İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

EBA Destek Noktaları

İstanbul'daki EBA Destek Noktalarının temsili açılışı Bağcılar Vakıflar Ortaokulu'nda gerçekleştirildi.
EBA Destek Noktaları

Türkiye'de ve dünyada, salgın sebebiyle eğitim faaliyetleri büyük bir dönüşüm geçirdi ve uzaktan eğitim gündeminin temel maddesi hâline geldi. Artık uzaktan eğitime dair üretilen her çözüm, yarını şekillendirecek, bu nedenle şu anda kullanılan mecralar ve araçlar çok önemli.

Millî Eğitim Bakanlığımız 18 Eylül'e kadar sürecek olan uzaktan eğitim ders programının öğrencilerin uyum ve pekiştirme sürecine uygun olarak EBA'yı yeniden yapılandırıldı. Bu nedenle EBA TV yayınları geçen yılın ders ünitelerinden başlangıç yaptı. EBA internet portalının alt yapısı yaklaşık 1 milyon öğrencinin eş zamanlı girişine imkân sağlayacak şekilde güçlendirildi. Ayrıca EBA internet sayfasının sağ alt bölümünde yer alan EBA Asistan ve 'uzaktanegitim.meb.gov.tr' internet adresi uzaktan eğitim sistemlerine dair tüm sorulara anında cevap vermek üzere hayata geçirildi.

EBA'ya Erişim Gelişerek Artıyor

Millî Eğitim Bakanlığımız uzaktan eğitim sürecinde teknolojiye erişim eksikliği ve internet bağlantısı sorunu yaşayan öğrencilerle birlikte okul çağında birden fazla çocuğu olan velilerin çocuklarının EBA TV'yi izlemeleri için birtakım çözümler üretti. İşte EBA Destek Noktası evinde bilgisayar ve internet erişimi bulunmayan öğrencilerin EBA'ya erişimini sağlamak için okul/kurumlarda oluşturulan alanlardır. Bu destek noktaları evinde bilgisayar ve internet erişimi bulunmadığı okul idarelerince tespit edilen zorunlu eğitim kapsamındaki tüm öğrenciler tarafından kullanılacak. 

Evlerinden uzaktan eğitime katılma imkânı olmayan öğrencilerimizin EBA'dan faydalanmalarını sağlamak için okullarımız ve kurumlarımızda EBA destek noktaları oluşturduk. 81 ilimizde şu anda 1.420 EBA Destek Noktası kurulmuş durumda. Bu sayı çok yakın bir zamanda 5 bin 200'e çıkarılacak.

İstanbul'da İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz tarafından öğrencilerimizin uzaktan eğitim sürecinden en üst düzeyde yararlanması için 39 ilçemizden farklı mahallelerde tüm öğretim kademelerinden 1.000 okulumuz belirlendi.  Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk'un telekonferans şeklinde yaptığı tanıtım çalışması öncesinde pek çok okulumuzdaki EBA Destek Noktaları tüm bileşenleri ile hazır hâle getirildi. Geriye kalan okullarımızdaki hazırlık çalışmaları ise 5 Eylül 2020 tarihi itibarıyla tamamlanacak.  

Temsili Açılış ve EBA Destek Noktalarının Mahiyeti

Canlı yayınla gerçekleştirilen EBA Destek Noktalarının tanıtım programına katılan Millî Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk, temsili açılış için seçilen 81 ilimizdeki 18 okul arasında bulunan Bağcılar Vakıflar Ortaokulu'na  bağlandı. Öğrenci ve öğretmenlerimizi selamladı.  

EBA Destek Noktalarını detaylarıyla anlatan Bakanımız Selçuk, uzaktan eğitim sürecine dâhil olmayan öğrencinin kalmaması için oluşabilecek her türlü ihtiyacı düşündüklerini ve karşılamaya çalıştıklarını vurguladı. EBA Destek Noktalarının bu konuda büyük bir ihtiyacı karşılayacağını ifade eden Selçuk "Öğrencilerimiz bulundukları mahaldeki en yakın EBA destek noktasının bulunduğu yeri, 'uzaktaneğitim.meb.gov.tr' adresinden öğrenebilirler." diye konuştu. 

 Covid-19 güvenlik tedbirlerine uyularak yapılan açılış programına İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Bağcılar İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın  Mustafa Yılmaz, öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, EBA il koordinatörleri ve basın mensupları katıldılar.  Açılışın ardından okulumuzdaki EBA Destek Noktası hizmet vermeye başladı.

 EBA Destek Noktasında öğrencilerimize dijital eğitim araçları ve geniş bant internet erişimi sunuluyor. Bu alanlar okullarımızın tespit ettiği, evinde bilgisayar ve internet erişimi bulunmayan tüm öğrencilerimiz tarafından kullanılabilecek. Öğrenmesi daha da gelişsin diye teknoloji erişiminde öğrencilerimize destek sunulacak. Öğrencilerimiz EBA Destek Noktasına giderse burada uzaktan eğitimini almış olacak.

EBA Destek Noktasında, ihtiyacı olan öğrencilerin belirli bir planlama dâhilinde gruplar hâlinde, dönüşümlü olarak bilgisayar ve internet kullanımları sağlanıyor. Öğrencilerimizin EBA Destek Noktasına giriş ve çıkışları,  sınıf seviyelerine uygun, birbirleriyle çakışmayacak ve yığılma olmayacak şekilde planlanıyor. Sistemin hayata geçmesiyle birlikte bilgisayar başında ders işlemeye başlayan öğrencilerimizden 13 yaşındaki 8. sınıf öğrencisi Hasan Basri Baş, duygularını "Evde bilgisayarım yok. Mobil üzerinden giriş yapıyordum ama çok zor oluyordu. Şimdi burada rahat bir şekilde eksikliklerimizi gidereceğiz. Yüz yüze eğitim göremediğimiz bugünlerde Bakanımızın ilgi ve alakası için teşekkür ediyorum." cümleleriyle ifade etti.

Öğrenci ve velilerimizin en yakın EBA Destek Noktasını bulması için bir yazılım hazırlandı, bu yazılımla öğrencilerimiz en yakın EBA Destek Noktası hakkında bilgilendiriliyor. Öğrencilerin bilgisayar kullanım süreleri ise bir canlı ders süresinden az olmayacak şekilde planlandı. 

Temizlik ve Hijyen Şartları

Elbette tıpkı okullarımızda olduğu gibi bu alanlarda da hijyen şartlarının sağlanması için gerekli tüm tedbirler alındı. Bu alanlar kullanım öncesi ve sonrasında temas edilen tüm yüzeylerle birlikte temizleniyor. EBA Destek Noktasında teknik işlemlerin yürütülmesi için en az bir öğretmen ya da teknik personel görevlendirildi. Görevli personelimiz, siperlik, iş önlüğü ve eldiven kullanırken öğrencilerimizin bireysel kullanımı için maske ve kulaklık temini yapılıyor. Ayrıca mesafe kuralları gereği, destek noktamızın kapasitesine uygun olarak aynı anda belirli sayıda öğrencinin bulunmasına da dikkat ediliyor. EBA Destek Noktası olarak kullanılan alanların temizlik ve hijyenini sağlamak amacıyla personel de görevlendiriliyor.

03-09-202003-09-202003-09-202003-09-202003-09-202003-09-202003-09-202003-09-202003-09-202003-09-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.