İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

´´EVLERDE ENERJİ VERİMLİLİĞİNİ RESMEDEN ENERJİ ÇOCUKLAR´´ ÖDÜLLERİNİ ALDI.

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ve Enerji Verimliliği Derneğinin 15/06/2014 günü imzaladıkları protokol gereğiİstanbul ilimizin 39 ilçesinde belirlenen 39 pilot okulumuzda yürütülen proje kapsamında düzenlenen Evlerde Enerji Verimliliği resim yarışması ödül töreni Enerji Verimliliği Derneği merkezinde gerçekleştirildi.
´´EVLERDE ENERJİ VERİMLİLİĞİNİ RESMEDEN ENERJİ ÇOCUKLAR´´ ÖDÜLLERİNİ ALDI.

Proje kapsamında Enerji Çocuk Tiyatro Etkinliği, Enerji Çocuk Resim Yarışması, Enerji Çocuk Kulüp Başkanları ve İl Koordinatörleri ile İstanbul ilimizde toplantı gerçekleştirilmiştir. Ayrıca proje kapsamında okullarımızda kurulan Enerji Verimliliği Kulüplerine gönderilen materyaller aracılığıyla enerji verimliliği, yenilenebilir enerji kaynakları ve mevcut enerji kaynaklarını tasarruflu kullanma bilinciyle ilgili eğitimler verildi.

 

Proje kapsamında çocuklarımıza enerji verimliliğini eğlendirerek anlatan ‘’Enerji Çocuk Naz ve Arkadaşları ‘’ isimli oyun 20-21 Nisan tarihlerinde İstanbul’da gösterime sunulmuştur. 20 Nisan 2015 günü saat 10.00 da Kağıthane Belediyesi Gültepe Hizmet Binası Tiyatro salonunda ve 21 Nisan 2015 günü saat 10.00 da Beykoz Belediyesi Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezinde İstanbul’daki öğrencilerimiz ile buluşmuştur.

 

Enerji Çocuk projesi kapsamında düzenlenenEvlerde Enerji Verimliliği konulu resim yarışması ödül törenine İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ, Enerji Verimliliği Derneği Başkanı İbrahim ÇAĞLAR, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Temel Eğitim Şube Müdürü Timur TUĞRAL, Enerji Verimliliği Derneği Başkan Vekili Adnan Ersoy ULUBAŞ, Tedaş Genel Müdürü Mükremin ÇEPNİ, Enerji Verimliliği Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ali Rıza ARSLAN,  Enerji Verimliliği Derneği Genel Sekreteri Yeşim BEYLA, Enerji Verimliliği Derneği İstanbul Şube Başkanı Rasim MAZLUM, Enerji Verimliliği Derneği Şubeler Sorumlusu İhsan Sabri ÖKSÜZ,  İl Mem ARGE Birimi üyeleri, yarışmada dereceye giren öğrenciler, öğretmenler, okul idarecileri ve veliler katıldı.

 

Enerji Çocuk projesinin ödül töreninde konuşan İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ;

‘’Bugün burada Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ve Enerji Verimliliği Derneği arasında imzalanan protokol kapsamında düzenlenen Evlerde Enerji Verimliliği konulu resim yarışmasının ödül töreni için toplanmış bulunuyoruz. Projelerimizin her aşaması güzel fakat benim şahsi görüşüm projenin başlangıç aşamasında yaşanan heyecan ve proje sonuçlanırken başarmanın verdiği huzur, mutluluk çok daha güzel. Hele içinde üreten, öğrendiğini ürüne dönüştüren çocuklarımıza ödül vermek varsa daha da güzel. Proje kapsamında yapılan etkinliklerin hepsi birbirinden değerli ve önemli. Zaten içinde samimiyet olan, emek olan, çocuklarımızın mutluluğunu amaçlayan ve geleceğine değer katma hedefi olan her proje bizim için değerlidir. Ben hemen hemen her konuşmamdaİstanbul İl Milli Eğitim Müdürü olarak aynı şeyi söylüyorum amacı ülkemizin geleceğine katkı, çocuklarımıza yeni değer kazandırma, mevcut bilgi ve becerilerini daha ileri götürme olan her projeye, her kuruma, kuruluşa, derneğe kapımız sonuna kadar açık.

