu ülkenin mutluluğu demektir." dedi.

 

Yazıcı sözlerine şöyle devam etti: "Öğrenme kültürünü de bu amaçla yaymalıyız. Kendi işimizi yapıp bunun üzerine bir üst amaçla çalışıyoruz. Üst amaç olmadığı zaman faydalı olamayız. Bu konuda bizi destekleyen arkadaşlarım meslektaşlarımız ve valiliğimiz var, bize katkı sağlayan şube müdürümüze her ilçemizdeki değerli halk eğitim müdürlerimize çalışanlarına onları destekleyen ilçe müdürlerimize Şube müdürüne bir kaymakamlarımıza beraber çalıştıkları bütün arkadaşlara çok önemli katkıları var. Hepsini ayrı ayrı teşekkür ediyorum biz birbirimize inanıp destek sağladığımız müddetçe ülkemizin önü çok açık. Yarınlarımız çok daha güzel hayat boyu öğrenmeyi geliştirerek ülkemizin yarınlarına çok büyük katkı sağlayacağına inanıyorum."

 

 Hayat Boyu Öğrenme Haftası

 

Bireysel ve toplumsal gelişimle istihdamı ön plana alarak örgün eğitim dışında kalan öğrenme etkinliklerine katılım kültürünün geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için haziran ayının ilk haftası, "Hayat Boyu Öğrenme Haftası" olarak kutlanıyor. 

 

01-07 Haziran tarihlerinde ikincisi düzenlenen "Hayat Boyu Öğrenme Haftası" kapsamında Türkiye genelinde pek çok etkinlik gerçekleştirilecek. İstanbul genelinde ilçe millî eğitim müdürlükleri koordinesinde hayat boyu öğrenme kurumları, 45 halk eğitimi merkezi ve 2 olgunlaşma enstitüsü   hayat boyu öğrenme haftasında etkin görev alacak.

 

İl genelinde hafta boyunca etkinlikler; "Hayat Boyu Öğrenen Mahalle" Projesi kapsamında 35 üniversitede açılacak özel tanıtım çalışmaları, alışveriş merkezlerinde, meydanlarda okullarda tanıtım ve workshop çalışmalarıyla devam edecek.

 

Ayrıca doğa yürüyüşleri, bisiklet turları, tiyatro etkinlikleri, konserler de yapılacak etkinlikler arasında yer alıyor.

01-06-202201-06-202201-06-202201-06-202201-06-202201-06-2022

 

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.