İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çalışan Gazeteciler Günü

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir etkinlik düzenledi.
Çalışan Gazeteciler Günü

Gazete ve gazeteci denildiğinde aklımıza ilkin haberler gelir. Dünyanın tüm toplumlarında haberler ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Fakat her gün maruz kaldığımız haber sağanağını o kadar kanıksamışızdır ki, bu kadar önemli bir şeyin etkileri üzerine pek durup düşünmeyiz.

Mesleki ve Teknik Eğitim Faaliyetleri

İşte böylesi bir süreçte, yaşanan olayları derinlemesine analize tabi tutarak sorular sormak daha önemli bir hâle gelmiştir. Millî Eğitim Bakanlığımızın, Medya Okuryazarlığı dersi başta olmak üzere bu konuda bir dizi çalışması var. Nitekim Bakanlığımız, 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde Anadolu Ajansı ile meslek liselerindeki gazetecilik, radyo televizyon, grafik, fotoğraf, halkla ilişkiler bölümü öğretmen ve öğrencilerinin yeterliliklerinin artırılmasına yönelik mesleki ve teknik eğitim faaliyetlerini kapsayan iş birliği protokolü imzaladı.

Bu bağlamda İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz gazetecilik mesleğinin önemini ve bu alanda eğitim veren okullarımızı önemini belirgin kılmak amacıyla bir etkinlik düzenledi. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü dolayısıyla düzenlenen etkinlik İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün Instagram hesabından yapılan canlı yayınla gerçekleşti.

Aydın Doğan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Gazetecilik Alan Şefi Gökhan Gök'ün yönettiği etkinliğe İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Sayın Dr. Hülya Semiz Türkoğlu katıldı.

Basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü tebrik eden ve tüm gazetecilere sağlık ve başarı dileklerini ileten Gökhan Gök daha sonra sözü konuğuna bıraktı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Hülya Semiz Türkoğlu da Çalışan Gazeteciler Günü hakkında kısa bilgi verdikten sonra gazetecilik mesleğinin genel tarifini yaptı.

Gazetecilik ve Mesleki Eğitim

Ardından yeni medya düzeni, gazete işletmeciliği, yeni nesil siber zorbalık, dijital okuryazarlık, öğrenci, veli ve öğretmen iş birliği gibi geniş bir alanda çalışmaları bulunan Hülya Semiz Türkoğlu gazeteciliğin öneminden ve dijital dönüşümün haberciliğe etkileri konusunda açıklamalarda bulundu. Gazetecilik alanında eğitim gören öğrencilerin yeni medya düzeninde istihdamın edilebilmesi için sahip olması gereken yeterliklerden bahseden Türkoğlu, söyleşinin ilerleyen bölümlerinde gazetecilik alanında eğitim veren meslek liselerinden gelen öğrencilerin daha başarılı olduklarını vurgulayarak, genç gazeteci adaylarına bazı tavsiyelerde bulundu.   

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.