İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Görüş Alışverişleriyle Perçinlenen İş Birlikleri

Mesleki ve teknik eğitimde beceri yetkinliği yüksek insan kaynağının yetiştirilmesi için sektör temsilcileri ile sürekli temas hâlindeyiz.
Görüş Alışverişleriyle Perçinlenen İş Birlikleri

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz, eğitimle sektörlerin iş birliği kapsamında iş dünyasının ihtiyaç duyduğu niteliklere sahip, uygulama ve beceri yetkinliği yüksek insan kaynağının yetiştirilmesi ve istihdam odaklı politikaların oluşturulması hususunda sektör temsilcileri ile sürekli temas hâlinde. Buna bağlı olarak, yenilikçi ürün geliştirmenin yanında ekonomik rekabette önemli bir rol oynayan hazır giyim ve tekstil sektörlerine beceri niteliği yüksek iş gücü kazandırmak amacıyla yapılan iş birlikleri görüş alışverişleriyle her geçen gün daha da artıyor.

Sektör ve Nitelikli İşgücü

Hazır giyim ve tekstil sektörleri, ülkemizin iktisadi kalkınması ve uluslararası rekabet gücünün arttırılmasında öncü sektörlerimiz arasında yer alıyor. Bu çerçevede Türkiye'nin en önde gelen imalat sanayi kollarından biri olan hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün önemli kuruluşlarından İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu (İHKİB)  Başkanı Sayın Mustafa Gültepe, Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Jale Tunçel ve İHKİB Eğitim Vakfı Genel Sekreteri Sayın Süleyman Çakıroğlu İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı'yı ziyaret etti.

Hazır giyim ve tekstilde sektörle iş birliği içindeki eğitim faaliyetlerinin öneminin vurgulandığı ziyarette, Millî Eğitim Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Ticaret Odası ile İstanbul Sanayi Odası'nın imzaladığı "Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü" kapsamında yapılabilecekler ele alındı.

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği,tekstil endüstrisinin hedefleri doğrultusunda üyelerini temsil etmek ve Türk tekstil ihracatının sürdürülebilir kalkınmasını teşviki daima önde tutuyor. Bu bağlamda İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği'nin bağışçısı olduğu ve hamiliğini üstlendiği Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerimizle ilgili iş birliği çalışmaları gözden geçirildi. Genç yetenekleri desteklemek ve sektöre kazandırmak için eğitim birimlerine ve okullara sağlanan katkının nasıl artırılabileceği üzerinde duruldu.

Rekabet ve Oyun Kuruculuk

Bilindiği üzere küresel rekabette katma değerli üretimi ve verimliliği artırmak için eğitimli iş gücü hayati önem taşıyor. Türkiye'nin tekstil ve hazır giyim sektöründeki rekabet gücünü ve oyun kurucu rolünü sürdürebilmesi için eğitim çalışmalarına ağırlık vermesi gerekiyor. Hem verimliliği artırmak hem de sektörü yeni gelişmelere uyumlu hâle getirmek için iyi yetişmiş nitelikli iş gücüne ihtiyaç var.

Bu kapsamda İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ahmet Öksüz, Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Vehbi Canpolat, İHKİB Eğitim Vakfı Genel Sekreteri Sayın Süleyman Çakıroğlu ile Tekstil, Makine ve Aksesuar Sanayicileri Derneği (TEMSAD )Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Adil Nalbant İl Millî Eğitim Müdürümüzü ziyaret etti.

Görüş alışverişi mahiyetindeki ziyarette nitelikli iş gücü yetiştirmek için tüm paydaşların üzerine düşeni yapması gerektiğinin altı çizildi. Eğitim sürecinde çalışma hayatına hazırlanabilmeleri için öğrencilere işletmelerde uzun dönemli staj imkânları sunulmasının önemli olduğu kaydedildi.

Mevcut faaliyetleri desteklemek ve geliştirmek için dış ticaret ve pazarlama ile ilgili periyodik mesleki eğitim kursları, moda seminerleri ve atölye çalışmaları düzenlenmesinin eğitim ve sektör iş birliğini perçinleyeceği ifade edildi. Ayrıca Zeytinburnu Şehit Büyükelçi Galip Balkar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde yapılması planlanan çalışmalar paylaşıldı. Okulumuzun eski mezunlarından Adil Nalbant da geçmiş yıllardaki mesleki ve teknik eğitim uygulamalarından söz etti.

08-08-201908-08-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.