İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hatırla ve Hayal Et

Millî Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği arasındaki lise öğrencilerinin Türkçeyi doğru, güzel ve etkili kullanmasına katkı sağlanması amacıyla yarışmalar yapılacak.
Hatırla ve Hayal Et

Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim, Mesleki ve Teknik Eğitim ile Din Öğretimi Genel Müdürlükleri ile Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği arasında, lise öğrencilerinin Türkçe dil becerilerini geliştirecek yeni proje için iş birliği gerçekleştirildi.

Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürü Sayın Cevdet Vural, iş birliğinin, lise öğrencilerinin Türkçeyi doğru, güzel ve etkili kullanması, okuma, anlama ve yazma becerilerinin artırılması, Millî birlik ve beraberlik duygularının pekiştirilmesi, Millî ve manevi değerleri daha iyi özümsemesine katkı sağlanması gibi birçok konuda faydalı olacağını söyledi.

Yarışmalar

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği ile “Hatırla ve Hayal Et 1071´den 2071´e Medeniyet ve Tarihte Yolculuk” başlığı altında yarışmalar düzenleyeceklerini belirten Vural, “Tüm lise öğrencilerinin katılabileceği deneme, hikâye ve şiir yarışmaları sürecini başlatacağız. Öğrencilerimiz hem tarihimize ve medeniyetimize açacakları pencereden bakacak hem de geleceğe dönük hayal, tasavvur ve fikirlerini kâğıda dökecek.” dedi.

Vural, eserlerin değerlendirmesinin Türk Dil Kurumunun desteğiyle, Bakanlık ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği temsilcileri, akademisyenler ile alan uzmanlarının yer alacağı seçici kurul tarafından yapılacağını anlatarak, “Değerlendirmelerin ardından il ve ülke bazında dereceler belirlenecek. Türkiye´de finale kalan, başarılı görülen eserlerin basımı ve yayımı da söz konusu olacak.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Ankara Şube Başkanı Abdullah Erdem Cantimur da iş birliğiyle öğrencilerin hem edebiyat becerilerinin geliştirilmesini hem de geleceğe dönük perspektif ortaya koymasını amaçladıklarını vurguladı.

Ödüllendirme

İş birliğinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Cantimur, protokolün yeni yazarlar ve şairlerin yetişmesine vesile olacağına işaret etti.

Yarışmalarda her kategoriden ilk üçe giren ve mansiyona layık görülen öğrenciler, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği tarafından para ve Türk Dil Kurumu, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği yayımlarıyla ödüllendirilecek.

Ayrıca derece elden eden öğrenciler ve danışman öğretmenlerinin ödül törenine katılımlarına ait ulaşım ve konaklama giderleri de Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği tarafından karşılanacak.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.