İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Din Öğretimi

2023 Eğitim Vizyon Belgesinin din öğretimi ile alakalı bölümünde yer alan hususlar doğrultusunda paydaşlarımızla fikir alış verişinde bulunuldu.
Din Öğretimi

Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüzün hayata geçirdiği "Yönetici Gelişim Programı" (YÖGEP), "Din Kültürü Öğretmenleri Gelişim Programı" (DÖGEP) ve "Öğretmen Gelişim Programı" (ÖGEP) kapsamında, İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz Din Öğretimi Şubesince 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılının başlamasıyla birlikte YÖGEP Çalıştayları ile DÖGEP ve ÖGEP Eğitimleri planlandı.

2023 Vizyon Belgesi ve Din Öğretimi Alanı

İlimize bağlı 39 ilçeyi kapsayan bu programlar, haftanın 3 günü sabah YÖGEP Çalıştayları, öğleden sonra ise DÖGEP ve ÖGEP Eğitimleri olacak şekilde tasarlandı. Yapılan planlama ile 2019 yılı sonu itibariyle ilimize bağlı 31 ilçede, İlçe Millî Eğitim Müdürleri, İlçe Müftüleri, Gençlik Spor İlçe Müdürleri, Din Öğretiminden Sorumlu İlçe Millî Eğitim Şube Müdürleri, Okul Müdürleri, Okul Aile Birliği Başkanları ve STK Temsilcileri ile İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Faik Kaptan'ın katılımlarıyla YÖGEP Çalıştayları düzenlendi.

Düzenlenen çalıştaylarda Millî Eğitim Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyon Belgesinin din öğretimi ile alakalı bölümünde yer alan hususlar doğrultusunda paydaşlarımızla fikir alış verişinde bulunuldu. Bu minvalde yapılacak olan çalışmalarda izlenecek yol, kullanılacak yöntem ve teknikler belirlendi.

Ayrıca İmam Hatip Okullarımızın yaşadığı sorunlar gündeme getirilerek, sorunlara müşterek çözüm önerileri yine paydaşlarımız tarafından sunuldu. Ortaya konan çözüm önerilerine ilişkin eylem planı da çalıştayda katılımcılar tarafından oluşturuldu.

Çoklu Kurumsal İş Birlikleri

YÖGEP Çalıştaylarını takiben aynı gün öğleden sonra planlanan DÖGEP ve ÖGEP Eğitimleri ise, yine İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Faik Kaptan'ın katılımlarıyla, ziyareti gerçekleştirilen ilçelerin İlçe Millî Eğitim Müdürleri, İlçe Müftüleri, Din Öğretiminden Sorumlu İlçe Millî Eğitim Şube Müdürleri, bünyesinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (DKAB) Dersi Bulunan Okul Müdürleri, ilçedeki tüm DKAB Öğretmenleri, müftülüğe bağlı tüm Camii İmam Hatipleri, Vaiziler, Vaizeler ve Kuran Kursu Hocalarının katılımıyla DÖGEP ve ÖGEP Eğitimleri gerçekleştirildi.

Tüm bu eğitimlerin merkezini YÖGEP Çalıştaylarında ortaya çıkan yol haritası oluşturdu, bunun yanında Millî Eğitim Bakanlığımız ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan iş birliği protokolleri ve İl Millî Müdürlüğümüz ile İstanbul il Müftülüğü arasında imzalanan iş birliği protokollerine dayalı çalışmaların yürütülmesi noktasında bilgi verildi.

2023 Eğitim Vizyon Belgemiz doğrultusunda Bakanlığımızın ve buna bağlı olarak İl Millî Müdürlüğümüzün öğretmenlerimiz ve din görevlilerinden beklentilerimiz de eğitimlerde üzerinde durulan bir başka husus oldu. Eğitimlerin son bölümünde ise serbest kürsüye yer verilerek katılımcıların öneri, görüş ve beklentileri dinlenerek imkânlar ölçüsünde hayata geçirilmeye gayret gösterildi.

Üç aylık zaman diliminde ilimize bağlı 31 ilçede 130 kurum yöneticisine, 350 okul müdürüne, 350 okul aile birliği başkanına, 345 STK temsilcisine, 12 bin öğretmene ve 2 bin 350 din görevlisine ulaşılarak İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz din öğretiminin tüm paydaşlarına ulaşılmış ve ortak bir çalışma noktası ve eylem planı oluşturulmuştur.

2020 yılının Ocak ayında kalan 8 ilçemize olan ziyaretler ve buluşmalar da gerçekleştirilecektir, böylece tüm ilçelerimizde hedeflenen çalıştay ve eğitimler tamamlanacak.

26-12-201926-12-201926-12-201926-12-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.