İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

GÜVENLİ OKUL PROJESİ PROTOKOLÜ İMZALANDI.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ,Bahçeşehir Üniversitesi ve CSG City Security Group arasında “Güvenli Okul Projesi” protokolü 26 Aralık 2014 Cuma günü  imzalandı.    
 GÜVENLİ OKUL PROJESİ PROTOKOLÜ İMZALANDI.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Bahçeşehir Üniversitesi ve CSG City Security Group arasında “Güvenli Okul Projesi” protokolü imzalandı. Protokol gereği 10 farklı ilçemizde, sosyal yapıları, yaş gurupları, okul iklimi, vb. farklılıkları bulunan okullar belirlenmiştir. Proje sonunda bu okulların güvenlik risk haritaları belirlenerek gereken tedbirler alınacak ve akreditasyon yapılacaktır. 

Ülkemizde, eğitim çağındaki çocukların güvenli bir okul ikliminde eğitimlerini sürdürebilmesinin önemi ve değeri 19. Milli Eğitim Şurası’nda ilk defa 4 ana başlıktan biri olarak görüşülmüştür.

Okullarda yaşanan güvenlik sorunlarının çözümü ve önlenmesi amacıyla her okul için kapsamlı bir okul güvenliği eylem planı hazırlanması, okulda fiziksel güvenliğin sağlanması, okulda psikolojik güvenliğin sağlanması, başlıklarında çalışmalar yapılması kararlaştırılmıştır.

Okullar ve çevresinde oluşabilecek güvenlik risk ve tehlikesinin önlenmesinde kolluk kuvvetleri ile koordineli çalışılmasının yanında; okul, öğrenci, aile ve toplum işbirliğinin sağlanmasının önemi tartışılmazdır.

Güvenli Okul; okul paydaşlarının güvenli ve barışçıl bir okul ortamında korku ve endişelerden uzak, eğitim ve öğretimlerini güven ve huzur içinde yaptıkları, sevgi ve saygıyla bezenmiş sımsıcak duyguların okul koridorlarında ve bahçelerinde özgürce dolaştığı, birbirlerine değer veren ve konulmuş kurallara uyan, okula bağlılıkları güçlü, davranışları dengeli bireylerin oluşturduğu bir güvenlik algısını ve boyutunu kapsamaktadır.

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.