İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Fikirler Yarışıyor, Engeller Aşılıyor

Öğretmenlerimiz, Millî Eğitim Bakanlığımızca düzenlenen 3. Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Materyal ve Etkinlik Yarışmasında özel eğitim etkinlik kategorisinde Türkiye ikinciliği ve üçüncülüğünü,  rehberlik etkinlik kategorisinde ise Türkiye ikinciliğini kazandı.   
Fikirler Yarışıyor, Engeller Aşılıyor

Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce “Fikirler yarışsın, engeller aşılsın” sloganıyla düzenlenen 3. Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Materyal ve Etkinlik Yarışmasının ödül töreni yapıldı. Törende konuşan Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Ahmet Emre Bilgili, yarışmanın özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencilere yönelik yaratıcı materyal ve etkinliklerin oluşturulmasında, önemli katkılar sağladığını belirtti.

Sorumluluğumuz Ortaktır

Engelli bireylerin sorumluluğunun ailelerin yanı sıra topluma da ait olduğunu söyleyen Bilgili; “Engelli bir çocuğa sahip olma ailenin de toplumun da bir anlamda kaderidir. Bu yüzden de sorumluluğumuz ortaktır.” dedi. Bilgili, Türkiye´de kaynaştırma, bütünleştirme yoluyla 300 bin ve özel eğitim okullarında ise 52 bin öğrencinin eğitim gördüğünü aktararak, “Engellilik hali, eğitimde kreatif ve özel materyaller bulundurmayı zorunlu kılıyor. Genel Müdürlüğümüzün ilk kez 2016´da düzenlediği özel materyal ve etkinlik yarışması sayesinde öğrencilerimiz sınıflarında özgün ve işlevsel materyaller ile tanıştı.” diye konuştu. 

Hizmetlerimize Değer Katmak

Bu yıl “rehberlik hizmetleri” alanı ekledikleri yarışmanın, kapsamı ve içeriğini de zenginleştirdiklerini kaydeden Bilgili; “Yarışmaya bu yıl bin 416 ürün adına başvuru yapıldı. Bugün bunların içinden, özel eğitim alanı materyal kategorisinde 24, etkinlik kategorisinde 10, rehberlik hizmetleri alanı etkinlik kategorisinde de 15 olmak üzere 49 ürün ödül alacak.” bilgisini paylaştı. Bilgili, materyal ve etkinliklerin özel eğitim ve rehberlik hizmetlerine değer katacağını ve çalışmaların niteliğini artıracağını dile getirerek; “Bu yarışmayı aynı zamanda özel eğitim alanıyla ilgili AR-GE çalışması görüyoruz. Geçen yıl yapılan yarışmada ödül alan eserlerimizin üretimini yaparak okullara gönderiyoruz. Bu materyalleri anlamlı bir şekilde Bolu´daki cezaevinde bulunan kader mahkûmlarıyla, İskitler Meslek Lisesi´ndeki öğrenci ve öğretmenlerle birlikte yaptık. Şimdi 50 kamyon materyal sevkiyat için hazır bekliyor.” ifadelerini kullandı.

Bugüne kadar devlet desteğiyle düzenlenen yarışmayı, gelecek yıllarda sponsorlar aracılığıyla devam ettirmek istediklerini söyleyen Bilgili, sponsor olabilecek firmaları yarışmaya destek vermeye çağırdı. Bilgili, yarışmanın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, uzun yıllar sürmesini diledi.

Yarışmanın Ödülleri

3. Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Materyal ve Etkinlik Yarışmasına bu yıl özel eğitim materyal kategorisinde 902, özel eğitim etkinlik kategorisinde 247, rehberlik etkinlik kategorisinde 262 olmak üzere toplamda 1416 başvuru yapıldı. Ödül töreninde 24 özel eğitim materyal, 10 özel eğitim etkinlik, 15 rehberlik etkinlik olmak üzere 49 ürüne ödül verildi.

Ödüllerden 6’sını İstanbul aldı. Özel eğitim etkinlik kategorisinde öğretmenlerimiz ikincilik ve üçüncülük ödüllerini kazandı. Tohum Otizm Vakfı Özel Eğitim Anaokulu’ndan  Neslihan Güngör ikinci, Bayrampaşa Mehmet Akif İnan Ortaokulu’ndan Deniz Seyhan ise üçüncü oldu.   Rehberlik etkinlik kategorisinde ise Bayrampaşa İlkokulu’ndan Berna Haliloğlu ikincilik ödülüne değer görüldü. İstanbul, 2’si rehberlik 1’i materyal alanında olmak üzere 3 mansiyon ödülü aldı.  Abdullah Aliye Can Anaokulu’ndan Sevim Özen’le, Erguvan Anaokulu’ndan F. Selcen Kolay materyal dalında ödül kazandı. Rehberlik kategorisinde ise Erol Türker İlkokulu’ndan Mehpare Yamaç ile Yeni Doğu Eğitim Kurumlarından Ebrar Demir ödüle değer görüldü.

Yarışmada, her kategorinin birincilerine 10 bin, ikincilerine 7 bin 500, üçüncülerine ise 5 bin lira ödül verildi.

Özel eğitim alanı etkinlik kategorisinde birinciliği “Down Efe” adlı etkinlikle Ali Erbay, ikinciliği Tohum Otizm Vakfı Özel Eğitim Anaokulu’ndan   “Meslekleri Öğreniyorum” ile Neslihan Güngör aldı. Bayrampaşa Mehmet Akif İnan Ortaokulu’ndan Deniz Seyhan ise “Mancınık” adlı etkinlikle üçüncülük ödülünün sahibi oldu.

Özel eğitim alanı materyal kategorisinin birincisi “Matematik Dünyası” adlı materyalle Funda Polat olurken, ikinciliği “Hecelerden Kelimelere” ile Elif Özmen, üçüncülüğü “Ritmik Sayma Tahtası” ile Bayram Coşkun aldı.

Rehberlik hizmetleri alanı etkinlik kategorisinde “Öfkem Beni Yönetemez, Ben Öfkemi Yönetirim” adlı etkinlikle Büşra Batımor birinciliğe layık görülürken, Bayrampaşa İlkokulu’ndan  “Yaratıcı Drama” ile Berna Haliloğlu ikinci, “Ben Ne Hissediyorum” ile İdris Gündüzalp üçüncü oldu. 

Törende, farklı okullardan gelen engelli öğrenciler çeşitli gösteriler sundu. Geçen yıllarda AR-GE çalışmaları yapılan ürünler de tören salonunun girişindeki stantlarda sergilendi.

03-11-201803-11-201803-11-201803-11-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.