İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Erken Çocukluk Dönemi Akademisi

Salgın döneminin başlamasıyla Erken Çocukluk Dönemi Akademisi dersleri çevrim içi seminerler (webinarlar) şeklinde düzenlendi.
Erken Çocukluk Dönemi Akademisi

Erken Çocukluk Dönemi Akademisi, Marmara Üniversitesi ve İstanbul Aydın Üniversitesi ile yaptığımız protokoller çerçevesinde ders içeriklerini oluşturdu. İstanbul Aydın Üniversitesi Avrupa Akademisi 50, Marmara Üniversitesi Anadolu Akademisi 50 katılımcı öğretmen ile derslerine başladı.

Masallarla doğaçlama ve ritim atölyesi, erken çocukluk eğitiminde matematik uygulamaları,  kapsayıcı okul için etkinlikler, senaryo yazımı ve kısa film, duygusal ilk yardım, doğru nefes, erken çocukluk eğitiminde Hârezmî eğitim modeli, çocuklarla felsefe, STEM, bütünleştirilmiş eğitim ve Montessori eğitim yaklaşımı gibi atölyeler düzenlendi.

Salgın döneminin başlamasıyla Erken Çocukluk Dönemi Akademisi dersleri webinarlar şeklinde düzenlendi. Webinar dersleri ile öğretmenlerimizin ihtiyaç duydukları alanlarda sivil toplum kuruluşları ve farklı üniversiteler ile iş birliği yapılarak alanında uzman konu ve konuklarla webinar dersleri ve atölye çalışmaları gerçekleştirildi. Uzaktan eğitimin erişebilir olması nedeni ile akademi dersleriyle atölye çalışmalarımıza İstanbul dışında görev yapan öğretmenlerimiz de katıldı. Uzaktan eğitimlerde 42 webinar ile 4 bin 340 katılımcıyla 9 bin 703 canlı yayın izleyicisi öğretmene ulaşıldı.

Buluşmalarda özel gereksinimli çocuklar ve eğitimi, oyun ve eğitim hakkı, çocuklar için geliştirici eğitsel oyun aplikasyonları, değerler ve iletişim, müzede bilim sanat temelli eğitim, hareket gelişimi, evde yapılabilecek etkinlikler, matematik ve bilim eğitimi, dünya oyun oynama günü etkinlikleri, çocuklar için felsefe, çocuk edebiyatı ve okuma kültürünün oluşması, teknoloji kullanımı, bedensel gelişim, müzikal etkinlikler, drama, okul olgunluğu, STEM, gelişim düzeylerine göre kitap seçimi ve etkileşimli kitap okuma, müzik, ilkokula hazırlık ve erken okuryazarlık gibi konular ele alındı.

Akademinin konuklarından bazıları ise şu şekilde sıralandı: Öğr. Gör. Esra Molu, Doç. Dr. Asude Balaban Dagal, Uzm. Devran Korkmaz, Dr. Öğr. Üyesi Aylin Sözer, Dr. Saime Çağlak Sarı, Prof. Dr. Norma Razon, Prof. Dr. Belma Tuğrul, Dr. Öğr. Üyesi Işık Kamaraj, Dr. Öğr. Üyesi Işıl Taş, Dr. Öğr. Üyesi Handan Belivermiş, Dr. Öğr. Üyesi Nejla Tuzcuoğlu, Öğr. Gör. Elif Kurtuluş Küçükoğlu, Doç. Dr. Özgül Polat, Dr. Öğr. Üyesi Ercan Mertoğlu, Prof. Dr. Aysel Köksal Akyol, Dr. Hakan Şahin, Ayşegül Dede,Prof. Dr. Ayla Oktay, Öğrt. Gör. Elif Özcan, Dr. Gökhan Karaosmanoğlu, Dr. Özge Karaevli.

Çocuklara çift kanatlı olma ufkunu sunan 2023 Eğitim Vizyon Belgesi, erken çocukluk eğitimini disiplinlerarası, çocuk temelli, aileyi ve toplumu içine alan bir perspektifle ele almaktadır. Buradan hareket eden Erken Çocukluk Eğitimi Akademisi, gelişimin sürekliliği ilkesinden yola çıkarak salgın döneminde okul öncesi öğretmenlerimizin öğrenme-öğretme süreçlerini zenginleştirdi.

30-06-202030-06-202030-06-202030-06-202030-06-202030-06-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.