İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğiticilerin Eğitimi Çalıştayı

Engeli olan çocuklar için okul öncesi eğitim ve ilkokulda değerlendirme çerçevesi geliştirilmesi çerçevesinde eğiticilerin eğitimi çalıştayı dün Pendik´te başladı.
Eğiticilerin Eğitimi Çalıştayı

Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzce özel eğitim ihtiyacı olan çocuklar ile gelişimsel/akademik olarak akranlarından geride kalan risk altındaki çocukların sınıf içinde fark edilmeleri, gelişimsel ve akademik ihtiyaçlarının belirlenmesi ve bu yönde önlemlerin alınması çerçevesinde bir dizi çalışma yapıyor. Daha da önemlisi ilgili çalışmaların arkasından yapılanların takibinin mümkün kılmak amacıyla  “Engeli Olan Çocuklar İçin Okul Öncesi Eğitim ve İlkokulda Değerlendirme Çerçevesi Geliştirilmesi” programını yürütüyor.  

Kapsayıcı Bakış Açısı

Program kapsamındaki çalışmalar öğretmenlerin, engeli olan ya da olmayan tüm çocuklara eşit fırsatlar sunmak için gerekli pedagojik bilgi ve becerilere sahip olmasını sağlıyor. Tamamlandığında, bu girişim, daha iyi değerlendirme teknikleri sayesinde, engeli olan 100 binden fazla çocuğa ve henüz teşhisi konmamış sayısız çocuğa ulaşarak onların öğrenme fırsatlarını artıracaktır.

Programla söz konusu çocukların sınıf içi eğitim öğretim sürecinde ölçme ve değerlendirme alanında yapılması planlanan düzenlemelerle kapsayıcı eğitim bakış açısına uygun olarak düzenlenmiş bir eğitim ortamından etkin bir şekilde yararlanmalarını sağlamak hedefleniyor.

Program Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz koordinesinde Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Bilgi İşlem Daire Başkanlığı iş birliği ve UNICEF Türkiye Temsilciliği teknik ve finans desteği ile sürdürülmektedir.  Program sonucunda özel eğitime ihtiyacı olan ve risk altında olduğu düşünülen çocuklar öncelikli olmak üzere tüm çocukların süreçte göz önünde bulundurulduğu kapsayıcı eğitim bakış açısı doğrultusunda ölçme değerlendirme alanında çerçeve çizilmesi bekleniyor. Bu doğrultuda eğitimciler ve aileler için kılavuz kitapların hazırlanması, eğitimciler için eğitici eğitim programının oluşturulması ve elektronik izleme değerlendirme modülünün hazırlanması sonucunda mevcut mevzuata yönelik ihtiyaç duyulan düzenlemeler ilişkin bir rapor hazırlanması da programın çıktıları yer almaktadır.

Eğiticilerin Eğitimi

Programın ilk faaliyetlerinden biri okul öncesi ve ilkokul çağındaki çocukların sınıf içi eğitim öğretim faaliyetleri içinde ölçme değerlendirme çerçevesi oluşturmaktı. Bu çerçeve doğrultusunda kendi alanlarında uzman akademisyenlerden oluşan kurumsal danışman ekibi tarafından eğitimci ve aileler için bilgi verici ve yol haritası niteliğinde kılavuz kitaplar hazırlandı.

Programın değerlendirilmesi amacıyla yapılacak pilot uygulamada görev alacak eğitimcilerin eğitimlerine yönelik faaliyetler kapsamında14-18 Ocak 2019 tarihleri arasında Pendik’te bir çalıştay yapılıyor. 

Çalıştay, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü Veri Analizi İzleme Ve Değerlendirme Daire Başkanı Sayın Kemal Bülbül, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Burhan Çağrı Yıldırım, proje yürütücüleri ve öğretmenlerin katılımıyla dün başladı. Çalıştaya uzmanlar, konu içeriği ile ilgili çalışmaları bulunan akademisyenler ve Bakanlığımız okul ve kurumlarında görevli eğitimciler katılıyor.  

Eğiticilerin eğitimi çalışmasında ayrıca 2023 Vizyon Belgesinde de yer alan özel eğitim kapsamında, ölçme değerlendirme alanında ve eğitim sürecinde oluşturulması planlanan izleme takip mekanizması gibi başlıklarla doğrudan ilişkisi de ele alınacak. Çalıştay süresince katılımcıların görüş ve önerileri doğrultusunda içeriğe yönelik düzenlemeler yapılacak. 

16-01-201916-01-201916-01-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.