 

Bugün dünya üzerinde meydana gelen savaşların çoğunun gerekçesi başka sebep görünse de asıl savaş sebebi yer altı zenginlikleri, su ve enerji kaynaklarının paylaşılamamasıdır. Ülkemiz yenilenebilir enerji kaynakları açısından olsun, yer altı kaynaklarımız açısından olsun, doğal kaynaklar yani tükenebilir kaynaklar açısından olsun zengin bir ülke. Fakat bu kaynakları doğru kullanma, yerinde kullanma, tasarruflu kullanma bilinci kazanabilirsek bu zenginliğimizi devam ettirebiliriz. İşte bu proje sayesinde bu bilinci, bu bilgi ve becerileri kazandığınıza ve hayatınızın geriye kalanında bu bilgileri kullanacağınıza, ailenizi, çevrenizi de bu konularda bilinçlendireceğinize inanıyorum. Bugün dünya üzerinde güçlü olarak adlandırdığımız ülkelere baktığımızda alternatif enerji kaynaklarını, yenilenebilir enerji kaynaklarını kullandığını, yer altı kaynakları konusunda bilinçli tüketim ve tasarruf yaptıklarını görüyoruz. Geleceğe emin adımlarla yürüyen ülkemizin de buna ihtiyacı var ve proje kapsamında yapılan etkinliklerle bu bilinci kazanan sevgili çocuklarımız bu amaç doğrultusunda ilerlememizi sağlayacak, ülkemizin gücüne güç katacaklar.

 

Bugün burada ödül almaya hak kazanan her çocuğumuz bizim gözümüzde birincidir. Çünkü bu resimleröğrendiği bilgileri özümseyen, bu bilgileri gözlemledikleriyle ürüne dönüştüren çocuklarımızın emeğini, çabasını gösteriyor. Bizlere de bu emeği, çabayı desteklemek, taçlandırmak düşüyor.

 

Biz İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak enerji verimliliği konusunda daha önce okul müdürlerimize yönelik bir etkinlik gerçekleştirdik. Çünkü okul idarecilerinin konuya vakıf olmaları ve sahiplenmeleri okulda yapılacak çalışmaları doğrudan etkiler.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak gerek Milli Eğitim Bakanlığımızın imzaladığı, gerekse bizlerin il çapında yaptığımız proje protokollerinin gereğini yerine getirmek ve hemen hemen her projede Türkiye’nin lokomotifi olmaktan mutluluk duyuyoruz. Tabi bu başarımız öğrenci sayımızın fazlalığı, ilçelerimizin çokluğu ile ilişkilendirilebilir. Fakat sayısal olarak istediğiniz kadar çok olun inanmayınca olmaz. Bizler bunun en iyi örneğini millet olarak Çanakkale’de yedi cihana karşı bir destan yazarak tüm dünyaya gösterdik. Onun için projeyi sahiplenmek, destek vermek, proje kapsamında öğrencilerimizi etkin kılmak başarımızın asıl sebebi diye düşünüyorum. Bunun içinde okullarımızda geleceğimiz daha aydınlık olsun diye çırpınan değerli öğretmenlerime, okul idarecilerime, İlçe Milli Eğitim yöneticilerime ve İl Milli Eğitimde beraber çalıştığım ekibime teşekkür etmek istiyorum.

 

 Enerji Çocuk Projesinde çocuklarımıza bu imkanı sağlayan Enerji Verimliliği Derneği Başkanı Enerji Verimliliği Derneği Başkanı İbrahim ÇAĞLAR’a onun nezdinde derneğimizin tüm gönüllülerine, Temel Eğitim Şube Müdürüm Timur TUĞRAL ve ekibine, öğrencilerimize her zaman olduğu gibi bu projemizde de önderlik eden öğretmenlerime, okul idarecilerime ve bu güzel ortamda bizlerin bir araya gelmesine vesile olan sevgili öğrencilerimize teşekkür ediyorum’’ dedi.

