İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Geleceğe Birlikte Yürümek

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk Esenler'de eğitim yöneticilerimizin davetli olduğu iftar programına katıldı.
Geleceğe Birlikte Yürümek

Millî Eğitim Bakanlığımızın koordinasyonunda Esenler Belediyesinin ev sahipliği yaptığı iftara Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, Esenler Belediye Başkanı Sayın Mehmet Tevfik Göksu, Millî Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürümüz Sayın Hamza Aydoğdu, Yükseköğretim Genel Müdürümüz Sayın Yusuf Büyük, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, İlçe Millî Eğitim Müdürlerimiz ve okul müdürlerimiz katıldı.

Programdaki konuşmasında eğitim sistemindeki özellikle de ortaöğretimdeki dönüşüme dikkat çeken Bakanımız Ziya Selçuk, değişiklikleri adım adım uygulamak için insan kaynakları yönetimi başta olmak üzere bir dizi planlama yapıldığını ifade etti.

Sondan Başa Doğru

Ortaöğretimden sonra ilkokul ve ortaokula ilişkin düzenlemelerin yapılacağını belirten Selçuk değişimin liseden başlamasıyla ilgili olarak şunları söyledi: "Herhangi bir proje tasarlanırken birçok tasarım metodu vardır. Bunlardan biri sondan başa doğru tasarımdır. Niye sondan başa tasarım yapılır? Kısaca özetlemeye çalışayım. Önce bir lise mezununun ne tür hususiyetlere sahip olması gerektiğiyle ilgili bir fotoğraf ortaya konulmuş oldu. Bundan sonra bir öğrencinin hangi vasıflara sahip olması gerektiğini tam manasıyla ortaya koyabilmek için acaba başlarda neler yapılması gerektiğini netleştirmek için sondan başa tasarım modelini hayata geçirmek gerekiyor. Yani siz sonda neyi görmek istiyorsanız başta onu görmek ve hayal etmek durumundasınız."

Stratejik Dönüşüm

Önümüzdeki yıllarda eğitim alanındaki dönüşümü sağlamak için üniversiteler, spor federasyonları ve birçok sivil toplum kuruluşuyla iş birliği içinde olduklarını belirten Selçuk, yüzbinlerce öğretmenin bu sürece hazırlanması için kapsamlı bir eğitim sürecinin başlayacağını ifade etti. Eğitimi bir nesil meselesi olarak ele almak gerektiğinin altını çizen Selçuk, bu topraklarda varlığımızı sürdürmemiz için akıl ve bilimle stratejik bir dönüşümü sağlamamız gerektiğini kaydetti. 

 Selçuk, "Eğer adım adım çocuklarımızın yetişmesi için ilerlersek sorunlarımızı çözebiliriz. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Sadece kendinize güvenin, bunu beraber yapacağız.  Okul yöneticilerimiz öğretmenlerimizin koluna girsinler, öğretmenlerimize yürekleriyle seslensinler, takım olsunlar. Siz bu atmosferi, bu duygu birlikteliğini oluşturursanız, öğretmen odalarını barış adası, bir muhabbet odası hâline getirirseniz çok şey çıkar. Önümüzdeki süreç zor bir dönem? Ama yapacağımız çok şey var. Eğer siz bu işe yüreklerinizi koyarsanız, biz bu konuda çok mesafe alırız.  Ben Ankara'daki çalışma arkadaşlarımla bunun takipçisiyim, Sayın Cumhurbaşkanımızın desteğiyle güzel bir netice için yola çıktık. Hanımefendinin Tasarım Beceri Atölyesi için gösterdiği hususi alaka ve destekte görüldüğü gibi biz elimizden geleni yapacağız. Bizim el ele hareket etmemiz gerekir. İşte o zaman bu işin bereketi ortaya çıkar. Yeter ki hiç endişeniz olmasın. Siz bu ülkenin neler yaptığını, tarihten biliyorsunuz bugün ise şahitliğini yapıyorsunuz.  Emin olun bunu yapabilen çok daha fazlasını yapabilir. Ben birçok ülkenin ortaöğretim programlarına baktım. Hangi dersleri alıyor, diye. Emin olun dünya başını almış başka bir yere gidiyor,  biz başka bir yere gidiyoruz. Şayet biz bugün bir tedbir almazsak, öğrencilerimizin hak ettiği muhtevayı onlara sunmazsak önümüzdeki on on beş yıl bizim için çok çetin geçecek arkadaşlar."

Gelecek için güçlü bir tasavvur ortaya koyabilmek için okul yöneticilerinin desteğinin önemli olduğunu kaydeden Selçuk, eğitim sistemi için bir şeyler yapmak istediğini belirtti.  

Ortak Amaçlarla İnsanlığın Vicdanı Olmak

Programın ev sahipliği yapan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, İstanbul'un tarihi ve kültürel önemi bakımından eğitimin önemini hatırlattı. Göksu, "Bu şehir tarihin bize miras bıraktığı bir şehir? Eğer üstlendiğimiz sorumluluğun gereğini anlamlı bir şekilde yerine getirebilirsek, hem insanlığa hem tarihe karşı ödevimizi yerine getirmiş olacağız. İşte o zaman yeniden insanlığın vicdanı olmaya başlayacağız.  Yeniden insanlığın merhamet limanı olacağız." dedi.

Geleceğe hazırlanmanın önemine dikkat çeken İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı ise,  verimli bir seminer dönemi için hazırlıklarını sürdürdüklerini hemen akabinde ise yeni eğitim ve öğretim yılı için yeni tasarımlar yapmaya başlayacaklarını ifade etti.  Yazıcı, "Umarım bir sonraki döneme aynı ortak amaçlarla, aynı enerjiyle hazırlanırız. Aynı yolda birlikte yürümenin mutluluğunu yaşayacağız." dedi 

Program iftarın ardından eğitim ve öğretim meseleleri üzere karşılıklı görüş alışverişiyle devam etti. 

02-06-201902-06-201902-06-201902-06-201902-06-201902-06-201902-06-201902-06-201902-06-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.