İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Geçmişi Bilmek Geleceği Planlamak

Fuat Sezgin'in İzinde Projemizin okul konferansları çerçevesinde Sayın Prof. Dr. Mustafa Kaçar, Beşiktaş Ziya Kalkavan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde bir konferans verdi.
Geçmişi Bilmek Geleceği Planlamak

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün Fuat Sezgin'in İzinde Projesi kapsamında İslâm bilimler tarihine hizmet eden Fuat Sezgin'in anısını yaşatmak, İslâm medeniyetine katkısını gün yüzüne çıkarabilmek ve onu öğrencilerimize tanıtabilmek amacıyla etkinlikler düzenlenmeye devam ediyor.

Fuat Sezgin'in İzinde Projemizin okul konferansları çerçevesinde İstanbul Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Mustafa Kaçar, Beşiktaş Ziya Kalkavan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde bir konferans verdi.

Fuat Sezgin'in İslâm Bilim Tarihi Misyonu

Prof. Dr. Mustafa Kaçar, Prof. Dr. Fuat Sezgin'in hayatı ve bilim dünyasına kazandırdıkları hakkında önemli bilgiler paylaştı. İslâm medeniyetinin zihnimizin bir köşesinde kaldığına ve Müslüman bilim insanları tarafından yapılan keşiflerin unutulduğuna dikkat çeken Kaçar, Fuat Sezgin'in en büyük misyonunu; İslâm medeniyetinin hak ettiği yerde olması ve bu hakkın teslim edilmesi şeklinde açıkladı.

Kaçar, "Özellikle unutulmuş ve karanlık çağ olarak adlandırılan dönemi, İslam uygarlığı medeniyetini gün yüzüne çıkardı. İslâm medeniyetinin önemli bilimsel çalışmalarını, kaynaklarını, şahsiyetlerini, coğrafyasını, tıbbını her konusunu ortaya çıkararak bu hazinelerin nerede olduklarını, bunlara nasıl ulaşılacağını gösterdi. Fuat Sezgin, Türkiye'de de yeni bir İslâm Bilim Tarihi misyonunu kurmuş, geliştirmiş, bugüne getirmiş bir şahsiyettir." dedi.

Mustafa Kaçar, Fuat Sezgin'in hayatı, bilim tarihine katkıları, kütüphanesinin Türkiye'ye intikali, son çalışmaları hakkında detaylı bilgiler verdi.  Fuat Sezgin'in dünyada ses getiren eserler kaleme almasının önemli isimlerle karşılaşmasıyla mümkün olduğunu belirtti. Kaçar, HellmutRitter, Zeki Velidi Togan başta olmak üzere birçok isimle tanışan Sezgin'in 27 Mayıs 1960 darbesinin ardından ülkesinden ayrılmak zorunda kalışını görseller eşliğinde anlattı. 

İslâm Bilim Yazmaları

Bilimler tarihindeki eksikleri ve noksanları gidermek için canhıraş bir şekilde çalışan Sezgin'in üniversitelerin yapamadığını tek başına başardığını kaydetti. Sezgin'in erken İslâm kaynaklarını keşfetmemizi sağladığına değinen Kaçar, "Batı'ya karşı kompleksi ortadan kaldırdı. İslâm bilimini Şarkiyatçıların elinden alıp Müslümanlara sundu. Bir uyanışın temsilcisiydi. İslâm âlimlerinin kâinatı keşfetme noktasında hemem hemen her alanda çalışma yaptığını ortaya koydu." ifadelerini kullandı.

İslâm Bilim Yazmaları konusundaki eserinin ilk cildini 1967'de son cildini ise 2013'te tamamladığını belirten Kaçar, "Sezgin, 2004'ten sonra başka bir misyon daha üstlenecektir. Bu misyonun adı da Türk milletine, Türkiye'de yaşayanlara İslâm medeniyetinin gerçeklerini nasıl anlatabilirim, misyonudur. Bunun için de müze kurma fikri üzerinde duracaktır. Nitekim bunu da başaracaktır. Gülhane'deki kurulan İslâm, Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi'nde 800 eser sergilenmektedir.  Bunun için müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz." şeklinde konuştu.

Sezgin'in Çalışma Düzeni

Fuat Sezgin'in hayatını bu misyona adadığına işaret eden Mustafa Kaçar, bu misyonunun gençlerimiz tarafından bilimde, teknolojide, edebiyatta devam ettirilmesinin önemine değindi. Fuat Sezgin'in tavsiyelerini, gündelik hayat düzenini anıları eşliğinde aktardı. Fuat Sezgin'in günde 18 saat çalıştığını belirten Mustafa Kaçar, onun 94 yıl değil 225 yıl yaşadığını aktardı. Kaçar, "Normalde çalışma ömrümüzü 50 yıl üzerinden ve sekiz saat çalışarak tamamlıyoruz. Oysa Sezgin günde 18 saat çalışıyor. Dolayısıyla 75 yıl bu ilme ömür veren Sezgin, çalışma ömrünü çok uzatmıştır." dedi.

Sezgin'in 18 ciltlik bir eser oluşturabilmek için 1200 eser yayımlamak zorunda kaldığını belirten Mustafa Kaçar, bu eserlerin 300 adedinin denizcilikle alakalı olduğunu aktardı. Öğrencilerimizin mesleki kariyerlerini de dikkate alan bir sunum yapan Kaçar konuşmasını şu cümlelerle bitirdi: "Geçmişi bilmelisiniz ki, geleceğe daha açık bir şekilde bakmalısınız. Geçmişi bilmeden ileriye doğru hızlı hareket etmek mümkün değildir. Unutmayalım ki her alanda yeni fikirler, yeni buluşlar geleceği planlamakla mümkün olur."

Fuat Sezgin'in bilim alanındaki katkıları yanında gençlere örnek olan çalışma hayatına dikkat çeken konferans soru ve cevap kısmıyla sona erdi.

21-05-201921-05-201921-05-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.