İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Deniz Varsa, Hayat Var!

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzle Deniz Temiz Derneği arasında bir protokol imzalandı.
Deniz Varsa, Hayat Var!

Ülkemiz kıyı ve denizlerinin korunmasını millî bir öncelik hâline getirmek ve gelecek nesillere temiz denizlerin kucakladığı yaşanabilir bir Türkiye bırakmak çok önemli.  Bu ise ancak bireylerde çevre bilincinin oluşup gelişmesi, deniz ekosistemini korumak, bu konudaki farkındalığı arttırmakla sağlanabilir. 

Bu çerçevede İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzle Deniz Temiz Derneği (TURMEPA) arasında bir protokol imzalandı.  Öğretmen ve öğrencilerimize belli eğitimlerin verileceği protokolün imza törenine İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı,  TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Levent Özil,  TURMEPA Sayın Semiha Öztürk Pişirici ve Genel Müdür Yardımcısı Sayın Mine Göknar katıldı. 

Denizleri ve Suyollarını Koruma

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı protokolün imzalanmasından sonraki açıklamasında denizlerin yaşamın olmazsa olmazı olduğunu belirtti. Yazıcı, “TURMEPA, hayata geçirdiği projelerle, gerek ulusal gerekse uluslararası alanda kamuoyunun yakından tanıdığı deniz odaklı bir sivil toplum kuruluşu. Şunu söylemeliyim ki, Türkiye’nin denizlerini ve suyollarını koruma konusunda farkındalık yaratmak çok önemli. Çocuklarımıza çevrelerine ve geleceklerine sahip çıkmanın önemini anlatmak için hep birlikte çaba harcamalıyız. Protokol kapsamında Sıfır Atık Projesini içerecek verimli iş birliklerine ve sosyal çalışmalara önümüzdeki günlerde de devam edeceğiz.Bu konudaki duyarlılıklarından ve katkılarından ötürü kendilerine teşekkür ediyorum.” dedi. 

Eğitimin ve çevre bilincinin önemine dikkat çeken TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Şadan Kaptanoğlu ise, “TURMEPA, kurulduğu günden bu yana deniz ve kıyılarımızın korunmasını ulusal bir öncelik hâline getirerek gelecek nesillere, kalkınmada sürdürülebilirlik hedefine ulaşmış, yaşanabilir bir Türkiye bırakmak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Gümüş yılına giren TURMEPA’nın dümeninde olmanın sorumluluğunun farkındayım. Çocuklarımızın yüzünü güldüren bu anlamlı projeye bu yıl da katkıda bulunmaktan dolayı mutluyuz. Şunu söylemekten hep gurur duyduk; bizim etkinliklerimizle birlikte çocuklarımız çevresine ve dolayısıyla geleceğine sahip çıkmayı öğreniyor. Geleceğimiz adına önemli olan bu protokolde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

İmzalanan protokol sayesinde TURMEPA eğitimleri İstanbul genelindeki tüm okullara ulaşacak. Denizler Yaşasın Projesi’nde deniz eğitim atölyesi, uygulamalı çevre deneyleri ve deniz ekosistemi hakkında bilgilendirme yapılacak. Proje sonunda öğrencilerin denizler ve deniz ekosistemi hakkında farkındalıklarının artması, deniz ve sahil çevresinde süregelen tahribat ve kirliliğe karşı bilinçlenmeleri öngörülüyor.

Çocuklar Denizle Buluşuyor

Ayrıca İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzle TURMEPA 2009 yılından beri İstanbul’un Çocukları Denizle Buluşuyor Projesini uyguluyor. Projeye 2018 yılında Üsküdar Belediyesi de dâhil oldu.  İstanbul’un Çocukları Denizle Buluşuyor Projesi ile düzenli olarak her sene İstanbul’un dezavantajlı bölgelerinde yaşayan ve daha önce denizi yakından görmemiş, ilkokul öğrencilerimiz denizle buluşturuldu. Böylece boğaz turuna çıkan çocukların çevre konusunda bilinçlendirilmesi, İstanbul boğazının deniz faunası ve tarihi konusunda bilgi edinmesi sağlandı.

“Öğrendiklerimizi anlar, anladıklarımızı sever, sevdiklerimizi koruruz” ilkesiyle biçimlenen bu etkinlik öğrencilerimizin yaşadıkları çevrenin farkında olmalarını, çevre konusunda bilinç kazanmalarını kolaylaştırıyor. Bu sayede denizlerle çevrili, içinden deniz geçen İstanbul’da 10 yılda yaklaşık 12.000 öğrenci boğaz turuna katıldı ve çevre eğitimi aldı.

 25-02-201925-02-201925-02-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.