İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Gençlerden Anlamlı Destek

Herkese Eğitim Platformu, Sultangazi Özel Eğitim Uygulama Okulu'nda, otizmli ve down sendromlu çocuklar için on derslik donattı.  
Gençlerden Anlamlı Destek

İyi bir eğitim, her çocuğun en temel hakkı ve aynı zamanda ona verilebilecek en güzel armağandır. Türkiye'nin farklı illerinden 11-21 yaş arasındaki çocuk ve gençlerden oluşan Herkese Eğitim Platformu, "her çocuk için, bilgiye ulaşmada eşitlik" fikriyle yola çıkarak, okul yaşında olan ancak çeşitli nedenlerle bilgiye ulaşmada eşitliğe sahip olamayan çocuklara, bu konuda destek olmayı amaçlıyor. Bu hedefle çeşitli projeleri hayata geçiren Herkese Eğitim Platformu, Sultangazi Özel Eğitim Uygulama Okulu'nda, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı ve hayırseverler Sayın Mesut Fıratoğlu ile Sayın Erzen Zoga'nın katılımıyla on dersliği donattı. Beş tanesi altışar kişilik, beş tanesi dörder kişilik olmak üzere hayata geçen derslikler ile her yıl otizmli ve down sendromlu 50 çocuk eğitim alabilecek.

Geleceğimizi Çok Yönlü Olarak Kurmak

Dersliklerin açılışına katılan İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent  Yazıcı bütün çocukların çok özel ve çok değerli olduğunu söyledi. Yazıcı şöyle konuştu: "Çocuklarımız bize çok büyük anlamı ifade ediyor. Toplum olarak, öncelikle içinde büyüdükleri aileler, daha sonra onlarla etkileşim içerisinde olan sosyal çevreleri, mahalleleri ve nihayetinde çok özel bir çevre olarak okul olduğu için bu çalışmanın ayrıca önemli olduğunu düşünüyorum. Sultangazi Özel Eğitim Uygulama Okulu'nda açılan derslikler çok önemli. Bunlar çok önemli etkileşimler ve geleceğimizi çok yönlü olarak kuracak. Bu nedenle bizim işbirliğimiz kaçınılmaz, toplumda sorumluluk üstlenen herkesin bir arada olması, birlikte çalışması ayrıca çok kıymetli. Eğitimde sadece aile ve okul da yeterli değil aslında. Kuruluşlarımıza destek olabilecek okul çevresindeki herkes işbirliği için el birliği yapmalı. Bu kapsamda bugün de çocuklarımızın gelişimi için yapılandırılmış bir sınıfta eğitim imkânı sunmak için burada oluşturulmuş bir çabayı görüyoruz ve bu çaba eğitimin çok önemli ihtiyaçlarını karşılamaya yöneliktir."

Özel Eğitime İhtiyaç Duyan Çocukların Eğitimi

Yazıcı, uluslararası ölçekte gerçekleştirilen araştırmalar sonucunda özel eğitime ihtiyaç duyan çocukların eğitimi alanında ciddi envanter oluşturulduğunu kaydetti. Yazıcı "İşte bizim her öğrencinin öğrenebileceğine olan inancımız, aslında öğrencilerimiz için öğrenmeyi tekrar gelişim yelpazesinde anlamamızı zorunlu kılıyor. Bizlerin onlara dönük özel önlemler almamızı, biricikliğine dönük olmak üzere önemli deneyimler sunmamızı zorunlu kılıyor. Bu bağlamda oluşturulan sınıflarımız, çocuklarımıza kendi düzeylerinde katkı ve teşvik sunarken diğer yandan da bütün çocuklarla bir araya gelmelerini sağlayacak şekilde işlemeli. Özel çocuklar, tüm çocuklar gibi önemli bir emanet. Bütün bu çalışmalar da çocuklarımızın her biri olan güzel emaneti bugün toplum olarak, birlikte üstlendiğimizi gösteriyor. Kurumsal görevli ve gönüllüler buluşarak, bu çocuklarımız için çok daha emin adımlarla yürüyecek. Gerçekleştirilen çalışmaların ülkemiz için çok önemli olduğunu düşünüyorum ve 2023 vizyonumuzun kurumsal ve gönüllü işbirliklerinin çok öncelendiğini görüyor ve insanımızı, birlikte yetiştireceğimize inanıyorum. Bilimden, sanattan, kültürden ve ahlaktan yana yetiştireceğimiz, yarınları emanet edeceğimiz çocuklarımızın eğitimine katkı sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı. Sultangazi Kaymakamı Sayın Uğur Kalkar da  Sultangazi ilçesinin eğitim çalışmalarına öncelik verilmesi gereken bir ilçe olduğunu belirterek, 120 bine yakın genç nüfusu olduğunu ve yeni eğitim-öğretim alanlarında fiziksel eksikliklerin de giderilmesiyle eğitimin çok daha iyi bir hâle geleceğini söyledi.

Hep Birlikte Hareket Etmek

Herkese Eğitim Platformu kurucusu Sayın İlyas Ata Güzeliş, açılıştaki konuşmasında tüm Türkiye'de 57 elçi ve yüzlerce gönüllü ile birlikte hareket ettiklerini belirterek sözlerine şöyle devam etti: "Eğitimde fırsat eşitliği sorununa bizzat biz gençler olarak el atmalıyız. Enerjimiz ve kararlılığımız sayesinde toplumda bu konuya daha çok dikkat çekebiliriz. Bu nedenle 'Çözüm biziz, güç biziz, gelecek biziz.' diyoruz." Sultangazi Özel Eğitim Uygulama Okulu'nda, bireysel farklılıklarından dolayı mevcut eğitim öğretim ortamlarından yararlanmayan çocukların, farklılıklarına uygun ortamlarda, yetkin uzmanlarla, geliştirilmiş bireysel eğitim programları ve yöntemleri uygulanarak bağımsız yaşam becerileri kazanmaları sağlanıyor. Platform olarak gerçekleştirmek istedikleri projeleri anlatan Güzeliş, konuşmasına şöyle devam etti: "Sultangazi Özel Eğitim Uygulama Okulu'nda, bireysel farklılıklarından dolayı mevcut eğitim öğretim ortamlarından yararlanmayan çocukların, farklılıklarına uygun ortamlarda, yetkin uzmanlarla, geliştirilmiş bireysel eğitim programları ve yöntemleri uygulanarak bağımsız yaşam becerileri kazanmaları sağlanıyor. Daha önce Türkiye'nin farklı okullarında dört kütüphane açan Herkese Eğitim Platformu, önümüzdeki iki ay içinde de Batman, Bursa, Denizli, Isparta, Kaş ve Van'da kütüphaneler açmaya devam edecek." Programda, otizm ve down sendromlu özel çocuklar gösteriler sundu.

12-03-202012-03-202012-03-202012-03-202012-03-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.