İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Enerji Okuryazarlığı Projesi

Enerji Okuryazarlığı Projesi, zamanın ruhunu önemseyen okul anlayışı doğrultusunda enerji tasarrufuna katkı sunmak içinhazırlandı.
Enerji Okuryazarlığı Projesi

Hepimiz elektrik tüketiyoruz ama bu konuda ne kadar bilinçli olduğumuz üzerinde düşünülmeye değer bir konu. Uzmanlar sadece elektrikli ev aletlerini doğru kullanarak elektrik faturalarında yaklaşık yüzde otuza varan düşüşün mümkün olacağına dikkati çekiyor. İl Millî Eğitim Müdürlüğü'müz enerji okuryazarlığı altyapısı oluşturmak ve bilinçli tüketime destek olmak hedefiyle CK Boğaziçi Elektrik ile birlikte Enerji Okuryazarlığı Projesi'ni hayata geçirdi. Çünkü ülkemizde enerjinin verimli kullanımı için herkese sorumluluk düştüğünün farkındayız.

Yaşam Alanı Olarak Okullar

Millî Eğitim Bakanlığı'mızın 2023 Vizyon Belgesi'nde okullarımız bir yaşam alanı şeklinde tanımlanıyor. Bu çerçevede okullarımızı, çocuklarımızın değerine değer, mutluluğuna mutluluk katan evrensel, millî ve manevi erdemlerle birlikte yaşam becerilerinin içselleştirildiği mekânlar şeklinde görüyoruz. Zaten yeni yüzyılda zamanın ruhunu önemseyen okul anlayışı eğitimle ilgili tüm aktör ve kuruluşlarla iş birliği içinde olmayı gerekli kılıyor.

İl Millî Eğitim Müdürlüğü'müz de bu hedef doğrultusunda öğrencilerimizin enerji verimliliği, enerji tasarrufu ve bilinçli tüketim konularında farkındalık kazanmasını sağlamak için Enerji Okuryazarlığı Projesini hayata geçirdi.

Proje kapsamında ilköğretim çağındaki öğrenci ve öğretmenlerimiz elektriğin mahiyeti, üretimi, güvenli elektrik kullanımı ve nihayetinde enerji verimliliği konusunda bilinçlendirerek evde ve okulda nasıl enerji tasarrufu yapabileceklerini etkin bir şekilde öğrenecek.

Seminer ve Bilinçli Tüketici Eğitim Çalışmaları

Valilik Makamında, İl Millî Eğitim Müdürlüğü'müz ve CK Boğaziçi Elektrik Perakende Satış A.Ş. arasında Enerji Okuryazarlığı Protokolü için bir araya gelindi. İstanbul Valimiz Sayın Ali Yerlikaya'nın kabulü ile, İl Milli Eğitim Müdürü'müz Sayın Levent Yazıcı, CK Boğaziçi Elektrik Perakende Satış A.Ş. Genel Müdürü Sayın Halit Bakal projeyi imzaladı.

Tasarruflu enerji kullanımı adına atılması gereken adımların da paylaşıldığı imza törenine ayrıca İl Millî Eğitim Müdürlüğü Strateji Geliştirme Şube Müdürümüz SayınTimur Tuğral, CK Boğaziçi Elektrik Perakende Satış A.Ş. Kurumsal İletişim Sorumlusu Sayın Burcu Atasoy katıldı.

Proje, basit yöntemlerle tüketim alışkanlıklarını değiştirerek çevreyi korurken diğer yandan dışa bağımlılığı azaltarak ekonomiye destek olmak için enerjinin doğru kullanımı konusunda farkındalık yaratacak. Bu kapsamda Avrupa yakasındaki 25 ilçemizde tüm ilkokullar ile 50 değişik tür ve seviyeden okulumuzda enerji okuryazarlığı odaklı seminerler düzenlenecek. Tüketicilerin bilinçlendirilmesi, elektriği verimli kullanarak hem faturalarını azaltmaları hem de kaynak israfını önlemeleri için eğitim çalışmaları yapılacak.           

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.