İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Gözümüze Işık Yüreğimize Umut

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, İstanbul Dolmabahçe Sanat Galerisi’ndeki “7. Sanata Engel Yok: En Özel Öğrenciler, Eserler Sergisi” açılışına katıldı.
Gözümüze Işık Yüreğimize Umut

İstanbul Dolmabahçe Sanat Galerisi’ndeki “7. Sanata Engel Yok: En Özel Öğrenciler, Eserler Sergisi” açılışına Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürümüz Sayın Ahmet Emre Bilgili İstanbul Vali Yardımcımız Sayın Ahmet Hamdi Usta, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, TURKCELL Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça ile özel öğrencilerimiz, velilerimiz ve öğretmenlerimiz katıldı.

Açılışta konuşan Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, “Engelli bireylerin sosyal yaşama uyum sağlamaları, kendi kimliklerini kazanmaları, başarı duygusunu tatmaları ve kendilerini her yönden geliştirmeleri konusunda büyük bir desteğe ihtiyaç var.” dedi.

Özel Çocukların Günü

Bakan Selçuk, İstanbul Dolmabahçe Sanat Galerisi´nde “7. Sanata Engel Yok: En Özel Öğrenciler, Eserler Sergisi” açılışında, 3 Aralık’ın özel insanların, özel çocukların günü olduğunu, bu özelliği önemsediklerini ve değer verdiklerini dile getirdi.

Millî Eğitim Bakanlığı olarak, engelli çocuklarla, vatandaşlarla ilgili belki iki kat daha fazla dikkatleri olduğunu ifade eden Selçuk, “İnşallah çok daha güzel tedbirlerin alınacağı, çok daha güzel projelerin yapılacağı dönemleri birlikte yaşayacağız. Engelli bireylerin sosyal yaşama uyum sağlamaları, kendi kimliklerini kazanmaları, başarı duygusunu tatmaları ve kendilerini her yönden geliştirmeleri konusunda büyük bir desteğe ihtiyaç var.” diye konuştu.

Bakan Selçuk, bakanlık olarak engelli bireylerin daha nitelikli eğitim almalarını sağlamanın yanı sıra sanatsal yeteneklerini geliştirmek, ortaya koydukları eserleri toplumun diğer fertleriyle, kurumlarıyla paylaşmak ve kaynaştırmak gibi amaçlarının da olduğunu anlattı. Etkinlikler düzenlediklerini, kültürel geziler yaptıklarını, sergiler açtıklarını hatırlatan Bakan Selçuk, bütün bu etkinliklerle engelli çocukların kendilerini ifade etmeleri için ortamlar oluşturduklarını söyledi.

170 Eser Sergilendi

Bakan Selçuk, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle düzenlenen sergide Bakanlığa bağlı özel eğitim meslek liseleri, özel eğitim meslek okulları ve özel eğitim uygulama okullarında eğitim gören öğrencilerin eserlerinin sergilendiğini dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunlar el emeği, göz nuru olan ve bütün çocuklarımızın kendi emeklerini ortaya koydukları çalışmalar, seramikler, resim çalışmaları, heykeller, takı, ahşap, fotoğraf gibi birçok teknik kullanılarak hazırlanan 170 ürün sanatseverlerin burada beğenisine sunuluyor. Sanatın evrenselliğinin ve engel tanımadığının en güzel örneği olan bu serginin düzenlenmesinde emeği olan herkese özellikle teşekkür ediyorum. Yaptıkları tüm bu birbirinden güzel eserlerle gözümüze ışık oluyorlar, yüreğimize umut oluyorlar ve bu çocuklarımızın bu başarılarından dolayı ilgi ve şefkatimizi esirgememiz diye bir şey asla mümkün olmayacaktır. Bu konuda destek olan bütün öğretmenlerimize teşekkür etmek istiyorum. Çünkü öğretmenlerimizin çocuklarımızla ilişkisi gerçekten çok sıra dışı, çok şefkat dolu, merhamet dolu bir ilişki…”

Bakan Selçuk, gelirinin çok önemli bir kısmını eğitim faaliyetlerine ayıran TURKCELL’e de teşekkür ederek, bu desteklerle daha güzel projeler yapılabileceğini söyledi.

Kapsayıcı, Adil ve Sürdürülebilir

İstanbul Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı programda yaptığı konuşmada, gönül gözüyle gönlümüze giren Âşık Veysellerin yeni eğitim ortamlarında yetişebileceğini vurguladı. Yazıcı,  Bakanlığımızın 2023 Vizyonu’nda özel eğitimin çok önemli bir yer tuttuğunu belirterek, “Eğitimin her alanında geleceğe dönük adımları çağa uygun bir şekilde atarken, bir yandan da özel eğitim alanında çoklu gelişmelere sahne oluyor. Bu çerçevede bütün çocuklarımızı yaşamın içinde, eğitim ortamlarında hem eğitim yönetiminde kolaylaştırıcı uygulamalar hem de sınıf uygulamalarında liderlik anlayışında çocuklarımızı her türlü süreçte çok yönlü düzenlemelerle şekillenmektedir. Yeni dönemde kapsayıcı, adil ve sürdürülebilir bir engelli destek politikası hayata geçmektedir. Bu çerçevede de bizzat Bakanlığımızın TURKCELL’e birlikte uyguladığı hem teknoloji sınıfları hem de meslek edindirme odaklı eğitim ortamları çok önem arz etmektedir. Ben bu çalışmalarda İstanbul’umuz adına ev sahipliği yaparken, süreçlerin hepsine çok etkin liderlik yapan Sayın Bakanımıza, Özel Eğitim Genel Müdürlüğümüze, bu çalışmalarda her dem destek olan İstanbul Valiliğimize ve TURKCELL Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Akça’nın şahsında TURKCELL’in yaptığı bu güzel çalışmalar için şükranlarımı arz ediyorum. Selam ve saygılarımı sunuyorum.” dedi.

Engelsiz Eğitim Projesi

Programda, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Ahmet Emre Bilgili ile TURKCELL Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça, Millî Eğitim Bakanlığı ile TURKCELL arasında Engelsiz Eğitim Projesi Protokolü´nü imzaladı.

Özel eğitim öğrencilerinden Eslem Sülün´ün yardımcı sunucu olarak görev yaptığı programda, Azad Çalgın piyano çaldı, Salihli Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencisi Mustafa Fatih Gür de zeybek oynadı.

Özel eğitim ilk ve ortaokulu, özel eğitim meslek lisesi, özel eğitim meslek okulu ve özel eğitim uygulama okulu öğrencileri tarafından yapılan 170 eserin sanatseverlerin beğenisine sunulduğu sergi, 11 Aralık’a kadar İstanbul Dolmabahçe Sanat Galerisi´nde ziyaret edilebilecek.

 

03-12-201803-12-201803-12-201803-12-201803-12-201803-12-201803-12-201803-12-201803-12-201803-12-201803-12-201803-12-201803-12-201803-12-201803-12-201803-12-201803-12-201803-12-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.