İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

EĞİTİMDE İYİ ÖRNEKLERDEN ÖZGÜN UYGULAMALARA

PROJENİN AMACI

2023 Eğitim Vizyonu'nda okullar bir yaşam alanı ve her bir çocuğumuzun değerine değer, mutluluğuna mutluluk katan mekânlardır. İradesi gelişmiş, doğal merakını koruyan ve öğrenmenin kendisini, bir ödül olarak gören öğrenenler yetiştirmek, 2023 Eğitim Vizyonu'nun temel hedefleri arasındadır.

Bu proje; eğitim ve öğretim etkinlikleri kapsamında, resmî tüm okul/kurumlarda yürütülen çalışmalar sonucunda ortaya çıkan iyi örnekleri paylaşmak, bu örneklerden haberdar olmak ve özgün çalışmaları belirleyerek ön plana çıkarıp resmî tüm okul/kurumlar tarafından model alınmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Etkin Öğretim, Kültür, Sanat ve Spor, Bilim ve Teknoloji, Özel Eğitim ile Çevre ve Okul Estetiği olmak üzere beş kategoride başvuruların yapıldığı Eğitimde İyi Örneklerden Özgün Uygulamalara Projesi, okullarımızdaki iyi örnekleri paylaşmayı, bu örneklerden haberdar olmayı ve özgün çalışmaları belirleyip ön plana çıkararak tüm resmî kurumlarımız tarafından model alınmasını sağlamayı amaçlıyor.

PROJENİN GEREKÇESİ

İradesi gelişmiş, doğal merakını koruyan ve öğrenmenin kendisini, bir ödül olarak gören öğrenenler yetiştirmek, 2023 Eğitim Vizyonu'nun temel hedefleri arasındadır.
Ayrıca eğitim sistemini sınav baskısından kurtarabilmek ve okullar arasındaki başarı farkını azaltabilmek için çok kapsamlı bir iyileştirme sürecinin başlatıldığı biliniyor. Dünyanın yaşadığı dönüşümü dikkate alarak zamanın ruhunu yakalayanEğitimde İyi Örnekler Sergisi-İstanbul 2020; iyi örneklerini paylaşmak isteyen eğitimcilerin bir araya gelmesini ve birbirlerini etkilemesini hedefliyor.

Öğretmenlerin mesleki gelişimine katkı sunan projemiz, Bakanlığımızın "güçlü öğretmen güçlü gelecek" yaklaşımı doğrultusunda öğretmenlerimizin paylaşımlarına güç katan bir içeriğe sahip. Bu doğrultudaki projelerden oluşan sergide sunulan iyi örneklerin eğitim süreçlerini daha nitelikli hâle getirmesi veya bir eksikliği gidermesi önemsenmektedir.

 PROJEYİ YÜRÜTECEK KİŞİ/KURUM/ KURULUŞLAR

  • İstanbul Valiliği
  • İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü
  • İlçe Millî Eğitim Müdürlükleri
  • Üniversiteler
  • Sivil Toplum Kuruluşları

PROJENİN KAPSAMI

Proje, İstanbul'da görev yapan tüm öğretmenleri hedeflemektedir.

UYGULAMA SÜRESİ

Proje, 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılında uygulanacaktır.

PROJE İLETİŞİM

argeistmem34@gmail.com

http://iyiornekler.istmem.com/

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.