İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çalışan Gazeteciler Günü

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir etkinlik düzenledi.
Çalışan Gazeteciler Günü

Gazete ve gazeteci denildiğinde aklımıza ilkin haberler gelir. Dünyanın tüm toplumlarında haberler ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Fakat her gün maruz kaldığımız haber sağanağını o kadar kanıksamışızdır ki, bu kadar önemli bir şeyin etkileri üzerine pek durup düşünmeyiz.

Gazetecilik ve Eğitim 

İşte böylesi bir süreçte, yaşanan olayları derinlemesine analize tabi tutarak sorular sormak daha önemli bir hâle gelmiştir. Millî Eğitim Bakanlığımızın Medya Okuryazarlığı dersi başta olmak üzere bu konuda bir dizi çalışması var. Nitekim Bakanlığımız, 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde Anadolu Ajansı ile meslek liselerindeki gazetecilik, radyo televizyon, grafik, fotoğraf, halkla ilişkiler bölümü öğretmen ve öğrencilerinin yeterliliklerinin artırılmasına yönelik mesleki ve teknik eğitim faaliyetlerini kapsayan iş birliği protokolü imzaladı.

Bu bağlamda İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz gazetecilik mesleğinin önemini ve bu alandaki eğitim veren okullarımızı tanıtmak için kapsamlı bir etkinlik düzenledi. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü dolayısıyla düzenlenen etkinlik Şişli Maçka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde gerçekleşti. 

Etkinliğe İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Levent Özil, Şişli İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Mücahit Yentür, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Sayın Dr. Hülya Semiz Türkoğlu, Yeni Şafak İnternet Yazı İşleri Müdürü Sayın Ersin Çelik ve Sabah gazetesi yazarı Sayın Levent Tüzemen, basın mensupları, öğretmen ve öğrencilerimiz katıldı.

Basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü tebrik eden ve tüm gazetecilere sağlık ve başarı dileklerini ileten İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı, Maçka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ndeki etkinlikte, gazetecilere okulumuzu tanıttı. 

2023 Eğitim Vizyonu ve İş Birlikleri

Yazıcı, programdaki konuşmasında Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda çok yönlü kurumsal iş birlikleri sürdürdüklerini dile getirdi. Gazeteciliğin köklü, yeniliklere açık ve dinamik bir meslek olduğunu kaydeden Yazıcı, "Öncelikle ben gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyorum. Hepsine başarılı ve sağlıklı meslek yılları diliyorum. Biliyorsunuz bu sene Anadolu Ajansı ile ortak bir çalışma yürütülüyor. Akademik ve uygulama perspektifli bu iş birliği, bize de yeni açılımlar getirecek. Alan öğretmenlerine, hizmet içi eğitim ve iş başı eğitimleri düzenlenecek. Gerçek iş ortamlarında, alan öğrencilerinin işletmelerde mesleki eğitim almaları ve staj yapmaları sağlanacak. İş birliği köklü kurumumuzun habercilerinin, kameraman ve foto muhabirlerinin birikimi ilgili alanlarda eğitim alan öğrencilerimizin istifadesine sunulacak. Böylece öğrencilerimiz, basının yerleşik kültürünü öğrenme imkânına kavuşuyorlar. Özellikle meslek okullarımızdaki öğrencilerimizin, gazetecilik, halkla ilişkiler, radyo televizyon gibi alanlarda birlikte çalışmalarını sağlayacak projeleri hayata geçiriyoruz. Gazetecilik mesleği, hepimizin hızına yetişemediğimiz haber çağında her zamankinden çok daha önemli hâle geldi. Bu meslek de her meslekte olduğu gibi nitelikli, doğru, iyi bir çalışmayı gerektiriyor. Meslek okullarımızın gazetecilik, radyo ve televizyonculuk gibi bölümleri sayesinde çocuklarımız aslında şimdiden mesleğe hazırlanıyorlar. Buradaki çocuklarımıza da eğitim öğretim süreçlerinde başarılar diliyorum." ifadelerini kullandı.

Gazeteciliğin zorluklarına değinen İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Levent Özil de çalışan gazetecilerin gününü kutladı. 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda gazetecilik mesleği ile ilgili yapılan çalışmaları anlattı. Türk basını, köklü bir geçmişinin bulunduğunu belirten Özil, herkesin eksiksiz, tarafsız, doğru bilgilendirilmesinin hayati derecede önem taşıdığını kaydetti.

Geçmişten Günümüze Gazetecilik 

Etkinlikte gazetecilik bölümü okullarından mezun bazı öğrencilerin kariyerleri sunum eşliğinde anlatıldı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Hülya Semiz Türkoğlu da "Osmanlı'dan günümüze Türkiye'de gazetecilik faaliyetlerinin gelişim öyküsü" konulu bir sunum yaptı. Türkoğlu gazetecilik öğrencilerine ve geleceğin gazeteci adaylarına 'İstihbaratsa istihbarat, sporsa spor, siyasetse siyaset, dış haberlerse dış haberler bir alanda uzmanlaşmak gerekiyor. Herkesten farklı olmalısınız ki başarılı bir gazeteci olun.' mesajını verdi.

Günümüzde basılı yayınları takip eden yeni mecralar Türk basınının zenginleşmesini çeşitlenmesini sağlamıştır. Şunu belirtmek gerekir ki, ülkemiz, iletişim alanındaki hızlı gelişmeye uyum sağlayan yazılı ve görsel basın, sosyal medya ve internet gazeteciliği alanlarında dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer almaktadır. Yeni Şafak İnternet Yazı İşleri Müdürü Gazeteci Ersin Çelik ve Sabah gazetesi yazarı Levent Tüzemen bu gelişmelerden hareketle mesleki tecrübelerini öğrencilerimizle paylaştı.

1978 yılından beri spor alanında gazetecilik yapan Levent Tüzemen, konuşmasında mesleğin en keyifli tarafının spor gazeteciliği yapmak olduğunu ifade etti. Tüzemen,  meslek hayatıyla ilgili yaşadığı ilginç anılarından bahsederek konuşmasına renk kattı. Gazeteciliğin dönüşümüne odaklanan Ersin Çelik ise, "Gazetecilik bitmedi bitmez de. Nasıl televizyon geldiğinde radyoculuk bitmediyse, evrimleşip dönüştüyse gazetecilik de o şekilde dönüşecek ve yoluna devam edecektir. Meslekte başarılı olmak için hocamızın da dediği gibi uzmanlaşmak gerekir." şeklinde konuştu.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Levent Özil ve Şişli İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Mücahit Yentür, Levent Tüzemen, Hülya Semiz Türkoğlu ve  Ersin Çelik, İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen gazete ve dergi yarışmasında dereceye giren okullara ödüllerini takdim etti.

Öğrencilerin doğa gezilerinden derlenen fotoğrafların yer aldığı serginin gezildiği etkinlikte, okulumuz gazetecilik alanı öğrencileri Eray Hamdemir ve Yağmur Duran İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı ile okulun röportaj odasında bir söyleşi yaptı, fotoğraf çektirdi.

11-01-202011-01-202011-01-202011-01-202011-01-202011-01-202011-01-202011-01-202011-01-202011-01-202011-01-202011-01-202011-01-202011-01-202011-01-202011-01-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.