İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Fikrine Sahip Çık Projesi

Fikrine Sahip Çık Projesi kapsamında Bahçelievler Abidin Pak Öğretmenevinde 125 öğretmenimize patent, marka, faydalı model ve tasarım süreci ile ilgili eğitim verildi.
Fikrine Sahip Çık Projesi

Millî Eğitim Bakanlığımız, 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılında fikri mülkiyet kapsamında, patent, faydalı model, marka ve tasarımını ana tema olarak belirledi. Bu konuda öğrenci ve öğretmenlerimizde farkındalık oluşturmak için de önemli adımlar atıldı, atılmaya da devam ediliyor. Meseleyi planlı bir şekilde ele alan Bakanlığımız bu eğitim öğretim yılı sonunda 150'si Bilim ve Sanat Merkezi, 100'ü mesleki ve teknik eğitim olmak üzere 250 patent, faydalı model, marka ve tasarım tescilini almayı hedefliyor.

Marka, Patent ve Tasarım Kültürü

Hiç şüphesiz bu hedef doğrultusunda temel eğitim ve ortaöğretim seviyesinde bir kültür oluşturmak, bunu eğitim ortamlarımız başta olmak üzere hayatın her alanında yaygınlaştırmak sadece bu seviyelerde önemli ürünlerin ortaya çıkmasını sağlamayacak, aynı zamanda yükseköğretimdeki kültürü de güçlendirecektir.

Bilindiği üzere bir ülkenin ekonomisinin büyümesindeki en önemli göstergelerden birisi, o ülkenin fikri sınai haklar alanındaki yatırımlarıdır. Gelecekte, ülkemizin küresel anlamda rekabet gücünü ve marka değerini artırabilmek için gençlerimizi bugünden bilinçlendirmeli ve hazırlamalıyız. Özellikle de buluş yapmaya merakı olan, yeni bir ürün ya da marka oluşturmak için heyecan duyan gençlerimizin gerek Türkiye'de gerekse dünyanın herhangi bir yerinde haklarını nasıl koruyacakları konusunda bilgi sahibi olmaları gerekmektedir.

Bu çerçevedeki çalışmalarını sürdüren İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz Destek Patent A.Ş ile Fikrine Sahip Çık Projesi'ni hayata geçirdi. Proje kapsamında, eğitim ortamlarımızda patent tescilini AR-GE'yi ve inovasyon çalışmalarını yaygınlaştıracak projeyle, marka, patent ve tasarım başlıklarını kapsayan fikri sınai haklar alanında bir dizi eğitim faaliyeti düzenleniyor. Eğitimler, Bahçelievler Abidin Pak Öğretmenevindeki öğretmen eğitimleri ile başladı.  Düzenlenen açılış programına İl Millî Eğitim Strateji Geliştirme Birimi Şube Müdürümüz Sayın Timur Tuğral, Destek Patent A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Kemal Yamankaradeniz,  Eğitim ve Marka Patent Yetkilisi Sayın Hakan Özcan, Proje Koordinatörü Büşra Saygın ve 13 ilçeden 125 öğretmenimizin katıldı.

Fikri Mülkiyetin Önemi

Açılışta konuşan Destek Patent A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz bu çalışmalarla ilerde daha köklü çözümlere ulaşılmasını hedeflediklerini belirtti. Çalışmanın başlangıç niteliğinde olduğunu kaydeden Yamankaradeniz, "Pek çok yeniliği içeren Fikrine Sahip Çık Projesi eğitimlerinde sınai haklar üzerine dikkat edilmesi gerekenler, patent başarı yönetimi, markalara ilişkin güncel konular, patentte başarı yöntemi ile taklitle mücadele konularında bilgi ve deneyimler paylaşılacak. Böylece gençlerimizin buluşlarına ve fikirlerine hep birlikte sahip çıkacağız. Yenilikler hayatımızın bir parçası. İster öğretmen ister öğrenci ister akademisyen olalım fark etmiyor, karşılaştığımız zorlukların bir çözümü varsa işte orada patent vardır." şeklinde konuştu.

Strateji Geliştirme Birimi Şube Müdürümüz Timur Tuğral ise konuşmasında, bir ülkenin ekonomisinin büyümesindeki en önemli göstergelerden birisinin o ülkenin fikri sınai haklar alanındaki yatırımları olduğunu ifade etti.  Projenin önemini hatırlatan Tuğral, "Fikrine Sahip Çık Projesi, eğitim kurumlarımızda sınai haklar bilincini ve patent okuryazarlığını artırarak, Türkiye'nin fikri sermayesinin artırılmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor. Proje kapsamında verilecek eğitimlerle gençlerimiz hem buluş yapmaya teşvik edilecek hem de buluşlarını nasıl koruyacaklarını öğrenecekler. Gelecekte, ülkemizin küresel anlamda rekabet gücünü ve marka değerini artırabilmek için gençlerimizi bugünden bilinçlendirmeli ve hazırlamalıyız. Özellikle de buluş yapmaya merakı olan, yeni bir ürün ya da marka oluşturmak için heyecan duyan girişimci gençlerimizin gerek Türkiye'de gerekse dünyanın herhangi bir yerinde haklarını nasıl koruyacakları konusunda bilgi sahibi olmaları gerekmektedir." ifadelerini kullandı.

Fikrine Sahip Çık Projesi kapsamındaki eğitimler Avrupa Yakasında 15 Ocak 2020, Anadolu Yakasında 10 Şubat 2020 tarihlerinde devam edecek. İl Millî Eğitim Müdürlüğümüze bağlı okullarda görevli olan ilgili bölüm öğretmenlerimiz bu eğitimleri aldıktan sonra öğrencilerimize verecekleri eğitimlerle fikri mülkiyet kültürünün oluşumuna da katkı sunacaklar.

13-01-202013-01-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.