İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Deneyim Paylaşım Günleri

Öğretmeniyle Güzel İstanbul Projemiz kapsamında Deneyim Paylaşım Günleri başlıyor.
Deneyim Paylaşım Günleri

Deneyim, hem gündelik dilin hem de teorik söylemin hararetle savunulan ya da ısrarla karşı çıkılan ender kelimelerinden biridir. Bir kimsenin belli bir sürede veya hayat boyu edindiği bilgilerin tamamını içeren deneyimin zaman içinde nasıl evrildiğini ortaya koyan kapsamlı bir araştırma yapılmış değil. Hele eğitim ortamları söz konusu olduğunda mesele daha da önemli hâle geliyor. İşte tam da bu bağlamda, Öğretmeniyle Güzel İstanbul Projemiz kapsamında Deneyim Paylaşım Günleri bu ihtiyaca cevap vermek amacıyla hayata geçirildi.

Deneyimleri Aktarabilmek

Öğretmenlik deneyimlerinin kimileri neşeli kimileri yorucudur ama hepsi de zenginleştirici olan umulmadık karşılaşmalardan payına düşeni alır. Bu yüzden, eğitim ortamlarının kaderi aynı zamanda öğretmenlerimizin deneyimlerini aktarabilme kapasitesine bağlıdır. Zira öğretme pratiği sayesinde bilgiler umulmadık istikametlere yolculuk ederler.

Her öğretme deneyimi, öğretenin hayal bile etmediği beklenmedik olanla karşılaşmaları, kimi zaman yakalanacak fırsatları, kimi zamansa aşılacak engelleri içerir.  Bu süreçte, öğretmen gelişip dönüşerek ilk başladığı hâllerin ötesine geçer.

Bu çerçevede alanlar düzlemindeki deneyimlerin ve püf noktalarının çeşitli bağlamlarını incelemek için de temel bir tecrübe kaynağı olacağını umduğumuz Deneyim Paylaşım Günleri,  Çemberlitaş Anadolu Lisesi’nde başlıyor. Mart ayının 10’u, 17’si ve 24’ündeki paylaşım günlerine başvurular ve ders programları ogi.istmem.com  web sayfasında yer alıyor. 

Öğretmenlik deneyiminin imkânlarını sunan dersler tüm öğretmenlerimize açık olacak. 66 öğretmenimiz 66 konuyu doğrudan öğretmenlerimize anlatacak. Ayrıca dersler video çekimi ile kayıt altına alınıp EBA’da yayımlanacak.

Deneyim Nasıl Oluşur?

Deneyim/tecrübe kelimesinin Türkçenin günlük kullanımdaki anlamı, “görmüş geçirmişliği”, “bir işi becerebilecek görgüyü kazanmış olmayı” dile getirir. Bu yanıyla, bir yandan, deneyimden gelen bir bilgelik anlayışını diğer yandan da bir özgüven duygusunu ifade eder.

Deneyimi kavramak isteyenlerin yolu mutlaka felsefeye uğrar. Sokrates’in “Sınanmamış hayat değersiz hayattır.” sözü, hayatın deneyimi göğüslemesi gerektiğine dikkat çeker. Aynı zamanda örtük olarak, birçok hayatın deneyimi göğüsleyemeden devam ettirildiğini, ettirilebildiğini ifade eder.  

Bu bakımdan deneyim, cesareti gerektirir; ona değer katansa bu cesaretle ortaya çıkan çabadadır. Aristoteles ise deneyimi şöyle tanımlar: “Anı duyumdur, aynı nesneye ait anının sık sık yinelenmesinden ise deneyim oluşur: bir deneyim sayıca pek çok anıdır.”

Eğitim açısından meseleye bakarsak, öğretmen, ders anlatmaya başladığı anda her şey tamamlanmış gibi görülebilir, ama asıl macera ancak öğretmenin taşıdığı potansiyellerin gerçekleşmesinin şartı olan sınıfa girdiğinde başlar. Öğretmen öğrencilerle etkileşim yoluyla olgunlaşarak ve karşılaşmanın getirdiği türden bir bilgelik kazanarak yoluna devam eder.

Yeni Deneyimler

Öğretmeniyle Güzel İstanbul Projesi Koordinatörü Alper Erarslan, Deneyim Paylaşım Günlerinin önemine dikkat çekti. Erarslan, “Öğretmenlerimiz, paylaşımlar sayesinde birçok yönden kendi dünyalarından kökten farklı olmayan ama usta bir öğreticinin anlatımında capcanlı bir biçimde mevcut olan bir dünyanın hepimize yeni kapılar açacağını fark edecekler. Son tahlilde deneyim, bir karşılaşmadan bir şey öğrenmiş olarak çıkmaktır. Deneyim Paylaşım Günleri kapsamında önce özgün öğretim yöntem ve tekniğini meslektaşları ile paylaşacak öğretmenlerimizle sürecin nasıl ilerleyeceği çerçevesinde İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Levent Özil’in katılımıyla bir toplantı yaptık. Şurası açık ki, tecrübeyi aktarmanın önemine inanıyoruz. Etkinliğimize gönüllü olarak başvuran öğretmenlerimize teşekkür ederiz. Umuyoruz ki, deneyimlerin paylaşımının sunduğu yeni deneyimler hepimizi geliştirecek.” dedi.

04-03-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.