İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğitim ve Kültürün Adresi

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz tarafından yayımlanmakta olan İstanbul dergisinde eğitim ve kültür temalı yazılar yer alıyor.
Eğitim ve Kültürün Adresi

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan İstanbul dergisi Temmuz-Ağustos sayısı ile okurunu selamladı. İki aylık sürelerle yayımlanacak İstanbul dergisi zengin görselliğiyle göz doldururken eğitimin hayatı kavrayan yüzüne aktüel, kültürel ve entelektüel dokunuşuyla dikkat çekiyor.

İstanbul dergisi; eğitim meselelerinin kültür, edebiyat, akademi, sanat gibi hayatın tüm bileşenleriyle tanımlandığı ve irdelendiği bir platform niteliğinde. Usta kalemlerin ve öğretmen yazarların ürünleriyle zenginleşen dergide eğitim ve kültür temalı yazılar yer alıyor.

Türkçe, 2023 Vizyonu ve Eğitim Gündemi

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk'un Türkçeye sahip çıkma çağrısıyla başlayan dergide, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı da 2023 Eğitim Vizyonu hedeflerine ulaşmak için hep beraber çalışmanın önemine dikkati çektiği giriş yazısıyla okura sesleniyor.

Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Mahmut Özer Kovid-19 salgını sonrasında dünyada eğitimin nasıl olacağına dair derinlikli makalesinde dünya eğitim gündemini yorumluyor. Aytaç Açıkalın bir önder olarak öğretmenin rolünü hatırlatırken Mustafa Özçelik Mehmet Akif'i iz bırakan bir muallim şeklinde anlatıyor.

Necdet Subaşı, eğitimi sorun olmaktan çıkarmaya dair önerilerde bulunurken Nevzat Tarhan eğitim politikalarını yeniden yapılandırmanın nöropsikolojik gerekçelerini açıklıyor.

Türkiye'nin Birikimi

Hayatın bütünlüğünü ama aynı zamanda Türkiye'nin birikimini ortaya koyan dergide Nurullah Genç, Yavuz Bülent Bakiler, Murat Gülsoy, İsa Kocakaplan gibi önemli edebiyatçılarla yapılan röportajlar da geniş yer tutuyor. Dergiler, yazılı kültür, kültürel miras ve müşterek kültür doğrultusunda okuma kültürü kazanımını nitelikli hâle getirir. Bu bağlamda dergideki portre sayfalarında ülkemizin yetiştirdiği iki büyük ismi görüyoruz. Semavi Eyice ve Fuat Sezgin hakkındaki yazılarda değerli isimlerin örnekliği sunuluyor.

Savaş Barkçin İstanbul,  Ali Ural ise edebiyat odaklı metinleriyle dergiye katkıda bulunurken, İhsan Kabil sinema ve eğitim kültürünü merkeze alıyor. Kemal Tekden ve Sultan Polat'ın yazıları da dergide dikkat çeken metinler arasında yer alıyor.

Kültür ve eğitimi bir arada bütünlüklü bir şekilde değerlendirmenin ne anlama geldiğini tekrar düşünmeye davet ededen dergiyi okumak için tıklayınız

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.