İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Dr. Muammer YILDIZ Kelam’dan Kalem’e sergisini ziyaret etti.

İl Müdürümüz  Dr.Muammer YILDIZ 26/03/2015 Perşembe günü saat 10.00´da Tophane-i Amire’de, “Kelam’dan Kalem’e´´ klasik sanatlar sergisini ziyaret etti.    
Dr. Muammer YILDIZ Kelam’dan Kalem’e sergisini ziyaret etti.

İl Müdürümüz  Dr.Muammer YILDIZ  26/03/2015 Perşembe günü saat 10.00´da Tophane-i Amire’de, “Kelam’dan Kalem’e´´ klasik sanatlar sergisini Ataşehir İlçesi Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi  öğrencileri ile  ziyaret etti. 

Mehmet Çebi koleksiyonundaki Türk İslam sanatı eserlerinden oluşturulan "Kelam´dan Kalem´e Büyük Buluşma" klasik sanatlar sergisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın katılımıyla açılmıştı.

Sergide, yüzlerce yıllık Kur´an-ı Kerimler, Delail-i Hayrat, fermanlar, hat levhalar, yeni ve eski yazmalarından oluşan 99 eser yer alıyor.

sergide 9’uncu yüzyıldan 19. Yüzyıla kadar gelmiş nadide Kur’an-ı Kerim eserleri ilk kez gün yüzüne çıkıyor. Sergide Delail-i Hayrat, fermanlar, hat levhalar, yeni ve eski el yazmalarının yer aldığı çok değerli bir koleksiyon sunularak, tarihsel zenginlik ve birikim sanatseverlerle paylaşılıyor.

9. 16. ve 19. yüzyıllara ait Keşmir, İran, Safevi, Kacâr, Endülüs, Osmanlı menşeili el yazması Kuran-ı Kerim’ler ve 19. yüzyıl Osmanlı Fermanları, 19.yy Osmanlı Hilye-i Şerifeler sergileniyor. Bunun yanı sıra 1300’lü tarihlerden günümüze kalan Mehmed Aziz Rıfai, Ahmet Faris Rızk, Aydın Kızılyar, Hafız Osman Rüşdi, Hattat Ahmet Sa’di gibi usta sanatkârların Hilye-i Şerife’leri de ziyaretçiler tarafından incelenebilecek.

Sergide ayrıca 4. Mehmed, 2. Ahmed, 2. Mustafa, 3. Ahmed, 3. Osman, 3. Mustafa, Abdülmecid ve 1. Abdülhamid´in feraşet fermanları, 3. Selim´in 6 ve 4. Mustafa´nın 3 fermanı, 2. Mahmud´un bir feraşet ile 4 fermanı, 2. Abdülhamid ve Mehmed Reşad´ın fermanları yer alıyor.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.