İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hastane Sınıfı

Öğretmenim Elimi Tut Projemiz kapsamında onkoloji tedavisi gören çocukların resim sergisiyle hastane sınıfı açıldı... 
Hastane Sınıfı

Öğretmenim Elimi Tut Projemiz hastanede tedavi gören çocukların eğitimine destek sunuyor. Proje temelde uzun süreli tedavileri nedeniyle eğitim süreçlerine dâhil olamayan çocukların eğitime hastane ve evde erişimlerini sağlamayı hedefliyor. Uzun tedavi süreçleri nedeniyle aylarca hastanede yatan bu çocuklar Acıbadem Maslak Hastanesi ve İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün iş birliğiyle hastanede eğitim imkânına kavuşmanın mutluluğunu yaşayarak hayata umutla tutunuyorlar... 

Öğretmenim Elimi Tut Projesi

Acıbadem Maslak Hastanesi'nde resmî açılışı gerçekleştirilen törene Acıbadem Maslak Hastanesi Başhekimi Sayın Dr. Cengiz Bavbek, Çocuk Onkoloji Uzmanı Sayın Prof. Dr. Funda Çorapçıoğlu İl Millî Eğitim Şube Müdürümüz Sayın Eyüp Balyemez, hastane yetkilileri, Öğretmenim Elimi Tut Projemizin koordinatörü Melek Okur ile onkoloji tedavisi gören çocuklar da katıldı.

Acıbadem Maslak Hastanesi Çocuk Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Funda Çorapçıoğlu, Badem Onkoloji Kliniği'ni kurdukları gün hastane sınıfı projesini de gerçekleştirmek için çalışmaya başladıklarını belirterek "Kanser tanısı alan Türk ve yabancı çocuklarımız hastanede çok uzun süre yatıyorlar ve burayı adeta evleri gibi benimsiyorlar. Bu süreçte eğitimleri sekteye uğruyor. Onlara 'hayat bağı' sağlamak, umut vermek, eğitimlerini sekteye uğratmamak için Badem Sınıfı Projesini hayata geçirmeyi amaçladık ve Millî Eğitim Bakanlığı ile sıkı bir işbirliği gerçekleştirdik. Salgın sürecinde tek kişi olarak sınıfa alıyoruz. Gelebilecek durumda olan geliyor, gelemeyecek durumda olana yatağı başında ders veriliyor. Bizim hastalarımız Covid'den önce de 'maske, mesafe, temizlik' kuralına uymak zorundaydılar çünkü bağışıklık sistemleri zayıf. Salgın  sürecinde de, pandemi bittikten sonra da aynı şekilde aynı kurallara uymaya devam edilecek. Hastanede eğitim imkanı sayesinde onların gözlerindeki mutluluğu görmek tarifsiz bir mutluluk." dedi. 

Tedavi Sürecinde Eğitim

Badem Hastane Sınıfı'nın açılışında konuşan Acıbadem Maslak Hastanesi Başhekimi Dr. Cengiz Bavbek, Millî Eğitim Bakanlığı ile gerçekleştirdikleri iş birliği sayesinde; kanser hastası çocuklara en iyi tedaviyi verirken, tedavi aldıkları süreçte hayattan uzak kalmamalarını, eğitimlerini sürdürmelerini sağlamak için bir 'hayal kurduklarını' belirterek şöyle konuştu: "Bir çocuğun hayattan uzak kalmamasının en iyi ögelerinden birinin eğitim olduğu düşüncesiyle oluşturduğumuz sınıfımız sayesinde, çocuklarımız tedavileri sırasında eğitimlerine de devam edebilecekler. Millî Eğitim Bakanlığı yetkililerine ve Prof. Dr. Funda Çorapçıoğlu hocamıza, emeği geçen herkese teşekkür ediyor, hayırlı olmasını diliyoruz."

İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı, Millî Eğitim Bakanlığı olarak hayata hazır, sağlıklı, mutlu ve erdemli bireyler yetiştirmek istediklerini belirtti. Yazıcı, bu strateji doğrultusunda hastanede yapılan çalışmaların da çok kritik olduğunu vurguladı. 

Hastanelerde Yapılan Çalışmalar

Eğitimin sadece sınıflarda olmaması gerektiğinin altını çizen Levent Yazıcı, şöyle devam etti: "Çocuğun temas ettiği, doğal yaşamda içinde bulunduğu farklı ortamlarda bazen hastane odalarında, bazen bir atölyede, bazen gezip kaynak kişilerden bilgi alacağı bir postane veya benzer bir kamu kurumunda veya hayatın aktığı her noktada çocuk için eğitim söz konusudur. Bu çerçevede, özellikle çocuk için tamamen farklı bir eğitim ortamı olması gereken bir diğer yer de uzun süreli tedavi gören çocuklarımızın kaldığı hastaneler olacak tabii ki. Hastane ortamını çocuklarımızı tebessüm ettirecek bir mekân hâline dönüştürebilirsek, biliyoruz ki çocuklarımızın mutluluğuna katkı sağlayacağız."

Levent Yazıcı, mutlu çocukların çok daha iyi öğrenebildiğini, topluma çok daha kolay uyum sağlayabildiğini, çok daha barışık yaşadığını ve topluma çok daha nitelikli bir uyum sürecinden sonra o toplumun bir ferdi olabildiğini kaydetti.  Yazıcı "Bu nedenle, özellikle bu ortamda da çocuklarımız için sürdürülebilir ve nitelikli bir eğitim sağlamak istiyoruz." dedi. 

Eğitim Sınıflarla Sınırlı Değil

İl Millî Eğitim Şube Müdürümüz Eyüp Balyemez de törenin açılışında yaptığı konuşmada "Bakanlığımız hiçbir çocuğun eğitimden ayrı tutulmaması için hastane sınıfları konusunda yoğun çalışmalar yapıyor. Bu çocuklarımızın bulundukları hastanelerde özel bir sınıf açarak eğitimlerini devam ettiriyoruz. Tedavileri bittikten sonra da okullarında normal eğitimlerine devam edebiliyorlar. Bu konuda iş birliği yapan hastanelerimize, Acıbadem Maslak Hastanesi yetkililerine de çok teşekkür ediyoruz." dedi. 

15 kişi kapasiteli sınıfta kütüphane de yer alıyor. Türk ve yabancı uyruklu çocuklar salgın nedeniyle sınıfa şimdilik tek tek geliyorlar. Resim çizerek ve görsel aktivitelerle de moral depoluyorlar. Badem Hastane Sınıfının açılışında birbirinden güzel resimleri yer aldı,  pasta kesildi. Kanser hastası Türk ve yabancı çocukların yaptıkları resimlerin yer aldığı sergi 23 Ocak 2021'e kadar açık olacak. 

 

15-01-202115-01-202115-01-2021

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.