İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Dr. Muammer YILDIZ Enderun Çocuk Üniversitesi Projesi Açılış Programına Katıldı.

Rektörlük tarafından Çocuklar ve Gençler Mali Destek Programı kapsamında İstanbul Kalkınma Ajansı destekli “Enderun Çocuk Üniversitesi Projesi Açılış Programı” 13 Kasım 2014 tarihinde Topkapı Yerleşkesinde gerçekleştirildi.   
Dr. Muammer YILDIZ Enderun Çocuk Üniversitesi Projesi Açılış Programına Katıldı.

Programa, Zeytinburnu Kaymakamı Ali Taşkın Balaban, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın,Üniversite  Rektörü Prof. Dr. Musa Duman, İl Milli Eğitim Müdürümüz  Dr. Muammer Yıldız, Medeniyetler İttifakı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Recep Şentürk ve Proje Yönetim Merkezi Müdürü Ali Kurt´un açılış konuşmalarıyla başladı. Programa Rektör Yardımcısı  Prof. Ümit  D. Arınç, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fevzi Yılmaz, İslâmî İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Turan Arslan, Genel Sekreter Alim Türkyılmaz üniversite hocaları, öğrencileri ve velileri katıldı.

Üniversite Rektörü Projeyle ilgili değerlendirmeler yaptı. Ayrıca üniversite ve mahalli idare işbirliğinin önemli bir uygulamasını gerçekleştirdiklerini ifade etti ve "Üniversiteler topluma karşı duyduğu sorumluluk sebebiyle mahalli idarelerle beraber çalışmalı ve bağlı bulunduğu toplumla bütünleşip ihtiyaçlara yönelik icraatlar yapmalı. İnsan zekâsı beynin en çok yüzde 10´nu kullanabiliyor. Biz bu oranının gelişimi için gereken ortamı hazırladıkça dâhilerimizin ve bilim insanlarımızın sayısı artacak" dedi.

Üniversite koordinatörlüğünde, Zeytinburnu Kaymakamlığı, Zeytinburnu Belediyesi ve Uluslararası Enderun Bilim ve Eğitim Derneği ortaklığında gerçekleştirilen “Enderun Çocuk Üniversitesi Projesi” kapsamında Zeytinburnu ilçesindeki okullarda öğrenim gören üstün zekâlı 200 öğrenci kişilik, zekâ ve üretkenlik testleri uygulanarak tespit edilecek. Tespit edilen öğrenciler oryantasyon programlarına tabi tutulduktan sonra proje kapsamında bilim, fen, teknoloji, kültür, tarih, medeniyet, dil ve sanat gibi alanlarda ücretsiz olarak uygulamalı özel eğitim alacak. Okula dönüştürülme çalışmalarının devam ettiği ve sınıfların yaklaşık 10 kişi olduğu Enderun Çocuk Üniversitesi Projesi, Anadolu yakasındaki taleplere de cevap vermeyi hedefliyor.

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.