İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğitim Tarihimizden Kesitler

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzde açılan ve çok değerli bir koleksiyonla oluşturulan sergi Türkiye'nin eğitim tarihine olduğu kadar öğretmenlik mesleğine de ışık tutuyor.
Eğitim Tarihimizden Kesitler

Eğitim tarihimizin hafızasının belgelere dayalı olarak kurulması büyük önem taşıyor. Bu kapsamda uzun zamandır il genelinde eğitim tarihi açısından arşiv değeri taşıyan; evrak, doküman, yayın, kitap, dergi, rehber, broşür, katalog, fotoğraf, video film, film şeridi, dia, eğitim araç ve gereçleri, özellikle geçmiş yıllara ait ders kitapları ve eğitim materyalleri ile objeler toplanmıştı.

Bu çalışmaların neticesinde açılan İstanbul Cumhuriyet Eğitim Tarihi Müzesi, İl Millî Eğitim Müdürlüğümüze bağlı bir müze olarak, Türkiye'de eğitim tarihi müzeciliğinin gelişmesine ve yaygınlaşmasına katkı sunmaya devam ediyor.  Müze ilimizdeki tarihî okullarımızın arşivleri taranarak eğitim tarihimizin son yüz elli yıllık döneminde kullanılan ders araç, gereç ve malzemeleriyle çeşitli belge ve eşyaların titizlikle bir araya getirilmesiyle oluştu. 

Kültür ve sanata verdiği önemi eğitim modeliyle diğer etkinliklerine yansıtan İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlamaları kapsamında çok anlamlı bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Çok değerli bir koleksiyonla oluşturulan sergi eğitim tarihine olduğu kadar öğretmenlik mesleğine de ışık tutuyor.

Orijinal belge ve fotoğraflarla oluşturulan sergi; iletişim ve bilgisayar çağının baş döndürücü bir hızla hayatımızı kuşattığı bu zaman diliminde zamanı dondurup geçmiş eğitim tarihimizin ayak izlerini sürmek için büyük bir imkân. 

Osmanlının son dönemlerindeki Mektebi Muallimat, Mektebi Mualliminden mezun olan Cumhuriyet döneminde, muhtelif okullarda öğretmenlik yapan öğretmenlerimizin özlük dosyaları eğitim tarihimizin çok önemli bir parçası. Sergide kurumumuz arşivinden Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığına devredilen görsel ögeler yer alıyor. 

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz binasındaki sergide Osmanlı'dan Cumhuriyet'e şahadetname şuhudu hâl, resim ve orijinal yazıları kapsayan eğitim belgeleri ile öğrenci, öğretmen ve okul üçgeninde ilginç ve eğitimin tarihsel gelişimini anlatan unsurlar yer alıyor. Sergi sayesinde geçmişten günümüze uzanan süreçte eğitimin özelikle öğretmenlik mesleğinin tarih içindeki gelişimine bu sergi sayesinde tanıklık etmek mümkün...

Belge ve fotoğrafların hafızalarda eğitim tarih bilinci oluşturmasını sağlamayı hedefleyen sergideki görsel unsurlar İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz binasında sergileniyor.  Çok büyük ilgi gören sergi eğitim tarihimiz bakımından oldukça değerli malzemeleri bir arada görme imkânı sunuyor.

26-11-202026-11-202026-11-202026-11-202026-11-202026-11-202026-11-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.