İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK´Ü RAHMETLE, ÖZLEMLE VE MİNNETLE ANIYORUZ

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’i ebediyete intikalinin 76. Yıldönümünde sevgi, saygı ve özlemle andık.
GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK´Ü RAHMETLE, ÖZLEMLE VE MİNNETLE ANIYORUZ

Cumhuriyetimizin kurucusu, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 76. Yıldönümü münasebetiyle ilk tören İstanbul Valisi  Vasip Şahin , 1. Ordu Komutanı Orgeneral  Salih Zeki Çolak , İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, Sivil Toplum Kuruluşları ve vatandaşların katılımlarıyla Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda düzenlendi. Törende Cumhuriyet Anıtı’na çelenk konulmasının ardından, Gazi Mustafa Kemal’in ebediyete intikal ettiği saat olan 09.05’te sirenler çalınarak saygı duruşunda bulunuldu.

Törende saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Vali Vasip Şahin, Başkan Kadir Topbaş ve Orgeneral Salih Zeki Çolak anıta çelenk koydular. Tören sivil toplum kuruluşlarının çelenk sunumuyla son buldu.

Tören sonrasında Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda Atatürk’ü Anma Programı düzenlendi. Programa; İstanbul Valisi Vasip Şahin, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak,İstanbul Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız,  Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Abdullah Recep, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın  yanı sıra, askeri ve mülki erkan ile gaziler, öğrenciler, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar katıldı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve şehitlerimiz anısına durulan saygı duruşu ve akabinde okunan İstiklal Marşı ile başlayan programda İstanbul Üniversitesi Atatürk İlke ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Savaş Açıkkaya ve 1´inci Ordu Komutanlığı´ndan P.Kur.Alb. Nihat Aksüt, Atatürk´ü ve onun başlattığı kurtuluş mücadelesini anlattı. Daha sonra il genelindekiokullar arasında gerçekleştirilen şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verildiği programda; şiir yarışmasında birinci olan Emine Sena Şıngın ve kompozison yarışmasında birinci olan Saliha Seda Gültekin eserlerini okudular.

Atatürk´ün saygı, minnet ve özlemle anıldığı program, İstanbul Üniversitesi Vakfı Özel Adıgüzel Güzel Sanatlar Lisesi tarafından hazırlanan Atatürk Oratoryosu´nun sergilenmesi ile son buldu.

 


Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.