İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğitim, Üretim ve İstihdam

Hami Okul Projesi kapsamında MÜSİAD, Kartal Atalar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mobilya ve Tasarım Bölümü açıldı. 
Eğitim, Üretim ve İstihdam

Millî Eğitim Bakanlığımız, Türkiye’de mesleki ve teknik eğitimin gelişmesi ve sektörle iş birliği adına birçok projeye imza atıyor. Bilhassa, iş dünyasının büyük ihtiyaç duyduğu “nitelikli aranan eleman” ihtiyacını karşılamak amacıyla tematik liselerin oluşturulmasına hız verildi.  Bu kapsamda İTO, İSO başta olmak üzere sektörle birlikte hareket ediliyor. 

Eğitim odaklı faaliyetlerine 2017 yılında Bağlarbaşı Perakende Pazarlama Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile adım atan MÜSİAD, son olarak Hami Okul Projesi kapsamında Kartal İlçesi Atalar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mobilya ve Tasarım Bölümü’nü açtı.

MÜSİAD Mobilya ve Orman Ürünleri Sektör Kurulu’nun öncülüğünde gerçekleştirilen açılış törenine, Sultanbeyli Kaymakamı Metin Kubilay, İstanbul İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı  Zekine Dayıoğlu, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Serkan Gür, Kartal İlçe Millî Eğitim Müdürü Ali Rıza Aka, MÜSİD Başkanı Abdurrahman Kaan, MÜSİAD Mobilya ve Orman Ürünleri Sektör Kurulu Başkanı Davut Altunbaş, MOSFED Başkan Yardımcısı Murat Tunç, Atalar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Adem Beker, MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri ve çok sayıda veli katıldı.

Sektörle İş Birliği Artacak

Açılış töreninde konuşan İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Serkan Gür,  mesleki ve teknik alanındaki atılımlara dikkat çekti. Sektörün mesleki ve teknik eğitime katkısının önemli olduğunu hatırlatan Gür, “2023 Eğitim Vizyon Belgemiz, eğitim, üretim ve istihdamı merkeze alıyor. Mesleki ve teknik eğitim alanındaki hayaller artık gerçek oluyor. Önümüzdeki yıllarda da bu gelişme katlanarak sürecek. Güçlü Türkiye için mesleki ve teknik eğitimi güçlendirmemiz lazım.  Eğitim alanımız sektörle iş birliği sayesinde daha çok gelişecek.” dedi. Tüm sektörlere birer okul emanet etmek istediklerini belirten Gür, mesleki ve teknik eğitimin gelişmesi için emek harcayan herkese teşekkür ederek konuşmasını noktaladı. 

İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı  Zekine Dayıoğlu ise bir meslek lisesi mezunu olarak açılış töreninde bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.  Sayın Bakanımızın mesleki ve teknik eğitime vurgu yaptığını hatırlatan Dayıoğlu, “Burada yapılan çalışma birçok okulumuzda benzer bir şekilde devam ediyor. Bizler de bu gelişmeleri hem takip ediyoruz hem de uyguluyoruz. Başta MÜSİAD olmak üzere mesleki ve teknik eğitime katkı sunan sektörümüze teşekkür ediyorum. Mesleki eğitimciler olarak her zaman çalışmaya talibimiz. Sektörün verdiği destek bizler için çok önemli. Hepinizi saygıyla selamlıyorum.” dedi.

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan öteden beri eğitimin önemine vurgu yaptıklarına dikkat çekti. Kaan, “ Eğitimde birtakım özel alanlar vardır; eğitimin ve ülkeye olan geri dönüşünün kalitesini belirleyen en önemli etkenlerden biri bu alanlardır. Meslek lisesi ve tematik lise konusu da, özel ilgi isteyen bu özel alanlardan biridir. MÜSİAD olarak, kurulduğumuz günden bu yana, bu ayrıcalığın farkında olarak, her fırsatta eğitimin önemini vurguladık. Meslek liselerinin sayılarının artarak, bu alanda yapılan yatırımların daha yukarı taşınması gerektiğini defaatle dile getirdik. Sözlü çabayla yetinmeyip, somut çalışmalar ortaya koyduk. 2011 yılında düzenlediğimiz Mesleki Eğitim Çalıştayı ve hazırladığımız 2013, 2014 Çalışma Raporları’nda, mesleki ve teknik eğitimin gelişebilmesi noktasında önerilerimize yer verdik ve bu önerilerimizi yetkili makamlarla paylaştık. Bugün, görüşlerimizin değerlendirilerek önerilerimizin uygulanma aşamasına geldiğini görmek, bizleri son derece memnun ediyor.” dedi.

