İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hayal-Etkinlik-Yaşam Vizyon Çalıştayı

Ortaöğretim öğrencilerinin bütünlüklü gelişmelerini hedefleyen HEY Programına destek sunan çalıştay yapıldı
Hayal-Etkinlik-Yaşam Vizyon Çalıştayı

2023 Eğitim Vizyonuyla birlikte eğitim-öğretim süreçlerinde farklı bir iklim oluşturmak amaçlandı. Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk'un açıkladığı Hayal-Etkinlik-Yaşam (HEY) Programında haftalık 5 saatlik zaman dilimi içerisinde öğrencilerin tasarım ve uygulama becerilerini geliştirecek etkinlikler yapmaları; sosyal, kültürel, sanatsal ve fiziksel gelişimlerini destekleyecek faaliyetler gerçekleştirmeleri ayrıca toplumsal fayda sağlayacak etkinliklerde yer almaları hedefleri yer alıyordu.

Çalıştayın Amacı

Buradaki nihai hedef, öğrencilerin yalnızca akademik açıdan değil sosyal ve duygusal becerilerinin en üst seviyede gelişiminin sağlanması yoluyla dengeli bir eğitim sisteminin yaratılmasıdır. Bu kapsamda, lisenin ilk üç senesinde haftalık okul zamanı; 35 saati Akademik Gelişim Programı (AGEP), 5 saati HEY olmak üzere toplam 40 saat olarak tasarlandı.

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ve Maltepe Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilen çalıştayda HEY kapsamında 27 sosyal etkinlikle ilgili 32 haftalık hedef-kazanım, yöntem-teknik ve süre- imkânın belirlenmesi amaçlandı.

Fark yaratan Hayal-Etkinlik-Yaşam Vizyon Çalıştayı'na Maltepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Betül Çotuksöken, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, İl Millî Müdür Yardımcımız Sayın Levent Özil, 95 öğretmenimiz 11 maarif müfettişimiz ve 51 akademisyen katıldı.

Eğitim Döngüsünü Tamamlamak

Çalıştayın açılışında konuşan Maltepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Betül Çotuksöken 2023 Eğitim Vizyonu bağlamında çok önemli çalışmalar yapıldığını ifade etti. Vizyon belgesinin felsefi altyapısına dikkat çeken Çotuksöken, "2023 Eğitin Vizyonunun bir parçası olan çalıştayın çok verimli geçeceğine inanıyorum. Hayatın, bilginin ve insanın bütünlüğünü gösteren 2023 Eğitim Vizyonu, hayali, etkinliği ve yaşamı bir araya getiriyor. Hayal etmek, zihin faaliyetlerinin temelidir. Eğitim döngüsünü tamamlayan çalışmalar arasında öğrenci etkinliklerinin bulunduğunu üniversitemizden hareketle söyleyebilirim. Son derece verimli çalışmalar yapıyoruz. Çok anlamlı bir çalışmaya ev sahipliği yapmaktan dolayı onur duyuyoruz. Bu çalışmanın çok verimli sonuçlar doğuracağına inanıyorum. Öğrenci faaliyetlerinin nasıl planlanacağı bağlamında önemli neticeler elde edilebilecektir. Vizyon belgesindeki 'Güçlü Türkiye mutlu çocuklar!' vurgusu çok önemli. İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzle iş birliği içerisinde çok anlamlı çalışmalar yapıyoruz. Bu iş birlikleriyle çok daha iyi bir noktaya geleceğimize inanıyorum." dedi.

Hayal Kurarak Gelişmek

İl Millî Müdür Yardımcımız Levent Özil ise öğrencilerimizin akademik gelişmelerinin yanında sosyal, sportif ve kültürel gelişimlerini sağlamak için çalıştıklarını kaydetti. Özil, "HEY, çocuklarımızın hayal kurması, sosyal duygusal becerilerinin gelişmesi, toplumsal faydaya yönelik işler yapabilmesi ve öğrendiklerini uygulama fırsatı elde edebilmesini hedefliyor. Zira çocukların sadece soru çözerek, öğrenmelerini içselleştirmesi söz konusu olamıyor. Uygulamaya geçirmeleri, kendi tecrübelerini geliştirmeleri artık bir gereklilik. Bakanlığımızın çok önemsediği HEY Programı kapsamında çok nitelikli çalışmaların ortaya çıkması için bu çalıştay oldukça önemli. Daha nitelikli ve yüksek çocuk yararını hedefleyen bu çalıştayda emeği geçenlere başta rektör yardımcımız olmak üzere teşekkür ederim." şeklinde konuştu.

Daha sonra grup çalışmaları doğrultusunda dört oturum şeklinde 32 haftayı kapsayan 27 etkinlik hedef, yöntem ve süre çerçevesinde ele alındı.

20-11-201920-11-201920-11-201920-11-201920-11-201920-11-201920-11-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.