İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Harbiye Askerî Müzesi ve Kültür Sitesi Ziyareti

On beş günde bir düzenlenen şehitleri anma programları çerçevesinde Harbiye Askerî Müzesi ve Kültür Sitesi ziyaret edildi.
Harbiye Askerî Müzesi ve Kültür Sitesi Ziyareti

Her geçen gün önemi artan müzeler, gerçek nesnelerin yer aldığı, tarihe tanıklık etmiş ya da gelecekteki gelişmelerin kurgulandığı eşsiz laboratuarlar ve atölyelerdir. Türkiye'de müzelerin eğitimdeki yeri özellikle 2000'lerden beri daha etkin biçimde ele alınıyor. Çünkü müzeler, öğretimin gerçekleşmesinde eğitim ortamı olması bakımından son derece önemli.  Özellikle öğrenmede, yaratıcı düşüncenin gelişmesinde, görsel ve düşünsel algının içselleştirilmesine büyük katkı sağlıyor.

Deneyimler Alanı Olarak Müze

Millî Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, 2008 yılında yayımladığı "Müze ile Eğitim" yazısıyla İlköğretim 1-8.sınıflar Türkçe, Matematik, Sosyal Bilgiler, Hayat Bilgisi ile Fen ve Teknoloji Dersi Öğretim Programları çerçevesinde öğrencilerde yeni ilgi alanları oluşturulmasının önemine dikkat çekmişti. Okul dışı öğrenme ortamlarından müzelerin öğretim programlarında yer alan kazanımlar doğrultusunda daha etkili kullanılmasıyla öğrenci ve öğretmenler bilimsel ve sosyal alanlarda kendilerini geliştirdi.

Tarih eğitiminde ve bilinç inşasında müzelerin önemi güncel tarih eğitimi çalışmalarında da vurgulanmaktadır. Bu doğrultuda Müdürlüğümüz, müzede eğitimi desteklemek amacıyla Harbiye Askerî Müzesi ve Kültür Sitesi ile iş birliğini sürdürüyor. 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında 1008 okulumuz, yapmış olduğumuz iş birliği kapsamında Harbiye Askerî Müzesi imkânlarından faydalandı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Strateji Geliştirme Şube Müdürümüz Sayın Timur Tuğral on beş günde bir düzenlenen şehitleri anma etkinlikleri kapsamındaki bir program vesilesiyle Harbiye Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı'nı ziyaret etti. Müze Komutanı Sayın Piyade Albay Tahir Savran ile Harbiye Askerî Müzesi ve Kültür Sitesi Müzecilik Grup Başkanı Öğretmen Sayın Albay Mahir Ergüven Erkul rehberliğindeki ziyarette Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığında bulunan, askerî kültür varlıkları kapsamındaki eserler hakkında bilgi alındı.

Toplamda 5 bin adet askerî kültür varlığını sunan müzenin önemli olduğunu kaydeden İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı, müzede eğitimin çok değerli olduğunu vurguladı. Bu konudaki duyarlılıklarından ve yardımlarından dolayı müze komutanı ve ekibine teşekkür etti.  

Harbiye Askerî Müzesi ve Kültür Sitesi Komutanı Piyade Albay Tahir Savran, geleceğin teminatı çocuklarımıza tarih bilinci kazandırmanın önemine ve bu bağlamda müzelerin imkânlarına dikkat çekti.  Ziyaret sırasında fotoğraf çektiren Yazıcı ile Savran birbirlerine hediye takdim etti.

Görsel Tarih ve Mehteran Performansı

Harbiye Askerî Müzesi ve Kültür Sitesinde Türk tarihini yaşayan nesillere görsel bir şekilde aktarabilmek ve genç dimağlarda kalıcı etki bırakabilmek amacıyla iletişim ve bilgisayar teknolojisinden yararlanılıyor. Mehteri tanıtan Mehter Multivizyonu, Çanakkale savaşlarını anlatan Çanakkale Dioraması ve dokunmatik bilgisayar sistemleri bu uygulamalardan öne çıkanlardan birkaçı.

Öğrenciler müze gezisinin ardından dünyanın en eski bandosu olan Mehteran Birlik Komutanlığının canlı performansını müzenin açık olduğu her gün 15.00-16.00 saatleri arasında izleyebiliyor.

Müze yolu ile eğitim kapsamında yapılan müze ziyaretleri boyunca öğrencilerimiz Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığında bulunan, askerî kültür varlıkları kapsamındaki binlerce eseri görme imkânı buldular. Öğrencilere Türk tarihini hatırlatma ve gurur duyma imkânı sağlayan iş birliği protokolü kapsamında 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılında Harbiye Askerî Müzesini binlerce öğrencimiz ziyaret etti.

26-08-201926-08-201926-08-2019

 

 

 

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.