İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Fotoğraf Sanatına Yolculuk

Öğretmeniyle Güzel İstanbul Projesi çerçevesinde gönüllü öğretmenlerimizin katılımıyla fotoğraf sanatı çalışmaları başladı.
Fotoğraf Sanatına Yolculuk

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün 2023 Vizyonu doğrultusunda hazırlanan Öğretmeniyle Güzel İstanbul Projesi kapsamındaki sanatsal çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Projenin hedefleri arasında öğretmenlerin eğitim-öğretim odaklı süreçlerde gönüllü görevler üstlenmesi, bağımsız projeler oluşturması bulunuyor. Ayrıca meslektaşlarının gelişimine destek vermesi, etkili öğrenme- öğretme ortamları oluşturma sürecinde niteliği artıracak uygulamalar geliştirilmesini desteklemek ve serbest zaman etkinlikleri de yer alıyor. Bu çerçevede fotoğrafçılık odaklı çalışmalar başladı.

Görsel sanatlar içerisinde anabileceğimiz fotoğrafçılık aslında çok derin anlamlar çıkarabileceğimiz bir sanat türüdür. Çok kısaca tanımlamak gerekirse fotoğrafçılık, kişinin gördüğü bileşenleri kendi altyapısal desteği sayesinde belirli tekniklerle görsel sanata dönüştürmesidir. 

Daha teknik bir ifade ile söyleyecek olursak, fotoğraf makinesi kullanarak ışığı hassas bir yüzey üzerine kaydederek görüntü oluşturmaktır. Estetik yönü dikkate alındığında bir sanat olarak kabul edilmemesi imkânsızdır. Dijital çağ ifadeleriyle anlatmak istersek, bir elektronik görüntü sensöründe fotoğraf, her bir piksele elektrik yüklenmesi ve elektronik olarak bu fotoğrafın işlenmesi neticesinde oluşur.

 Öğretmeniyle Güzel İstanbul Projesi çerçevesinde gönüllü öğretmenlerimizin katılımıyla fotoğraf sanatı çalışmaları başladı. Tanışma ve faaliyetler hakkında konuşmak için Cağaloğlu Anadolu Lisesi’nde ilk toplantı yapıldı. Fotoğraf sanatı ve türleri üzerine sohbet edildi. Fotoğrafçılarla kurulan ilişkilerin, fotoğraf çekme hobisini ilerlettiği üzerinde duruldu.  Gezi fotoğrafçılığının gezide fotoğraf çekmek ve fotoğraf için geziye çıkmak olmak üzere iki değişik alan üzerinden geliştiği ifade edildi. Gezi fotoğrafçılığında, fotoğraf çekme eylemi gezinin amacı olmalıdır. “Gezerken fotoğraf çekmek değil, fotoğraf çekmek için gezilmelidir”, denildi.

Ardından Sultanahmet bölgesinin doğal ve tarihi yerleri fotoğraflandı. Sanatın insanın kendisine olan yolculuğu olduğunu belirten öğretmenlerimiz bu yolculuğu kültürün ve sanatın başkentlerinden olan İstanbul´un tarihî mekânlarında yapmaktan memnun olduklarını belittiler.

  Hiç şüphesiz, proje kapsamındaki fotoğraf çalışmaları öğretmenlerimiz için de ayrı bir itici güç olacak ve daha özgün eserler sunma adına yeni çalışmalarımda tetikleyici bir rol üstlenecek.

25-12-201825-12-201825-12-201825-12-201825-12-201825-12-201825-12-201825-12-201825-12-201825-12-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.