İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Devamlılık ve Nitelik

Ankara Başkent Öğretmenevinde düzenlenen Özel Yetenekliler Eğitimi Çalıştayı, sona erdi.
Devamlılık ve Nitelik

Millî Eğitim Bakanlığımız 2023 Eğitim Vizyonu Belgesinde yer verilen özel yetenekli öğrencilerin eğitimi konusuna ilişkin stratejik planlardan hareketle yol haritası oluşturmak için çalışıyor. Bu çerçevede Çocuk Vakfı iş birliğiyle Ankara Başkent Öğretmenevinde düzenlenen Özel Yetenekliler Eğitimi Çalıştayı sona erdi. Akademisyenlerin değerlendirme konuşmalarının ardından Çocuk Vakfı Başkanı  Sayın Mustafa Ruhi Şirin ve Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk’un gerçekleştirdiği kapanış konuşmalarıyla sona erdi.

Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Bildiren ve Prof. Dr.  Uğur Sak tanılama ve eğitim konularında hedef ve eylemleri içeren sonuç raporlarını sundu. Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Bildiren; tanılamanın önemini ifade ettikten sonra farklı ve çok sayıda ölçme araçlarının kullanılmasının gerekliliği ile çok boyutlu tanılama konularına ilişkin açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Uğur Sak ise dünya örneklerine atıfta bulunarak oluşturulan eylem planları hakkında detaylı bilgi verdi.

İlgili Paydaşlarla İş Birliğinin Önemi

Çocuk Vakfı Başkanı Sayın Mustafa Ruhi Şirin, yapılan çalışmaların yeterince kapsamlı olduğunu, planlanan çalışmaların ise kısa vadeli ve uzun vadeli olmak üzere üç yılda gerçekleşeceğini belirtti. Bununla birlikte bu çalıştayın bir çocuk ödevi olduğunu vurguladı.

Bakanımız Sayın Ziya Selçuk,  bu çalıştayın Türkiye’yi kapsayan bir çalışma olduğunu bu nedenle konunun çocuk ödevi olmakla birlikte memleket ödevi olma niteliğini de haiz olduğunu belirtti. Özel yetenekli öğrencilerin özerk bir yapıda çalışmasının devamlılık ve nitelik açısından oldukça önemli olduğunu vurgulayan Bakan Selçuk, çalıştaydaki verilerin yılların birikimiyle ortaya çıktığını ve bu nedenle elde edilen verilerin daha da kıymetli bir hâl aldığını ifade etti. Konuyla ilgili paydaşlarla iş birliği yapmanın önemi üzerinde durduktan sonra tüm katılımcılara özverili çalışmaları için teşekkür etti.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.