İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Gelecek Eğitimle Gelecek

İl Müdür Yardımcımız Sayın Levent Özil, stratejiden sorumlu ilçe şube müdürlerimizle 2023 Vizyonu ve İstanbul’da yürütülecek projeler hakkında bilgilendirme ve süreç yönetimi istişare toplantısında bir araya geldi.
Gelecek Eğitimle Gelecek

İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğü olarak, Bakanlığımızın 2023 Vizyon Belgesi ışığında öğrencilerimizi sosyal, kültürel ve sportif alanlarda destekleyecek projelerimizi hayata geçirmeye başladık. Bu kapsamda İl Müdür Yardımcımız Sayın Levent Özil, stratejiden sorumlu ilçe şube müdürlerimizle 2023 Vizyonu ve İstanbul’da yürütülecek projeler hakkında bilgilendirme ve süreç yönetimi istişare toplantısında bir araya geldi. Özil,  önce ana hatlarıyla vizyon belgesi üzerinde durdu.  Ardından değerler eğitimi,  kültür- sanat-spor, akademik faaliyetler ve mesleki teknik eğitim çerçevesinde yürütülecek projeleri tanıttı.  Toplantıda Öğretmeniyle Güzel İstanbul’dan Ağaçların Adları İstanbul Projesine uzanan bir sunum yapıldı. Dört temel alan üzerinden ana hatlarıyla şunlara değinildi.

Sosyal, Sportif ve Kültürel Projeler

Öğrenme analitiği araçlarıyla öğrencilerimizin sosyal, kültürel ve sportif etkinlikleri veriye dayalı bir şekilde izlenecek.  Onların tüm sosyal, sportif ve kültürel etkinlikleri e-portfolyo içerisinde derlenecek.

21.yüzyıl becerilerine ilişkin farkındalık sağlayacak şekilde sosyal, sportif ve kültürel etkinlikleri yeniden yapılandırılacak.

Böylelikle millî, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerimizi çocukların yaşantılarında inşa etmelerini sağlamayı hedefliyoruz.

Akademik Projeler

Bakanlığımızın yeni vizyon belgesi dört temel sütuna dayanır:  Öğrenci, ebeveyn, öğretmen ve okul. 

Bu dört sütundan hareketle müfredatı; bilgiden beceriye, beceriden görgüye taşıyacak akademik projelerimizi hazırladık.

Bunun için akademik dünyayı da işin içine katarak öğrenci, öğretmen ve ebeveynlerimizin öğrenmeyi severek,  akademik bilgiyi toplumsal değere dönüştürebilmeleri için hep beraber gayret sarf edeceğiz.

Elbette tüm bunların uygulanmasında yarışma ve rekabet odaklı değil paylaşım temelli bir anlayış benimsenecek.

 

Değerler Eğitimi Odaklı Projeler

Eğitim sistemleri, içinden çıktığı medeniyetler kadar evrensel insanlık değerleriyle de harmanlanırlar.

Ülkemizin hayallerini hedeflere, hedeflerini gerçeğe dönüştürme mücadelesinde en büyük güç kaynağımız, nitelikli, özgüveni yüksek, millî ve manevi değerlerimizle teçhiz edilmiş nesillerimizdir.

2023 Vizyon Belgesi,  nitelikli ve kapsayıcı eğitim hedefi doğrultusunda her öğrencimizin kendini tanıyarak, insani, millî, manevi değerleri ile donanımını geliştirmeyi ve çevre duyarlılığını içselleştirmeleri üzerinde duruyor.

Bu çerçevede insana ait evrensel, yerel, maddi, manevi, mesleki, ahlaki, millî tüm değerleri kapsayan ve kuşatan bir olgunlaşma, gelişme, ilerleme, değişim ve ahlak güzelliği hedefiyle bir dizi proje hayata geçirilecek.

Mesleki Teknik Eğitim Projeleri

Türk eğitim sisteminde mesleki ve teknik eğitimin güçlendirilerek sınav talebinin dönüştürülmesi büyük önem arz ediyor.

Vizyon Belgemiz mesleki eğitimde, sektör taleplerinin gerektirdiği yetkinlikler doğrultusunda ulusal meslek standartları dikkate alınarak mesleki alan ve dallarda beceri uygulamalarının payı, öğretim süreleri ve öğretim materyallerinin düzenleme çalışmalarına hız kazandırılmasını hedefliyor.

Bu çerçevede mesleki ve teknik eğitim okullarının döner sermaye gelirlerinin artırılması ve mevcut kaynakların verimli kullanılması üzerinde de duruluyor.

Uyguladığımız ve hayata geçireceğimiz yeni projelerle öğrencilerimizim mesleki gelişimlerini destekleyeceğiz.

Toplantı süreç odaklı soruların cevaplanması ve önerilerin alınmasıyla sona erdi.

04-11-201804-11-201804-11-201804-11-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.