İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI ŞENLİK HAFTASI İSTANBUL'DA COŞKUYLA BAŞLADI

Geleneksel Çocuk Oyunları Şenlik Haftası kapsamında Başakşehir ve Arnavutköy ilçelerinde çocuklar geleneksel oyunlar oynadı ve gösteriler sergiledi. Çocuklar, düzenlenen programlarla şenlikte doyasıya eğlendi.
GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI ŞENLİK HAFTASI İSTANBUL'DA COŞKUYLA BAŞLADI

Programların başlangıcı bugün Başakşehir'de Ahmet Kabaklı İlkokulu'nda Arnavutköy'de bulunan İBB Evliya Çelebi İlkokulu'nda gerçekleşti. Şenliğe Milli Eğitim İl Müdürümüz Murat Mücahit Yentürk de katıldı.


"Ortak hareket etme ve dayanışma ortamını öğreniyorlar"

 

Öğrencilerin doyasıya eğlendiği organizasyonda konuşan İl Müdürümüz Murat Mücahit Yentürk, "Okulun en büyük amacı çocukları okula hazırlamak ve onların keyifli, mutlu, öğrenme ortamını oluşturmak. Bugün çocuklarımız keyifli vakit geçirerek aslında bizim yüzyıllardır Anadolu'muzda oynanan oyunları burada arkadaşları ile birlikte hem öğreniyorlar hem de keşfediliyorlar. Burada paylaşmayı, kazanmanın keyfini aynı zamanda, kaybetmeyi arkadaşlarıyla beraber yaşıyorlar. Grup oyunlarında özellikle ortak hareket etme ve dayanışma ortamını öğreniyorlar. Oyun çocuğun hayatında vazgeçilmez bir alandır. Oyun çok önemli bir öğrenme etkinliği ve keşfetme yoludur. Biz bugün burada bu ortamı sağladık çocuklarımıza. Tüm ilkokullarımızda ve İstanbul'un her okulunda, yüzyıllardır Anadolu'muzdan ve kültürümüzden gelen geleneksel çocuk oyunlarını öğretmenlerimizin de dahil olduğu keyifli öğrenme ortamı oluşturarak çocuklarımızla buluşturuyoruz" ifadelerini kullandı.


"Bahçede oynadığımız oyunlar evde bilgisayar veya telefondan oynadığımız oyunlardan daha keyifli"


Düzenlenen şenlikte oyunlar oynayarak eğlenen öğrencilerden Rüzgar Eyüp Sönmez, "Bugün hakemlik yapıyorum. Bahçede oynadığımız oyunlar evde bilgisayar veya telefondan oynadığımız oyunlardan daha keyifli. Burada bugün arkadaşlarıma hakemlik yapmak güzel bir duygu. Bahçede yumurta yarışı ve yeni yeni oyunlar öğrendim. Buradan yaşıtlarıma söyleyeceğim, bilgisayar oynamayın, futbol ve benzeri sporlar yapın" şeklinde konuştu.


Yine öğrencilerde Melek Arışan ise, "Bugün burada keyifli oyunlar ve yarışlar yapıyoruz. Arkadaşlarımızla ve hocalarımızla birlikte eğleniyoruz ve bu durumdan çok mutluyuz" dedi.

 

29-05-202429-05-202429-05-202429-05-202429-05-2024

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.