İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

GELECEĞİN YAZARLARI İSTANBUL'DA YETİŞECEK

Müdürlüğümüz tarafından hayata geçirilen "Geleceğin Yazarları Projesi" tanıtım ve bilgilendirme toplantısı İl Müdürümüz Doç. Dr. Murat Mücahit Yentür'ün katılımıyla Zincirlikuyu İSOV Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde gerçekleştirildi.
GELECEĞİN YAZARLARI İSTANBUL'DA YETİŞECEK

Zincirlikuyu İSOV Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde gerçekleştirilen programa, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selahattin Dilidüzgün, İbni Haldun Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Melike Günyüz, ilçe müdürleri, okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

 

Toplantıda konuşan İl Millî Eğitim Müdürümüz Doç. Dr. Murat Mücahit Yentür; eğitimcilerin toplum üzerinde üstlendikleri rollerin ve sorumlulukların altını çizdi. Her çocuğun ilgi ve istidatlarına odaklanan bir eğitim sürecinin önemine değinen Yentür, hassasiyet ve büyük bir emek gerektiren bu işin, eğitimcilere yüklediği sorumluluklara dikkat çekti.

 

"Bir toplum, ancak öğretmeni kadar güçlüdür"

 

Müdürümüz Yentür, yaptığı konuşmada şunları kaydetti: "Eğitim sürecinde her çocuğun ayrı olarak ilgi, tutum, yetenek ve güçlü yönlerini ön plana çıkartmak için çaba sarf etmek, eğitimcilerin en büyük görevidir. Bir tohumun bitkiye dönüşebilmesi için toprağın, sıcaklığın ve nemin bir denge içerisinde hareket etmesi nasıl elzem bir gereklilikse, eğitimdeki dinamiklerin ve değişkenlerin de tıpkı bir ekosistem gibi birlikte ve dengeli hareket etmesi de en mühim hususlardan biri. Yeni eğitim paradigmasında, salt bilgi aktarımıyla bir yere varılamayacağı net bir şekilde ortaya konmuştur. Bir toplum, ancak öğretmeni kadar güçlüdür. Eğer öğretmen güçlü olursa, toplumlar güçlü olur, toplum güçlü olursa, devlet güçlü olur. Devletin gücü ise bir milletin varoluş amacının da en büyük işaretidir. Bu yüzden biz inanıyoruz ki öğretmenleri güçlü olan bir toplumun, tüm fertleri güçlü olacaktır.  Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılı büyük bir vizyon ve sorumlukla yüklü öğretmenlerimizin omuzlarında inşa edilecek."

 

"Geleceğin Yazarları Projesi"nin, daha ilkokul çağında yazdıkları eserlerin bir kitaba bir esere dönüşmesinin heyecanını yaşayan çocuklarımız için büyük bir motivasyon kaynağı olacağını ifade eden Yentür, "Yazdıkları eserlerle kendilerini keşfeden çocuklarımız, geleceğin yazarları olma yolculuklarına ilk adımlarını çok erken yaşta atmış olmanın farkındalığını yaşayacaklardır." dedi.

 

Ayrıca, Millî Eğitim Bakanlığı'nın eğitim politikaları ve gelecek vizyonuyla ilgili gelişmelerden bahseden Yentür, Bakanımız Sayın Yusuf Tekin'in göreve gelmesiyle beraber müfredat ve mevzuatta gerçekleştirilen Türkçe ve edebiyat derslerindeki kritik değişiklikleri işaret etti. Eğitimde dört temel becerinin geliştirilmesinin önemini vurgulayan Müdürümüz Yentür, öğrencilerin akademik ve sanatsal potansiyellerinin fark edilerek teşvik edilmesinin gerekliliğini dile getirdi.

 

Projenin amacı, milli, manevi kültürel ve evrensel değerlerin dil aracılığıyla aktarımını sağlamak

 

İlkokul ikinci sınıftan başlayarak, ortaokulu da kapsayan geniş bir sınıf düzeyinde yürütülecek olan "Geleceğin Yazarları Projesi"nde toplam 1048 okul ve 4384 öğretmen ve binlerce öğrenci aktif olarak görev alacak.  Çocuklara okuma-yazma kültürünü kazandırmak, şiir, öykü, masal, anı, fabl, tekerleme gibi alanlarda eser üretebilecek alt yapıyı sağlamak, milli, manevi kültürel ve evrensel değerlerin dil aracılığıyla aktarımını sağlamak,  projenin en önemli amaçlarını oluşturmaktadır.

 

Proje kapsamında katılım sağlayan her okulumuzun bir kitabı olması hedeflenmektedir. Kapak tasarımından, mizanpajına; dizgisinden, resimlerine kadar tüm süreçlerin içerisinde öğrenci ve öğretmenlerimizin aktif olarak bulunması öncelenmektedir. Bu çerçevede proje koordinatörlüğümüzün yürüteceği eğitimler ve yazar buluşmalarıyla edinilecek tecrübeler, birçok kazanımı da beraberinde getirecektir. Öğrencilerimizle beraber süreci yönetecek öğretmenlerimiz, alanında uzman akademisyenlerden alacakları eğitimler sayesinde yazar öğretmen olma yolculuklarına belki de ilk kapıyı aralamış olacaklardır.

 

Ayrıca her okulumuzun materyali e-kitaba çevrilecek ve İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü internet sitesinde yayımlanacaktır. Gönüllü okullarımız söz konusu kitapları matbu olarak bastıracak ve sene sonunda düzenlenecek il sergisinde öğrencilerimiz, kitaplarını imzalama imkânı bulacakladır. Bu sergi bir kitap fuarı, imza şöleni tadında gerçekleştirilecektir.

 

Projenin, uygulanacağı 1048 okul ve 4384 koordinatör öğretmenle birlikte, İstanbul'daki öğrencilere edebiyat ve kültür alanında önemli katkılar sunması bekleniyor.

 

21-11-202321-11-202321-11-202321-11-202321-11-202321-11-2023

 

 

 

 

 

 

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.