İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Deneyimler Paylaşıldı

Öğretmenlerimiz, Deneyim Paylaşım Günleri’nde yeteneklerini ve deneyimlerini paylaşarak pratiklerini zenginleştirebilme fırsatı yakaladı.
Deneyimler Paylaşıldı

Günümüzün hızlı ve akışkan zamanında her şey eskisine göre çok daha hızlı eskiyor. Bu yüzden, deneyimler hızla geçmişte kalıyor ve böylece dikkatimizden kaçıyor. Şimdiki zaman aşırı bir güncellik noktasına indirgenmiş durumda. Oysa deneyim, her durumda zamanla şekillenir. Kişilerin şimdisinin, kendilerini kavramalarının esasıdır deneyim. Bu anlayıştan hareketle İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz, Öğretmeniyle Güzel İstanbul Projesi kapsamında öğretmenleri meslektaşlarının deneyimleriyle buluşturdu.

Öğretmenlerimiz arasındaki öğrenme ve öğretme etkileşimini güçlendirmeyi öngören Deneyim Paylaşım Günleri, 10-24 Mart 2019 tarihleri arasında tam üç hafta devam etti. Öğretmenlerin ilgili alanlardaki yetkinliğini ve istekliliğini gösteren Deneyim Paylaşım Günleri’nde 66 öğretmenimiz 66 konunun nasıl daha iyi aktarılabileceği üzerinde durdu. Böylece geleceğin şaşırtıcı, meraklı ve heyecanlı öğrenmelerinin nasıl yeşertilebileceği de ortaya koymuş oldu. 

Aynı zamanda öğretmenler arasında kalıcı bağların oluşumuna katkı sunmayı amaçlayan Deneyim Paylaşım Günleri’nin son hafta etkinliklerine öğrenciler öğretmenleri ile birlikte geldi. İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı’nın da katıldığı dersler Çemberlitaş Anadolu Lisesi’nde yapıldı. Oldukça verimli geçen etkinlik sayesinde, eğitimde iyi örneklerin peşine düşen birçok özgün öğretim yöntem ve tekniği paylaşıldı. Geçmişle gelecek arasında şekillenen çok sayıda ders materyali de öğretmenlere sunuldu.

Her Şey Çocuklarımız İçin

Deneyimin geniş bir süreyi kapsadığını hatırlatan İl Millî Eğitim Müdürümüz Yazıcı, “Günümüz eğitim sisteminde, 2023 Eğitim Vizyonu hedeflerine ulaşmak ve öğrencilerimizi 21. yüzyıl becerilerine sahip bireyler olarak yetiştirmek için deneyimler kritik bir öneme sahiptir. Bu ihtiyaçlardan yola çıkarak, öğretmenlerimizin yeteneklerini ve deneyimlerini paylaşması amacıyla Deneyim Paylaşım Günleri’ni hayata geçirdik. Bunun sebebi, öğretim programlarımızın daha iyi nasıl uygulanabileceğinin yollarını ararken, öğretmenlerimizin mirası ve geleneği olan deneyimlerini göz ardı etmemek gerektiğini fark etmemizdi. Etkinliğimizin hedef kitlesi tüm branşlardaki öğretmenlerimizdi.” şeklinde konuştu.

Sahici bir varoluşun öncelikle bir mirasın aktarılmasını şart koştuğunu belirten Yazıcı, “Deneyimler bir süreklilik içinde aktarılırsa öğretme pratiklerimiz kurucu bir şekilde yeniden tesis edilebilir. Etkinlikte öğretmelerimiz yaptıkları sunumlarıyla öğretme konusundaki iyi örneklerini, bu konudaki bilgi ve tecrübelerini paylaştılar. Böylece Deneyim Paylaşım Günleri şimdiki zamanı geçici bir zaman olmaktan çıkarmaya başardı. Çünkü hedeflerimizi ve öğretmenlik mirasımızı bugüne taşıdık. Öğretmenlerimizin yüksek motivasyonu ve heyecanıyla üç haftayı tamamladık. Deneyimleri paylaşırken, yeni deneyimleri beslemek gerçekten harikaydı. Şuna inanıyoruz; öğrenmek, merak etmek birlikte güzel! Çocuklarımız için nitelikli paylaşımlara zemin hazırlamanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz.” dedi.

Tıpkı deneyim gibi bilginin de gücünü hem olmuş olandan hem de gelecekte vuku bulacak olandan aldığını belirten Yazıcı, farklı zaman ufuklarını birleştiren deneyimlerin ancak paylaşıldığı takdirde bilgiye dönüşebileceğini kaydetti. 

Deneyimler ve Başarı İlişkisi

Deneyimlerin başarıya götüren yol olma vasfı taşıdığını ifade eden Yazıcı, günümüz eğitim ortamlarındaki öğretme pratiklerinde karşımıza çıkan sorunların önemli sebeplerinden birinin deneyimlerin paylaşılamamasından kaynaklandığını vurguladı. Tecrübesiz pratiklerin kalıcı olmadığını belirten Yazıcı, “Deneyim Paylaşım Günleri’nde öğretmenlerimiz, kendilerine ait onlarca ders materyalini meslektaşları ile paylaştı. Öğrencilerimiz de uygulamalı olarak derslere katıldı ve Deneyim Paylaşım Günleri’ne renk kattı. Artırılmış gerçeklik uygulamalı Türkçe dersinden, basketbol ile öğrencileri derse motive etmeye, kayıp harita oyunundan matematik her yerde etkinliklerine kadar uzandı paylaşımlar. Başarılı çalışmaları vesilesiyle öğretmenlerimizi canı gönülden tebrik ediyorum. Hakikaten okullarımızın ve sınıflarımızın tefekkürü içeren deneyim becerilerini dikkate aldığımızda daha nitelikli bir hâle geleceği açık. Bu durum bize, aynı zamanda büyük bir zenginlik de kazandıracaktır. Çünkü genel olarak günümüz insanı deneyimi yitirmiş durumda. Oysa eğitimde kendimize belirlediğimiz hedeflere, öğretmenlerimizin bize aktardıkları deneyimler sayesinde ulaşabiliriz.”

Yazıcı, Deneyim Paylaşım Günleri’nin gördüğü ilgiden hareketle ilerleyen süreçlerde okullarımızın ve öğretmenlerimizin bilgi ve deneyim alışverişinde bulunmalarının önünün açılması ve süreklilik kazanması hedefiyle çalışacaklarını kaydetti.

25-03-201925-03-201925-03-201925-03-201925-03-201925-03-201925-03-201925-03-201925-03-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.