İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

El Ele Adım Adım 2023’e

İstanbul Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi´nde yapılan Vizyon Toplantısında eğitim hedeflerimiz ve projelerimiz hakkında bilgi verdi.
El Ele Adım Adım 2023’e

İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğünün Eylül ayından bu yana düzenlediği Vizyon Toplantıları, eğitimde niteliğin artması, geliştirilen projelerin nasıl uygulanacağına ilişkin farkındalık oluşturmak için okul yöneticilerini bir araya getirmeye devam ediyor. Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi’nde dün düzenlenen programa İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı,  İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Levent Özil, Bahçelievler İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Emin Çıkrıkçı, Millî Eğitim Şube Müdürlerimiz Sayın Murat Gözüdok, Murat Akhan,  Mehmet Garip,  Yılmaz Kaya ve Avrupa yakasındaki idarecilerimiz katıldı.

 2023 Vizyonu Perspektifi

Millî Eğitim Bakanlığımızın 2023 Vizyonu çerçevesinde İstanbul’un 39 ilçesinde öğretmen, öğrenci, veli, okul, kamu kurumları, akademi ve sivil toplum kuruluşlarının da içinde yer aldığı çok sayıda proje hayata geçiriliyor. Projeler aracılığıyla öncelikle eğitim ortamlarının çeşitli disiplinlerle buluşması hedefleniyor. Böylece eğitim, kültür, çevre, tarih, sinema, belgesel, müzik, edebiyat, mesleki ve teknik eğitim, din öğretimi, tiyatro,  spor ve görsel sanatlar gibi çeşitli alanlarda,  konusunda uzman sivil toplum kuruluşlarıyla ilişkiler geliştirip, kamu kurumları, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarının birlikte proje yapmalarına da imkân sağlanıyor.  

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi’nde dün yapılan vizyon toplantısında eğitim hedeflerimiz ve projelerimiz hakkında bilgi verdi.   Yazıcı; “2023 Vizyon Belgesi,  nitelikli ve kapsayıcı eğitim hedefi doğrultusunda her öğrencimizin kendini tanıyarak, insani, millî, manevi değerleri ile donanımını geliştirmeyi ve çevre duyarlılığını içselleştirmeleri üzerinde duruyor. Projelerimiz, 2023 Vizyonu perspektifiyle eğitimde gerçekleşmesini öngördüğümüz değişimin önünün açılmasına katkı sağlayacak. Bunların kurumsal altyapısı oluşturuldu. Bu alandaki çalışmalarımıza devam ederken, duyarlılığı artırma, paylaşımı artırma, birbirinden öğrenme ve ilham verme amacıyla yeni birtakım projelerimiz de hayata geçirilecek.”

Fark Yaratma Sürecinde Öğretmenlerimiz

Öğretmen ve okul merkezli çalışmaların öneminin altını çizen Yazıcı; “Şunun farkındayız: Cesaretli, yenilikçi ve değişimin peşinde olan öğretmenlerimizin proje hazırlamaları, uygulama süreçlerine aktif bir şekilde katılmaları heyecanımızı ve inancımızı ikiye katlar. Zaten yapılan araştırmalar, öğrencinin başarısını belirleyen temel faktörün öğretmenler olduğunu gösteriyor. Okul ortamı yetersiz ama öğretmenler başarılıysa öğrencinin başarısı yüzde 63’e çıkıyor. Hem okul hem öğretmen iyiyse öğrencinin başarısı yüzde 96’lara çıkıyor. Dolayısıyla diğer faktörler olumsuz da olsa farkı yaratan nitelikli öğretmenlerdir.”  dedi.

Yazıcı, okullarda farklı projelerin bulunmasının öğrenme ortamlarını çeşitlendirmek adına büyük önem taşıdığına inandıklarını belirtti. Yazıcı; “Bazı projelerimizin odağında ise eğitimcilere esin kaynağı olmasını ümit ettiğimiz özgün uygulama ve materyal geliştirme örneklerinin paylaşılması yer alıyor. Günümüzde özellikle teknolojinin yerinin çok belirginleştiği bir dünyada öğretmenlerin nitelikleri ve yaklaşımları da çok büyük bir önem kazanıyor. Artık bilgi her yerde... Dolayısıyla esas farkı yaratan, öğrencinin bilgiye eriştiğinde bunu nasıl kullanacağını bilmesidir. Öğrencilerin düşünme becerisi kazanması önemli. Kalıcı olan, onlara ömür boyu öğrenmeyi ve düşünmeyi öğretmek… İşte nitelikli öğretmenlerin başardıkları da budur.” ifadelerini kullandı.

Etkin Bir Eğitim Anlayışı

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz vizyon projeleriyle, okulların, idarecilerin, velilerin ve öğretmenlerin eğitimin çeşitli alanları ile ilgili bakış açılarında farkındalık yaratarak her yönüyle nitelikli ve etkin bir eğitim anlayışını uygulamaya geçiriyor. Öğretmenlerimiz, velilerimiz ve öğrencilerimiz alanında uzman ve öncü sanatçılarla bilim insanlarıyla, yazarlarla konferans, eğitim, atölye çalışması gibi birçok platformda bir araya gelecek.  Sosyal, sportif ve kültüreli akademik, değerler eğitimi ve mesleki teknik eğitim odaklı projelerin uygulama süreçleri okullardaki tüm öğrencileri, velileri, yerel yönetimleri, sivil toplum kuruluşlarını, ilgili diğer kurumları içine alan bir biçimde ve aktif öğrenci katılımı desteklenerek planlanacak.

10-11-201810-11-201810-11-201810-11-201810-11-201810-11-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.