İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eratosthenes Deneyi 2019

Uluslararası Astronomi Birliği'nin 100. kuruluş yılı etkinlikleri çerçevesindeki deney Beşiktaş Bingül Erdem Anadolu Lisesi'nde yapılacak.
Eratosthenes Deneyi 2019

Uluslararası Astronomi Birliği'nin 100. kuruluş yılı etkinlikleri çerçevesinde dünyanın çevresini, Eratosthenes'in yöntemiyle 229 okulumuzda hesaplıyoruz. Temelde öğrencilerimize bilimi sevdirmek amacıyla yapılan bu tür deneylerle öğrenilen bilgilerin daha kalıcı olduğunu biliyoruz.

Gölge Boylarının Ölçümü

Etkinlikte dünyanın çevresi, güneş ışınlarının gölge boyları ölçülerek bulunacak. Bu deney için dünya üzerinde yaklaşık aynı meridyen yayı üzerinde yer alan ancak farklı enlemlerde olan coğrafyalar- okullar (20 öğrenci-Matematik ve Coğrafya Öğretmenleri ile) seçilerek, aynı tarihte ve saat tam 12.00'de, gölge boyunun en kısa olduğu gün zamanında 1 metrelik çubuğun gölgesi ve güneşin geliş açıları bulunacak.

En güneyde yer alan okul değerleri matematiksel olarak referans alınarak tüm okulların birbirleri ile olan uzaklıkları (km cinsinden) da hesaplanarak dünyanın çevresi zamanımızdan 2400 yıl önce Eratosthenes'in yaptığı gibi hesaplanacaktır.

Bu noktada, etkinliğe katılan tüm okul paydaşları aynı anda canlı yayınla bilgi alışverişinde bulunacak ve bunu sosyal medya aracılığı ile tüm dünya ile paylaşacaklardır. Bu deneyle katılımcı öğrenciler, tıpkı Eratosthenes gibi; gölge boylarının en güneyde referans okuldan, en kuzeydeki okula doğru uzadığını yaşayarak öğrenecek.

40 İl, 192 Okul, 226 Öğretmen

Doğanın temel yasalarını çok kolay bir yöntemle çocuklara öğreten etkinlik sayesinde öğrencilerimiz, bilimsel veriyi paylaşacak. Ayrıca gezegenimizin düz olmadığını kavrayacak ve çapını yaklaşık bir şekilde ölçebilmeyi başaracaklardır. Merakla çıktıkları yolculuk onları farklı coğrafyalarda ve aynı gökyüzünün altında buluşturacak.

Uluslararası Astronomi Birliği'nin (IAU) 100. kuruluş yılı etkinlikleri çerçevesindeki deney Beşiktaş Bingül Erdem Anadolu Lisesi'nde yapılacak. Lisemizin bahçesinde zemine çizilmiş işlevsel güneş saati yer almaktadır. 23 Eylül. 2019 tarihinde saat 12.00'de gerçekleştirilecek deneye 40 ilimizden 192 okul ile 226 öğretmeniz katılacak.

20-09-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.