İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Deneyim Paylaşım Toplantısı

Yeni eğitim öğretim yılında ikincisi düzenlenecek Ulusal Öğretmenler Arası Materyal Tasarımı Yarışması öncesinde deneyimler paylaşıldı.
Deneyim Paylaşım Toplantısı

Eğitim ortamlarımızdaki etkinliklerin etkili olması öğretim materyallerinin özgünlüğü, öğrenci düzeyi ve ihtiyaçlarına uygunluğu ile bağlantılı. Öğretmenlerimizin yenilikçi öğretim materyalleri tasarlayarak, bunları öğretim süreçlerinde kullanmaları değişen eğitim anlayışı ve öğretim programlarının temel unsurlarından. Bu bağlamda eğitimde materyal tasarımı, bir yanıyla eğitimin nasıl daha iyi olabileceğini hayal etmeyi içeriyor.

Özgün ve Nitelikli Tasarımlar İçin

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün Ulusal Öğretmenler Arası Materyal Tasarımı Yarışması, öğretim sürecinde materyal kullanımının zenginleştirilmesi ve özgünleştirilmesi, örnek çalışmaların teşvik edilerek yaygınlaştırılması amacıyla düzenlendi.

2023 Eğitim Vizyonu hedeflerine ulaşmak ve yaratıcı düşünceler için fırsat sunan yarışmamız, eğitim materyallerin nasıl farklı olabileceği sorusunun cevabını hep beraber aramamız için bulunmaz bir imkândı. Geçen eğitim öğretim yılında ilki gerçekleştirilen yarışmaya,Türkiye'nin 78 ilinden toplam 4 bin 681 materyal başvurusu yapıldı.

Tasarımla eğitim ekosisteminin nasıl topyekûn yenilenebileceğine dair de güzel bir örneklik oluşturan yarışmanın yeni eğitim öğretim yılında niteliğinin artırılması ve kapsamının genişletilmesi amacıyla bir dizi çalışma başlatıldı. Disiplinlerarası bir yaklaşıma sahip olan yarışma çoklu ve kapsamlı iş birlikleri ile daha kapsamlı hâle getirilecek.

Hep Beraber Daha İyiye Anlayışıyla

Bunun öncesinde Zeytinburnu Adile Mermerci Uygulama Okulunda 2019'daki yarışmaya katılmakla kalmayıp, öğrenmeyi, öğretmeyi ve tasarımı farklı bakış açılarıyla gündeme getiren 65 öğretmenimizin katılımıyla bir deneyim paylaşım toplantısı düzenlendi. İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Levent Özil'in yanı sıra proje Koordinatörü Leyla Bostan ve proje yürütücülerinin katıldığı toplantıda Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nden Sayın Doç. Dr. Ahmet Benzer bir konferans verdi.Eğitim materyalleri tasarımı çaba sarf eden ve enerjisini buna harcayan herkese teşekkür eden Benzer, öğretmeni başarılı kılacak en önemli unsurun kaliteli ders materyali olduğun kaydetti.

Toplantının açılışında konuşan İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Levent Özil, Millî Eğitim Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonu hedeflerini hayata geçirme sürecinde atılan her adıma akıl ve tasarım katmaya devam etmenin önemini vurguladı.

Eğitimde yenilikçi materyal tasarımına dikkat çeken Özil, "Ulusal Öğretmenler Arası Yenilikçi Öğretim Materyalleri Tasarım Yarışması, eğitim ortamlarımızda yenilikçi, özgün, işlevsel materyal ve etkinliklerin üretilmesi, eğitimciler tarafından bilinmesi, paylaşılması ve örnek çalışmaların yaygınlaştırılması amacıyla düzenlendi." ifadelerini kullandı.

Zenginleştirici Deneyimler

Yarışmanın daha nitelikli hâle gelmesi ve süreklilik kazanması için deneyimlerin paylaşılması gerektiğini kaydeden Özil, "Öğretmenlik deneyimleri gibi materyal tasarımı yarışmamızdakilerin de kimileri mutluluk verici kimileri yorucudur ama hepsi de zenginleştiricidir. Çünkü yeni öğrenmeleri içerir ve umulmadık karşılaşmalardan payına düşeni alır. Bu yüzden, materyal tasarımı odaklı yarışmamızın yaygınlaşması ve kapsamının genişlemesi aynı zamanda öğretmenlerimizin deneyimlerini paylaşabilmelerine bağlıdır." dedi.

İş birliklerine ve süreç planlamasına dikkat çeken İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Levent Özil, konuşmasında öğrencilere yönelik yaratıcı materyal ve etkinliklerin oluşturulması sürecine önemli katkı sunan akademisyen ve öğretmenlerimize teşekkür etti.

Güncel Kılavuz Oluşturulacak

Geçen yıl birincisi düzenlenen Ulusal Öğretmenler Arası Yenilikçi Öğretim Materyalleri Tasarım Yarışmamız, eğitim ortamlarımızdaki materyaller hakkında düşünmeyi sağlarken geleceğin öğrenme biçimlerini de gündemimize dâhil etti.

Bu çerçevede programın ikinci bölümünde okul öncesi, ilkokul, ortaokul, ortaöğretim ve dijital kategoriden oluşan masalarda öğretmenlerimizle beyin fırtınası yapıldı. Başvuru sürecinden ölçeklere, modülden afişlere, sergi sürecinden değerlendirme ekiplerine, ödül töreninden yaygınlaştırma çalışmalarına değin pek çok husus ele alındı. Deneyimleriyle toplantıyı anlamlı kılan öğretmenlerimizin hazırladığı raporlardan hareketle 2020'deki yarışmamız için güncel kılavuz oluşturulacak.

19-09-201919-09-201919-09-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.