İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Eğitimden Üretime Sektörle İşbirliği” Temalı II. Eğitim Kongresi Yapıldı

       İl Müdürümüz Ömer Faruk YELKENCİ 24-25 Ekim 2016 tarihlerinde Antalya´da gerçekleştirilen "Eğitimden Üretime Sektörle İşbirliği" temalı II. Eğitim Kongresi’ne katıldı.
“Eğitimden Üretime Sektörle İşbirliği” Temalı II. Eğitim Kongresi Yapıldı

Üç ayrı salonda, farklı konu başlıklarında, 16 oturum halinde organize edilen kongrede, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürümüz Ömer Faruk YELKENCİ, "Mesleki ve Teknik Eğitimde Proje Uygulamaları" konulu oturumda panelist olarak yer aldı. 

Konuşmasına ülkemizde mesleki ve teknik eğitimin genel durumuna değinerek başlayan YELKENCİ, İstanbul ilinde ortaöğretim kurumları arasında mesleki ve teknik eğitimin oranının %55 ile Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu, mesleki ve teknik eğitimde okuyan öğrenci sayısının ise Türkiye’nin yaklaşık %20’si kadar olduğunu ifade etti.

Mesleki eğitimin nasıl ve kimlerle birlikte olması gerektiğini anlatan YELKENCİ, bir  yıldır İstanbul ilinde başarıyla yürütülen, Hükümetimizin programına aldığı ve Bakanlığımızın Türkiye geneline yaygınlaştırmak konusunda kararlılık sergilediği "Okul-Sanayi İşbirliği İstanbul Modeli" projesi ve proje ile bağlantılı “Tematik Okullar” hakkında geniş içerikli bir sunum gerçekleştirerek kafalardaki soru işaretlerine net bir açıklık getirdi.

Okul-Sanayi İşbirliği İstanbul Modeli Projesi  kapsamında Ekim 2015-Haziran 2016 tarihleri arasında toplam 80 protokol yapılarak, bu protokoller ile 32 atölye ve laboratuvarın ilgili sektörler ile teknolojik altyapı ve donanım bakımından uyumlu hale getirildiğini, işbirliklerinin genellikle teknolojik işbirliği, deneyim paylaşımı ve istihdam alanlarında gerçekleştiğini, Haziran 2017’ye kadar hedeflerinin en az 200 protokol olduğunu ifade eden YELKENCİ, beklentilerinin, bu sayede 80 atölye ve laboratuvarın daha sektörle uyumlu hale getirilmesi ve yapılacak protokollerle her üç alanda da işbirliğine gidilmesi olduğunu söyledi.

Tematik meslek liseleri hakkında da bilgi veren YELKENCİ, Tematik Meslek Liselerinin, ihtiyaçlar doğrultusunda, sektörle işbirliği içerisinde kurulan, tek alanda ihtisaslaşmış mesleki ve teknik eğitim kurumları olduğunu ve bu türde açılacak okulların “Okul-Sanayi İşbirliği İstanbul Modeli” projesinin de tamamlayıcısı olacağını ifade etti. Bu liselerin daha reel, daha esnek, daha özgür ve doğrudan istihdama dönük olacağını belirten YELKENCİ, sektörle ortaklaşa yönetim kavramına vurgu yaparak, Tematik Meslek Liselerinin birçok sektörü heyecanlandırdığını, ayakkabıcılık, kuyumculuk, alüminyum, asansör vb. birçok sektör temsilcisinin kendilerinden bu yönde talepte bulunduklarını söyledi.

28-10-201628-10-201628-10-2016

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.