İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çamlıca Vakfı Özel Eğitim Uygulama Merkezi Açılışı

Çamlıca Vakfı Özel Eğitim Uygulama Merkezi Açılışı

İstanbul Güngören´de 2017-2018 eğitim-öğretim döneminde öğrenci almaya başlayan Çamlıca Vakfı Özel Eğitim Uygulama Merkezi açılışı yapıldı.

Güngören Çamlıca Vakfı Özel Eğitim Uygulama Merkezi´nin açılışına; Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, Kaymakam Zeyit Şener, Güngören Belediye Başkanı Şakir Yücel Karaman, Güngören İlçe Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman, Çamlıca Vakfı Başkanı Avukat Namık Kemal Ertan, Çamlıca Vakfı´nın yönetim kurulundan önemli isimler, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Açılışta, Çamlıca Vakfı Özel Eğitim Uygulama Merkezi öğrencileri Şiir dinletisi, Kâtibim ve Mevlana gösterileri düzenledi.

Açılışta konuşan Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, şöyle konuştu:

“Hepinize hoş geldiniz diyor, selam ve saygılar sunarak başlamak istiyorum. Yine duygularımı ifade etmeden önce bugün burada olmak isteyen, aslında program açılışı kendi isteği doğrultusunda yapılan Sayın Valimiz Vasip Şahin’in Ankara’daki acil toplantıya günü birlik gitmesi nedeniyle olamadığını belirtiyorum. Onunda içten selam, sevgi, başarı dileklerini iletmek istiyorum değerli katılımcılar. Gerçekten biz yıllarca yurt dışına gittiğimiz zaman ülkemize dönünce derdik ki: ‘Allah’a şükürler olsun bizim ülkemiz ne kadar güzel, hiçbir engelli çocuğumuz yok, özel çocuğumuz yok diye kendi kendimize övünürdük. Hâlbuki gerçek öyle değildi. Bizler yıllarca bu çocuklarımızı evlerimize hapsettik, toplum içine çıkaramadık, toplum olarak çok büyük sorumluluklarımız var. Onları yerine getiremedik. Zamanla önce ailelerimiz bu çocuklarla yüzleşti, daha sonra toplum olarak biz yüzleştik.  Baktık ki hakikaten evde oturması gereken çok sayıda çocuğumuz var, öğrencimiz var, kardeşimiz var. Son 10 yıldan beri bunla yüzleştikten sonra çocuklarımızı sokağa çıkarmaya başladık, yetmedi okullarımıza almaya başladık ve sağ olsunlar toplumda Çamlıca Kültür ve Yardımlaşma Vakfı gibi duyarlı insanlar var. Bunları topluma kazandırmaya başladık. Bu anlamda çok güzel bir etkinliğe ve hayırlı bir işe imza attığınızı ifade etmek istiyorum. Başta rahmetli Asım ve Zehra Ülker olmak üzere, evlatlarına, Vakıf Mütevelli Heyeti üyelerine huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum, şükranlarımı ifade ediyorum.”

Bugün burada açılışını yapmakta oldukları Çamlıca Vakfı Özel Eğitim okulunun hayırlı olmasını çocuklara güzel bir yuva olmasını dileyerek sözlerine başlayan İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, şöyle devam etti:

“ Katıldığınız için hepinize teşekkür ediyorum. Tabi burada bize düşenbirinci borç öncelikle Asım Ülker ve Zehra Ülker’i rahmetle anmaktır. Bu güzel tesisi buraya kazandıran Çamlıca Eğitim Vakfı’na yürekten teşekkür etmektir, burada bu güzel işte, bu hayırda önemli katkı sağlayan, her aşamasında olduğunu bildiğimiz Belediye Başkanımız’a, Belediye Başkanımız’ın şahsında Belediye çalışanlarına teşekkür etmektir. Sunucu arkadaşımız, meslektaşımız çok güzel ifade etti. Buradaki öğrenciler defterlerine her bir harf yazdıkça, güzel işler yaptıkça, bu hayırda emeği olan ve katkısı olanların defterine çok güzel şeyler yazılacaktır çünkü bu normal bir eğitim yatırımının dışında özel çocuklarımıza karşı, onların hayatını güzelleştirmeye ve kolaylaştırmaya yönelik olarak yapılmış bir yatırımdır.”

Yelkenci, başta Sayın Cumhurbaşkanımız’ın açmış olduğu yolda, Sayın Bakanımız’ın ve Sayın Valimiz’in gösterdiği özel önemle, yönlendirmeyle beraber kendilerinin de İstanbul’da ellerinden geleni en güzel şekilde yapmaya gayret ettiklerini dile getirdi.

Geçen yıl özel eğitim okulu yatırımı anlamında bağışçıların katkılarıyla 7 okulu tamamladıklarını,  önümüzdeki yıl içinde de 7 okulu tamamlamak için uğraştıklarını belirten Yelkenci şunları söyledi:

“ İstanbul’da toplam 151 eğitim kurumunda; Özel Eğitim okullarında 9.500, Özel Eğitim sınıflarında 10.500, toplam 20 bin öğrenci okullarda. Ayrıca kaynaştırmada 45 bin öğrenciye, toplamda 65 bin özel öğrenciye hizmet vermekteyiz. Bu hizmetimizi büyütmek en önemli gayemizdir. Ama asıl önemli olan sayısal büyümektenziyade meseleye nasıl baktığınızdır. Biz İstanbul kalkınma ajansının desteklediği Ödep projesi ve yine bizim yapmış olduğumuz “Haydi tut elimden birlikte başaralım” projelerimizle özel çocuklarımızı, onların hayatını kolaylaştırmada ve eğitimlerinin niteliğini artırmada bu projelerle beraber onlara hizmet etmeye çalışıyoruz. Bu noktada özellikle ifade etmek istediğim bir husus var ki o da yine bizim onlarla ilişkilerimizde ortaya koymuş olduğumuz düşünceyle ilgilidir. Biz şunu unutmuyoruz, evet onların özelliklerinden kaynaklanan bir özel durumları var. Ama onlara göre  bizim de bazı engellerimiz var. Biz kendimizdeki engelleri aşarsak onların da engellerini kaldırmış olacağız. Eğitimci olarak böyle düşünüyorum. Bu duygu ve düşüncelerle tekrar bu güzel hayırlı hizmette emeği geçen herkese canı gönülden teşekkür ediyor. Hepinizi saygıyla selamlıyorum.”

Çamlıca Vakfı Başkanı Avukat Namık Kemal Ertan ise “ Cenab-ı Hakkın izniyle eğitim camiamıza 5. incimizi bugün burada hep birlikte hediye etmiş oluyoruz. Bu güzel eserde emeği geçen müteahhidinden çalışanına, Millî Eğitim Bakanlığı’na başta Müdürümüz olmak üzere öğretmen ve kadrosuna ayrıca Vakfımız’ın tüm çalışanlarına ayrı ayrı teşekkürü bir borç biliyorum. İnşallah memleketimize hizmetler verecek, ciddi gelişmeler sağlayacak, toplumsal barışı geliştirecek bu eserin vatana, millete faydalı olmasını diliyor, ayrı ayrı katılımınız için teşekkür ediyorum. Var olun, sağ olun.” dedi.

Plaket takdiminin ardından kurdele kesimiyle okulun açılışı yapıldı. Ardından Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta ve İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci okulu gezerek ve öğrencilerle bir araya geldiler.

15-12-201715-12-201715-12-201715-12-201715-12-201715-12-201715-12-201715-12-201715-12-201715-12-201715-12-201715-12-201715-12-2017

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.