İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Harezmi Eğitim Modeli

 

26-01-2018
Harezmî Eğitim Modeli, çocukların teknolojiyi kullanarak nasıl üretebileceklerini keşfetmelerinin yanında; güvenli, etik ve ahlaki değerleri özümseyerek, bilimsel araştırma yöntemleri ile belirlediği süreci, öğretmenleri ile değerlendirip güncelleyen yapıda İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından geliştirilmiş bir eğitim modeldir. Eğitimin diğer süreçlerini doğrudan ve nitelikli etkide bulunduğu için genel bir eğitim modeli olarak da ele alınabilir. Öğrencilerin günlük, gerçek yaşam problemlerini tanımlayıp, çözmek üzere algoritma tasarlayan, adım adım bu sorunun nasıl çözüleceğini belirleyip programlamanın gücünden faydalanarak yenilikçi fikirler üretme sürecidir. Modelin zemininde beş ana başlık mevcuttur. Bilgisayar bilimi öğretiminin Sosyal Bilim dalı ile bütünleştirilen, Bilgi İşlemsel Düşünme becerisinin hayata adapte edildiği, Programlama ve Öğretim araçlarının etkin kullanıldığı, disiplinlerarası yaklaşımı yeniden yorumlayarak farklı disiplinlerin eş değerde yer aldığı işbirliğini benimseyen, Robotik ve Oyun tasarımı ile eğlenerek üreten, kendini sürekli güncelleyen bir eğitim modelidir.

1. Pilot Uygulama süresi, 13 Mart – 20 Mayıs 2017 tarihleri arasında farklı kademe ve türlerdeki 5 Pilot okulumuzda haftada 2 saat, 5 ve 6 öğretmenin aynı derse birlikte girmesi ile gerçekleşti. Öğretmenlerimiz, belirledikleri “Bilgi Temelli Hayat Problemi” doğrultusunda farklı disiplinlerin harmanlandığı 10 haftalık ders planlarını hazırladılar. Birinci Pilot Uygulamada elde edilen sonucunda öğrenciler; yaparak, yaşayarak, uygulayarak deneyimledikleri süreçlerde daha kalıcı ve eğlenerek öğrenmektedirler. Modelimizde kullanılan aktif öğrenmeyi sağlayan yöntemler, uygulamaya dönük hedef ve kazanımlar keşfederek öğrenmeyi sağlamıştır. Ayrıca öğretmen, veli ve öğrenci geribildirimleri göstermektedir ki Fen bilimleri, Matematik, Tarih, Türkçe, Bilişim teknolojileri vb. derslerin bir arada ve öğretmenleriyle birlikte görülmesi hem öğrencilerin yeni bilgileri öğrenirken karşılaştırma yapmalarını hem de öğrenilen bilgileri gerçek yaşama daha kolay geçirmelerini sağlamıştır.

Yeni eğitim öğretim yılında Harezmî Eğitim Modeli 38 İlçemizden farklı türlerdeki 50 Okulumuzda uygulanmaya geçilmiştir. Öğretmenlerimiz, 6-10 Kasım 2017 tarihleri arasında 50 Okulumuzdan 258 Öğretmenimiz “Harezmî Öğretmen Eğitimi” hizmetiçi eğitimine alınmış, eğitimi tamamlayan öğretmenlerimiz Harezmî Öğretmeni sertifikalarını alarak 2017-2018 Eğitim Öğretim Döneminde Harezmî Eğitim Modelinin Yeni dönem çalışmalarına başlamıştır.

13 Kasım 2017 tarihinde başlayan 2. Pilot Uygulama Harezmî derslerimizde, ilk dört haftasında tüm okullarımızda öğrenci ve öğretmen birlikteliğinde “Hayatın İçinden Sorunlar (HİS)” belirleme süreci olarak planlanmıştır. Dördüncü haftadan sonra tüm okullarımız Hayatın İçinden sorunlarını belirlemiş ve ders tasarımı oluşturma sürecine geçmişlerdir.

Tüketen değil, üreten bir nesil yetiştirmeyi amaçlayan Harezmî Eğitim Modelimizin “Çocuklar okullardaki teorik bilgileri günlük hayatta kullanabilsinler, işlerine yaradığını hissetsinler istiyoruz. Bu proje, çok daha farklı bir şey yapıyor. İlkokul çağındaki çocuklar problem tespiti yapıyor" ifadeleri ile Harezmi Eğitim Modeline olan inancını dile getiren Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Sayın Yusuf Tekin İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğünün projesi olan Harezmi Eğitim Modelinin en az 10 ilde daha uygulanması talimatını vermiştir.

Harezmi Uygulama Dersi 8.haftasında eğitim öğretime ara verilmiştir. 50 Harezmi Uygulama okulu öğretmenlerimiz ile 1.Dönem sonu değerlendirme toplantıları yapılmıştır. Harezmi Öğretmenlerimiz 8 haftalık Harezmi Derslerinin planlama, uygulama ve ders planlarını revize etme süreçleri hakkında konuştular. Deneyimlerini paylaşıp birbirlerinden öğrendiler.

 

Harezmi dersleri 5 Şubat ara tatilin bitmesi ile kaldığı yerden devam edecektir. Harezmi Öğretmenlerimiz karne haftası ve ara tatilde mesleki gelişim eğitimlerine devam etmektedir. Öğretmenlerimiz Arduino Uygulamaları Temel ve İleri Seviye kurslarına katılarak Robotik ve Kodlama konusunda bilgi sahibi olmaktadır. Bunun yanı sıra, 12-16 Şubat arasında İstanbul´da 13 il müdürü ve her ilden gelen 4 öğretmenleri ile Harezmi Eğitim Modeli Eğitici Eğitimi Çalıştayı gerçekleştirilecektir. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, Edirne´den Kars´a belirlenen toplam 13 İl’e Harezmi Eğitim Modeli anlatılacaktır.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.