İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Harezmî Eğitim Modeli Yeni Dönem Tanıtım Programı Yapıldı

Harezmî Eğitim Modeli Yeni Dönem Tanıtım Programı Yapıldı

Harezmî Eğitim Modeli Yeni Dönem Tanıtım Programı,18 Haziran Perşembe Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezindedüzenlendi. Yeni Dönem Tanıtım Programında, fuaye alanında geçen sene uygulama yapan okullarımız öğrenci ve öğretmenlerinin stantlarında süreç anlatımı yapıldı ve öğretmenlerimize yönelik atölyeler gerçekleştirildi. Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezinde Boğaziçi salonunda protokol konuşmaları sonrası değerli akademisyenlerimiz Prof. Dr. Şirin KARADENİZ, Doç. Dr. M. Sencer ÇORLU ve Doç. Dr. Serhat Bahadır KERT sunumlarını gerçekleştirmiştir. 

Ülkemiz adına endüstri 4.0 alanında eğitim stratejisinin belirlenmesine yardımcı olmak ve müfredatı geliştirmede örnek ders uygulamaları ve planlamalarıyla eğitim sistemimize katkıda bulunmak amacıyla; 22-23 Ekim 2016 tarihlerinde İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Zihinden Makineye Bilgisayar Bilimleri ve Disiplinlerarası Eğitim Çalıştayı” ile ilk çalışmaları başlayan Harezmî Eğitim Modeli, üzerinde şekilleneceği 5 temel zemine dayanıyor. Bunlar, Bilgi işlemsel düşünme beceresinin hayata adapte edildiği, Programlama ve öğretim araçlarının öğrenme ortamlarında etkin kullanıldığı, Disiplinlerarası yaklaşımın yeniden yorumlanarak farklı disiplinlerin eş değerde yer aldığı, Robotik ve oyun tasarımı ile yenilikçi öğrenmelerin gerçekleştiği, Sosyal Bilimler ile diğer bilimlerin (STEM, Bilgisayar Bilimleri vb) bütünleştiği, iş birliği ile tüketen değil üreten, kendini sürekli güncelleyen bir eğitim modelini ortaya çıkardı. 

İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından 2016-2017 Eğitim Öğretim yılında hayata geçirilen Harezmî Eğitim Modeli, çocukların teknolojiyi kullanarak nasıl üretebileceklerini keşfetmelerinin yanında; güvenli, etik ve ahlaki değerleri özümseyerek, bilimsel araştırma yöntemleri ile belirlediği süreci, öğretmenleri ile değerlendirip güncelleyen yapıda bir modeldir. Harezmî Eğitim Modeli, geleceğin eğitimini nasıl kurgulayacağımız ve nasıl doğru uygulayacağımız noktasında öğretmen ve öğrencilerimize ışık tutuyor. Harezmî Eğitim Modeli, kendi kendini doğuran ve kendisini sürekli inşa eden bir yapıyı barındırıyor.

2018-2019 Eğitim Öğretim yılında genişletilmiş 3.Pilot Uygulama Süreci, 17 Eylül 2018 – 30 Haziran 2019 tarihleri arasında 39 ilçeden farklı kademede 355 başvuru yapan okulumuzdan 194 uygulama okulu belirlendi.

Harezmî Eğitim Modeli’nin en önemli temel prensipleri: birlikte tasarlama, birlikte öğrenme, birlikte öğretme ve birlikte üretme. Harezmî Eğitim Modeli uygulama sürecinde öğrenciler hayatın gerçek sorunlarına çözüm arayarak, duyularını ve duygularını kullanıp çeşitli uygulamaların desteğiyle bir öğrenme süreci gerçekleştirirler. Süreç boyunca öğretmenler, disiplinler arası anlayışla birlikte çalışma ve üretme, aynı sınıfta aynı anda öğretmenin öğrenme sürecine katılması, farklı yöntem ve teknikler kullanma gibi durumları deneyimleme olanağı buldular.

YEĞİTEK tarafından 17-18 Kasım 2017 tarihlerinde düzenlenen Eğitimde FATİH Projesi Eğitim Teknolojileri Zirvesi 2017 etkinliği kapsamında “Geleceğin Eğitimine Katkı Ödülleri” yarışmasında Türkiye birincisi olan Harezmî Eğitim Modeli’nin 3.Pilot Uygulama Süreci, 18 Ekim 2018 Perşembe yeni dönem çalışmaları tanıtım programı ile tanıtıldı.

19-10-201819-10-201819-10-201819-10-201819-10-201819-10-201819-10-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.