 

Enerji Çocuk projesinin ödül töreninde konuşan Enerji Verimliliği Derneği Başkanı İbrahim ÇAĞLAR;

‘’Öğrencilerimizin proje kapsamında ortaya çıkardıkları eserleri çok beğendim. Oldukça güzel çalışmalar ortaya koymuşlar. Bilginin yanında hayal gücü de olunca böyle güzel çalışmalar ortaya çıkıyor. Çocuklarımıza verdiğimiz bu küçük ödüller belki verdikleri emeğin tam karşılığı değil ama teşvik etme, cesaretlendirme açısından ödüllendirmenin önemli ve gerekli olduğunu düşünüyorum. Çünkü iltifat marifete tabidir. İstanbul konumu ve nüfusu itibariyle potansiyeli olan bir ilimiz. Bu noktada projemizin ilimiz genelinde tüm okullarımızda yayınlaştırılabileceğini düşünüyorum. Ayrıca bu proje haricinde çocukların enerji kaynaklarının kullanımını ve alternatif enerji kaynaklarının tanıtılmasını amaçlayan bir merkezin kurularak İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz aracılığıyla çocuklarımızı bu merkezde misafir edeceğimiz bir çalışma yapılabilir diye düşünüyorum.

Enerji Çocuk Projemizin çocuklarımıza ulaştırılmasına vesile olan başta İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ’a, Temel Eğitim Şube Müdürümüz Timur TUĞRAL ve ekibine, Enerji Verimliliği Derneğimizin yöneticilerine, çalışanlarına, eğitim camiasının değerli çalışanlarına ve bizleri bir araya getiren, projemizin asıl başarısını sağlayan sevgili öğrencilerimize teşekkür ediyorum’’ dedi.

 

Proje kapsamında düzenlenen resim yarışmasındaİstanbul ilimizde dereceye giren öğrencilerimiz aşağıda belirtilmiştir.

 

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Enerji Çocuk projesi kapsamında düzenlenenEvlerde Enerji Verimliliği konulu resim yarışmasında dereceye giren öğrencilerimizi, öğretmenlerimizi ve okullarımızı tebrik ediyoruz.

İSTANBUL

DERECESİ

ADI SOYADI

OKULU

5. SINIF

 

 

 

 

1.si

Berra Irmak KAYNAR 5/C

Altunizade Hafize Özal Ortaokulu / Üsküdar

 

2.si

Firdevs İMİR 5/F

Arif Nihat Asya Ortaokulu / Küçükçekmece

 

3.sü

Can Polat AVCU 5/B

İBB Evliya Çelebi Ortaokulu / Arnavutköy

6. SINIF

 

 

 

 

1.si

Tuğba YAMAN 6/İ

Yeşilbağ Adnan Ötügen Ortaokulu / Bağcılar

 

2.si

Yağmur GÖKÇE 6/D

Akçansa Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu / Büyükçekmece

 

3.sü

Elif KURAK 6/G

Arif Nihat Asya Ortaokulu / Küçükçekmece

7. SINIF

 

 

 

 

1.si

Derya TEKCAN 7/H

Çakmak Ortaokulu / Ümraniye

 

2.si

Elif ERZİNCANLI 7/D

Arif Nihat Asya Ortaokulu / Küçükçekmece

 

3.sü

Tuana BEKTAŞ 7/F

Akçansa Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu / Büyükçekmece

8. SINIF

 

 

 

 

1.si

Büşra Nur KANOĞLU 8/F

Kaptan-ı Derya Ortaokulu / Sultanbeyli

 

2.si

Fulya Ceyda ARSUNEL 8/C

Akçansa Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu / Büyükçekmece

 

3.sü

Ali Asım YAKUT 8/L

Orhan Sinan Hamza Ortaokulu / Pendik

 

 

 

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.