İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

DERSİMİZ FUTBOL TEMALI FUTBOL GELİŞİM PROJESİ TANITILDI

"Futbol Gelişim Projesi Bilgilendirme Toplantısı" Millî Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin, Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Osman Aşkın Bak, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Sayın Mehmet Büyükekşi, İl Millî Eğitim Müdürümüz Murat Mücahit Yentür'ün teşrifleri ve öğrencilerimizin katılımıyla TFF Riva Tesisleri'nde gerçekleştirildi.
DERSİMİZ FUTBOL TEMALI FUTBOL GELİŞİM PROJESİ TANITILDI

Bakanımız Tekin, projeye ilişkin Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ile TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi'ye teşekkür etti.

Ortaokul öğrencilerinin Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezî sınava hazırlandıklarını hatırlatan Tekin, 2 Haziran'daki sınavdan sonra öğrencilerin Avrupa Futbol Şampiyonası'na gitmek üzere hazır beklediklerini söyleyerek kaç çocuğu şampiyonaya götüreceklerini sordu.

Tekin; öğrencilerin yoğun alkışı üzerine, Bakan Osman Aşkın Bak'ın konuşmasında 640 okulda projenin hayata geçirildiğini söylediğini hatırlatarak, "Demek ki en az 640 öğrenci. Her okuldan bir kişiyi götürüp, en azından bizim maçlarımızda bu tribün desteğine ihtiyacınız olacak bu coşkulu gençlerin." dedi.

"İlkokul, ortaokul ve lise düzeyinde spor okullarını hayata geçirebiliriz"

Bakanımız Tekin, projeye katkı vermelerinin kendileri açısından birkaç sebebi olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Okul bahçelerimizi, geleneksel oyunlarımızın oynandığı alanlara dönüştüreceğiz. Bu vesileyle inşallah, bu projenin bize böyle bir katkısı olacak. İkincisi spor kültürünün ve ahlakının gelişmesi ancak eğitim ve öğretim ortamlarında mümkün olabilir diye düşünüyoruz. Dolayısıyla bu projeyi biz bu açıdan önemsiyoruz. Bizim kendi faaliyetlerimiz açısından böyle bir faydası var."

Bakanımız Tekin, asrın hastalıklarından biri olan obeziteyle mücadele açısından bu projenin kendileri için önemli olduğunu belirterek ancak hepsinden önemlisinin, akademik araştırmaların tamamının akademik başarı için çocukların fiziksel aktivite yapmasını elzem olarak gösterdiğini kaydetti.

Bu projeye katılırken öğrencilerin akademik başarılarını da yükseltmeyi merkeze aldıklarını kaydeden Bakanımız Tekin, "Ben Türkiye'de sportif altyapının küçük yaşlardan itibaren geliştirilmesi gerektiğine inanıyorum." diye konuştu.

"Bizimle çalışmak isteyen her federasyona ihtiyacımız var"

OECD ülkelerinde eğitim öğretim ortamındaki başarılarla Türkiye'nin her açıdan kıyaslandığını ancak bir açının ihmal edildiğini belirten Tekin, "Bahsettiğiniz ülkelerin tamamında sivil alanların eğitim öğretim sürecine katkısı, Türkiye'nin katbekat üstünde. Sivil toplum kuruluşları ortalama yüzde 40'a yakın eğitim öğretim sürecinin içerisindeler. Bizde ise yüzde 5'in altında." ifadelerini kullandı.

 Bu projenin bir diğer öneminin de sivil toplum örgütlerinin faaliyetlerini, Milli Eğitim Bakanlığı faaliyetleri sürecine dahil etmek olduğunu kaydeden Tekin, "O yüzden bize katkıları olan sivil toplum örgütlerine teşekkür ediyorum. Sivil toplum örgütleriyle protokol yapmaya devam edeceğiz. Birlikte çalışmaya devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

"Daha beceri ağırlıklı bir müfredat mantığı geliyor"

Gençlik ve Spor Bakanı Bak'ın müfredat değişikliğinden bahsettiğini kaydeden Tekin, şunları dile getirdi: "Bugün itibarıyla bir süreci başlattık, daha beceri ağırlıklı bir müfredat mantığı geliyor. Bakanım dedi ki 'Sportif aktivite ile ilgili dersleri artırın.' Ben de Bakan'a diyorum ki 56 bin okulumuz var. Önüne spor salonu yaptığınız her okulda beden eğitimi derslerinin sayısını arttıracağız. Yüzme havuzu yaptığınız her okulumuza zorunlu seçmeli yüzme dersi koyacağız. Herkes 'Eğitimde şu yapılmalı.' diyor ama başkası yapsın diye bekliyor. Sorumluluk sahibi Gençlik ve Spor Bakanımızdan ricamız, istirhamımız, bahçeleri uygun olan okullarımıza uygun spor salonları, okullar bölgesi diye tanımladığımız yerlerde de yüzme havuzlarını beraber hayata geçirelim."

"Okullarda beden eğitimi derslerini arttıralım"

Yetenek Taraması Projesi sayesinde yaklaşık 4,5 milyon çocuğa ulaştıklarını aktaran Gençlik ve Spor Bakanımız Osman Aşkın Bak, "Onları yetenekli oldukları branşlara yönlendirdik. Okul spor kulüpleri kuruyoruz. İstanbul'da 3 bin okul kulübü kurduk. 'Daha çok spor!' diyoruz. 'Yüzme Bilmeyen Kalmasın' projesiyle 10 milyon çocuğumuza yüzmeyi öğrettik. Obeziteyi engellemek için herkesi spor yapmaya, havuzlara ve sahalara davet ediyoruz. Spor bize arkadaşlığı ve öz güveni kazandırıyor. Spor kültürünü arttırmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

 "Yeni hedef 1 milyon çocuğu futbolla tanıştırmak"

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi de, "Altı ay gibi kısa bir sürede 16 pilot ilimizde 500 bine yakın çocuğumuzu futbolla tanıştırdık. Yeni hedef 1 milyon çocuk." değerlendirmesinde bulunarak "Bu projeye inanan ve bizi destekleyen Millî Eğitim Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığımıza teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Bakanımız Tekin, Gençlik ve Spor Bakanımız Bak ve TFF Başkanı Büyükekşi ile 16 ilin Gençlik ve Spor İl Koordinatörlerine toplantı sonunda plaket takdim etti.

Futbol Gelişim Projesi'nin bilgilendirme toplantısı için İstanbul'da bulunan çocuklar, TFF Hasan Doğan Millî Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde maç yaptı. 15'er dakikalık 2 devre hâlinde oynanan müsabakanın başlama vuruşunu, Bakanımız Tekin ve TFF Başkanı Büyükekşi yaptı.

26-04-202426-04-202426-04-202426-04-2024

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.