İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Fuat Sezgin Deneme-Makale Yarışması

Lise öğrencilerimizin katıldığı "Fuat Sezgin" konulu deneme-makale yarışmasının değerlendirme sonuçları açıklandı.
Fuat Sezgin Deneme-Makale Yarışması

Geçen yıl vefat eden İslâm bilim tarihi araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin, Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle ilan edilen "2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı" çerçevesinde, bir yıla yayılan etkinliklerle çeşitli yönleriyle anlatılmaya devam ediyor. 

İl Millî Eğitim Müdürlüğü'müz elli yılı aşkın bir süre araştırmalar yaparak hayatını İslâm bilim ve teknoloji tarihini tanıtmaya adayan Fuat Sezgin'i tanımak ve tanıtmak amacıyla Fuat Sezgin'in İzinde Projesini hayata geçirdi. 

Proje, Fuat Sezgin'i, çalışma prensiplerini, hayata bakış açısını, çalışmalardaki motivasyonunu ve bilimler tarihine katkılarını dikkate alarak öğrencilerimizde bilim ve araştırma becerilerinin gelişmesine katkı sağlamayı hedefliyor.

Çoklu ve kurumsal iş birlikleriyle faaliyetlerini artırarak sürdüren İl Millî Eğitim Müdürlüğü'müz, Üsküdar Üniversitesi ile 2019 Fuat Sezgin Yılı faaliyetleri kapsamında bir yarışma düzenledi. İstanbul'daki lise öğrencilerinin katıldığı "Batı Merkezli Bilim Anlayışına Karşı Fuat Sezgin" konulu deneme-makale yarışmasının değerlendirme sonuçları açıklandı.

Ödüller 

Üsküdar Üniversitesi'nde yapılan değerlendirme toplantısında ilk üç dereceye giren makaleler belirlendi.
Bağcılar Anadolu Lisesi'nden Sena Nur Dilek "Fuat Sezgin'in İslam Bilim ve Teknolojileri Tarihi Alanındaki Hizmetleri ve Önemi" adlı makalesi ile birinci oldu.
Kadıköy Hayrullah Kefoğlu Anadolu Lisesi'nden Yılmaz Baha Güven "Bilime Adanmış Hayat" adlı makalesi ile ikinci olurken, Şişli Mehmet Pisak Anadolu Lisesi'nden İhsan Burak Ergin "Münevverlerin Piri Fuat Sezgin" makalesi ile üçüncülüğe layık görüldü.

Yarışmanın Jürisi 

Yarışmada, Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Sayın Doç. Dr. Hadiye Yılmaz Odabaşı, Tarih Bölümü Bölüm Başkanı Sayın Dr. Öğr. Üyesi Uygar Aydemir, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden Sayın Dr. Öğr. Üyesi Fehmi Ağca, Sayın Dr. Öğr. Üyesi Sait Ocaklı ve Fuat Sezgin'in İzinde Projemizin koordinatörü makale değerlendirme seçici kurul üyeliğini yaptı.

Yarışmanın ödül töreni tarihi önümüzdeki ay yapılacak.

21-09-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.