Tematik Liselerin Önemi

Konuşmasında meslek liselerinin geliştirilmesi ve bu liselerde okuyan öğrenci sayısının artırılması gerektiğine dikkat çeken Kaan, şöyle konuştu:  “Bugün ortaöğretim çağında olan yaklaşık 2 milyon gencimiz, mesleki ve teknik liselerde öğrenim görüyor. Bu rakamı, el birliğiyle daha yukarı taşıyacağımıza inanıyoruz. MÜSİAD olarak, mesleki eğitimde önemli basamaklardan biri olarak gördüğümüz tematik liselere özel önem veriyoruz. Titizlikle çalışarak hayata geçirdiğimiz Bağlarbaşı MÜSİAD Pazarlama ve Perakende Meslek Lisesi’ni, geçtiğimiz yıl eğitime kazandırdık. Bu lisemiz, önemli bir açığın bulunduğu pazarlama ve perakende alanında faaliyet gösteren ilk okul olma özelliği taşıyor. Önemli üretim kalemlerimizden olan ayakkabı ve kuyumculuk, tematik eğitime en fazla ihtiyaç duyan sektörlerden ikisidir. En kısa zamanda, bu alanlardaki ihtiyacı karşılayacak çalışmaların da hayata geçmesini ümit ediyoruz.”

Mobilya Sektörünün İhtiyacı

Mobilya ve Orman Ürünleri Sektör Kurulu Başkanı Davut Altunbaş ise konuşmasında bölümün uzun bir çalışma neticesinde hazır hale getirildiğine dikkat çekti. Bölümün amacı ile ilgili bilgi veren Altunbaş şöyle konuştu: 

“Atalar Mesleki Teknik Anadolu Lisesi MÜSİAD Mobilya ve Tasarım Bölümünü yaklaşık 6 aylık yoğun bir çalışmanın neticesinde hazır hâle getirdik. Bu yola çıkarken temel amacımız, mobilya sektörünün en önemli sorunu olan yetişmiş insan gücünü artırmak ve sektörün nitelikli ara eleman ihtiyacını karşılamak. Bu bağlamda çalışmalarımız kapsamında ilk olarak mobilya ve tasarım konusunda İstanbul’daki en donanımlı okulu tespit ettik. Akabinde okul müdürümüz ve değerli öğretmenlerimizin de katkılarıyla düzenlediğimiz çalıştaylarda yol haritası ve müfredatımızı belirledik. Daha sonra Mobilya Federasyonu ve İTO gibi ülkemizin önde gelen STK’larının da destekleriyle Mobilya ve Tasarım Bölümünü, çağımızın gerektirdiği modern koşulları baz alarak yeniden dizayn ettik. Bölümümüzde öğrencilerimizin gelişmesini ve alanlarında profesyonelleşmelerini sağlamak amacıyla gerekli ham madde tedarikinden öğrencilerimizin giyeceği kıyafetlere kadar her şeyi en ince ayrıntısına kadar sağlıyoruz. Ayrıca başarılı olan ve dereceye giren ilk 3 öğrencimizi, sektörün en büyük fuarı olan Milano Fuarına götürerek mesleki yeterliliklerinin artırılmasını sağlıyoruz. Ayrıca öğrencilerimize kendi firmalarımızda da staj imkânı oluşturarak gelecekte daha rahat istihdam edilmelerine önayak oluyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.” 

Açılış töreni plaket takdimi ve fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

05-02-201905-02-201905-02-201905-02-201905-02-201905-02-201905-02-201905-02-201905-02-201905-02-201905-02-201905-02-201905-02-201905-02-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.