İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Dün, Bugün, Yarın! Daima Okçuluk

Odaklanma becerisi isteyen okçuluk sporumuz yeni tesislerle geleceğe yabancı kalmamanın geleneğe sımsıkı sarılmakla mümkün olduğunu daha iyi ortaya koyacak. 
Dün, Bugün, Yarın! Daima Okçuluk

Geleneksel sporlar insan doğasının sınırlarını görebileceğiniz detaylarla doludur.  Bunlar arasında yer alan okçuluk, ayakların yere sağlam basmasını gerektiren, odaklanma becerisi isteyen ve nefesleri kesen bir spor. Odaklanma, zamanlama, hedefleme, nefes kontrolü, güç yönetimi… Okçuluk başarının özeti gibidir; elde etmek için hepsinin bir arada olması gerekir.  Bunun için İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz Okçular Vakfı ile Okçuluk Benim Sporum Projesini yürütüyor.

Bu kapsamda Beykoz Belediyesi, doğasını sporla birleştirerek vatandaşlara tabiatın içinde bir nefes ve okçulara yeni bir tesis kazandırdı. Beykoz’da Okçular Vakfı Riva Tesisleri ve Alibahadır Mesire Alanı açılışı için tören düzenledi. Törene, Beykoz Kaymakamı Sayın Ahmet Katırcı, Beykoz Belediye Başkanı Sayın Yücel Çelikbilek, Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Sayın Bilal Erdoğan, Beykoz Belediye Başkan Adayı Sayın Murat Aydın, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı,  sporcular, öğretmenler, öğrenciler ve ilçe sakinleri katıldı.

Programın başında Okçular Vakfı İmam Hatibi Gürkan Eser okuduğu Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından ata sporumuz okçuluğun manevi kurucusu Fatih Sultan Mehmet Han başta olmak üzere ecdat için dua yaptırdı. 

Okçuluk Millî Sporumuz

Okçuluk Merkezi ve mesire alanı tanıtıcı videosunun izlenmesinin ardından protokol konuşmalarına geçildi. Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı; “Bugün sadece bir mesire alanı açmıyoruz. 600 yıla yakındır var olmuş, günümüze kadar geleneksel okçuluğu yaşatmış bir vakfın kültürümüze, geleneksel okçuluğumuza hizmet etmek üzere bir tesisini de açıyoruz. Bunlar bizim yaşatılması gereken geleneksel değerlerimiz. Okçuluk millî sporumuz. Bundan sonra okçuluğun merkezi Beykoz olacak. Bu tesisisin açılmasında emeği geçen Belediyemize, Orman Bölge Müdürlüğü’ne ve Okçular Vakfı’na teşekkür ediyor, hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

Programda bir konuşma yapan Başkan Adayı Murat Aydın, “Bu ve benzeri birçok eseri Beykoz’da hayata geçiren Yücel ağabeyime, belediye çalışanlara ve onlara yetki veren Beykozlu hemşerilerime çok teşekkür ederim. Hayırlı olsun ve Rabbim emeklerinizi zayi etmesin. Ülkemizi, milletimizi ve devletimizi tüm mazlumları korusun. Ay yıldızlı bayrağımız İnşallah kıyamete kadar bu güzel ülkenin üzerinde dalgalanmaya devam etsin.” dedi.

Boğazın İncisinde Okçuluk

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek de, “Okçular Vakfıyla birlikte Beykoz Belediyesinin buradaki bir gayreti, emeği ve güzelliği paylaşmak olacaktır. Beykoz halkının buraya geleceği kadar buranın dışındaki insanlar da buraya gelecekler. Burası şu anda İstanbul’da bu merkezde çok az ve burası anlamlı bir merkez oldu. Havası bol, oksijeni bol olan nefes alıp verilecek bir yer olacaktır. İstanbul’da nadir yerlerden birisi olacaktır. Burası 8 milyon metre karelik alandır, İstanbul’da böyle bir mekânı bir daha bulmak bundan sonra zor olacaktır. Her zaman başka imkânlar ve fırsatlar da çıkabilir. Beykoz halkı bu noktada çok şanslı oldu. Biraz önce Murat Bey de ifade etti, boğazın incisi dedi doğrudur. Dolayısıyla böyle bir mekânında böyle güzel işlerle iç içe olması doğru olandır. Beykoz’u bundan sonra daha da bu emeklerin üzerine yeni yapılarıyla birlikte verecekler.” ifadelerini kullandı.

Kuşaktan kuşağa aktarılan geleneksel oyun ve sporların bilinirliklerinin artması ve yaygınlaşmasına yönelik faaliyetlerde bulunan Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı ve Okçular Vakfı mütevelli heyeti üyesi Bilal Erdoğan ise, “Böyle bir tesisi yapmaya karar verdiklerini söyleyince buraya bir katma değer katalım, okçuluk ile ilgili bir faaliyet olsun dediler. Bir mesire alanının içinde seve seve böyle bir hizmeti yürütmek isteriz dedik. Burası bütün Beykozluların gelip, hoşça vakit geçirecekleri, havanın güzel olduğu zamanlarda piknik yapacakları bir yer olacak. Biz de vakıf olarak buraya okçuluğu katmış olduk. Onun için örnek bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Gönül ister ki bütün belediyelerimiz ve kamu kuruluşlarımız çalışmalarda sivil toplumun, spor kulüplerinin desteğini ve paydaşlığını katma değerini de projelerini katsınlar. Şimdi burası Türkiye’deki önemli okçuluk merkezlerinden birisi olmuş oluyor. Okmeydanı’ndaki Okçular Tekkesi dışında okçuluğa tahsis edilmiş böyle geniş mekânlar yok. O bakımdan burası hakikaten Türkiye’de okçuluk denildiğinde önemli merkezlerden birisi oldu diyebiliriz.  İstanbul Büyükşehir Belediyesinin de desteğini alacağız. Böylelikle hem Beykoz hem de İstanbul Büyükşehir Belediyesinin hizmetleri bütün Beykoz halkıyla buluşmuş olacak.” şeklinde konuştu.

Okçuluğun Yeni Merkezi

Okçuluk Benim Sporum Projesini birlikte yürüttüğümüz Okçular Vakfı’nın yeni tesislerinin açılış konuşmalarının ardından protokol üyelerinin de katılımıyla Okçular Vakfı Riva Tesisleri ve Alibahadır Mesire Alanı kurdele kesilerek açılışı gerçekleştirildi. 

Park Bahçeler Müdürlüğü tarafından Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan kiralanan 6 hektarlık bir alanda kurulan, 33 bin 240 m2’si halkın kullanımı için donatılan mesirenin 7 bin 50 metre karelik çimlik kısmında okçuluk sporu yapılıyor. İstanbul’a hitap eden nezih alanda ziyaretçilerin doğada spor yapabileceği halı futbol sahası, basketbol sahası, yürüyüş yolları, çocuk oyun alanları, yöresel ürün satış üniteleri, büfe, kır kahveleri, kır lokantalar, kameriyeler, piknik masaları, teraslar, çeşmeler ve otopark yer alıyor. Beykoz Belediyesi programda vatandaşlara döner ayran, tatlı ve çay ikramı yaptı. Programın sonunda Okçuluk Benim Sporum Projesi kapsamında Okçular Vakfı ile Beykoz Şehit Ömer Halisdemir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri mehteran ve ok talim gösterimi yaptı.
15-03-201915-03-201915-03-201915-03-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.