İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Boşnakça, Gelecek Eğitim Öğretim Yılına Seçmeli Ders Olarak Hazırlanıyor

Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı ve Bosna-Hersek Federasyonu Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında Boşnakça, 2017-2018 eğitim-öğretim yılından itibaren seçmeli ders olarak okutulacak.  
Boşnakça,  Gelecek Eğitim Öğretim Yılına Seçmeli Ders Olarak Hazırlanıyor

Türkiye’de, Boşnakçanın seçmeli ders olarak okutulmasına ilişkin, Bayrampaşa Mehmet Akif İnan Ortaokulu’nda toplantı düzenlendi. Toplantıya Bosna-Hersek Federasyonu Eğitim Bakanı Sayın Dr. ElviraDilberovic, Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Sayın Orhan Erdem, Saraybosna Federasyonu Eğitim Bakan Yardımcısı Sayın AldenKatjtaz, İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Ömer Faruk Yelkenci, Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Sayın Mehmet Akif Yamanve Bayrampaşa Belediye Başkanı Sayın Atila Aydıner katıldı.

Toplantıya katılan Bosna Hersek Federasyonu Eğitim Bakanı ElviraDilberovic, ortaokul öğrencilerine yaklaşık 30 dakika Boşnakça ders verdi.

Dersin ardından Boşnakçanın seçmeli ders olarak okutulmasına ilişkin Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Erdem ve Bosna-Hersek Federasyonu Eğitim Bakanı Dilberovic değerlendirmelerde bulundu.

İki Ülkenin Ruhunu Birleştirmiş Olacağız

Anadillerin seçmeli ders olmasında çok fazla gerekçe olduğunu belirten Dilberovic, sözlerine şöyle devam etti: “Başka bir ülkede kendi dilini öğrenmemenin ne demek olduğunu biliyorum. Size ait bir şeylerin kaybolduğunu hissediyorsunuz. İlk kez Bayrampaşa Belediyesine geldiğimde doğal ve kendiliğinden vakit geçirdim. Bir dede, ‘Torunumla konuşamıyorum.´ dedi. Doğrusu bu konuşma beni çok duygulandırdı. Türklerin Bosna´da Türkçe için neler yaptığını görünce çok etkilendim. Ben de böyle bir şey yapmak istedim. Biliyorsunuz ülke annedir, dil de ülkenin bir parçasıdır. Bir halkın ruhuna varmak isterseniz, onun dilini öğrenmeniz gerekir. Bu şekilde iki ülkenin ruhunu birleştirmiş olacağımızı düşündüm.”

Projenin kendi bakanlığı dönemine denk gelmesinden çok mutlu olduğunu aktaran Dilberovic, dönemin Millî Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı ve çalışma arkadaşlarına da katkılarından dolayı teşekkür etti.

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem ise Türkiye´de yaşayan yedi dilin müfredatta yer aldığını belirterek, “Hem Millî Eğitim Bakanlığının protokolü hem de İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğünün kardeş okul projesiyle Türkçe, Bosna-Hersek´te seçmeli ders olarak tercih edilmeye başlanmıştı. 85 okul Türkçe eğitimi vermekteydi. Bugün Bakanımızın gelmesiyle 53 okul daha Türkçe eğitimine başlamış olacak.  Birkaç defa çeşitli programlar vesilesiyle Bosna´ya gittim. Bakanımızla toplantılarımız oldu. Türkçe´nin Bosna´da seçmeli ders olarak okutulması konusunda gayretlerini gördük.” diye konuştu.

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz Çok Aktif

Boşnakçanın yanı sıra Arnavutçanın da yaşayan diller kapsamına alındığı bilgisini veren Erdem, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Arnavutça da seçmeli ders olarak gelecek yıldan itibaren müfredatımıza girmiş oldu. Okulumuzda ilk dersimizi de Sayın Bakanımız vermiş oldu. Bu konuda yapılacak şeyler var. Ders kitapları ve diğer konularda iki ülke güzel bir iş birliği içerisinde çalışmaya devam edecek. İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz bu konuda çok aktif. Binlerce Boşnak öğrenci Türkçeyi yabancı dil olarak seçtiği için İstanbul´a getirildi. Hem pratik yaptılar, hem de akrabalarının yaşadığı ülkemizi görüp tanımış oldular. Burada da seçmeli ders olarak Boşnakçayı tercih eden öğrencilerimiz Bosna-Hersek´e gidecek.  Projemize Bayrampaşa Belediye Başkanı da çok destek veriyor.”

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci toplantıda yaptığı konuşmada, bugün verilen ilk dersle imzalanan protokol sonrası yeni bir evreye geçtiklerine işaret ederek, "Sizlerin huzurunuzda ve tanıklığınızda başlamış olduk. Hem sizlere ve hem de Sayın Dilberovic’e hoş geldiniz, diyorum. Bu faaliyetin hayırlı olmasını diliyorum” diyerek sözlerine başladı.

Protokol Uzun Soluklu Olacak

Protokol kapsamında İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak, Bakanlığımızın açtığı yoldan yürüyerek  “Kardeş Okullar Projesini”  uygulamaya geçirdiklerini vurgulayan Yelkenci sözlerini şöyle tamamladı:

“Sayın Bakanımızın söylediği gibi 85 okula ek olarak 53 okul daha devreye giriyor.  Şimdi toplam olarak 138 kardeş okul oluyor,  bunu arttırmayı düşünüyoruz. Ayrıca Bosna-Hersek’te 100’ü aşkın eğitim kurumunda ikici yabancı dil olarak Türkçe dersi seçilmiş durumda. Bosna-Hersek’teki okullarımızda Türkçe derslerinin yapılması konusunda Yunus Emre Enstitüsü çok başarılı bir şekilde gerekli organizasyonu yapıyor.  Ayrıca bu okullarda görev yapan idareci ve öğretmenlerimizi Türkiye’ye davet ederek burada eğitimle ilgili incelemeler yapmalarını sağlıyoruz. Dahası öğrencilerin Türkiye’de birkaç gün geçirerek Türkçe pratik yapmalarını sağlama konusunda da bir çalışmamız var.  İnşallah bu projenin uzun soluklu olması için, öğrencilerin yaz aylarında kardeş ailelerin yanında kalmalarını da içerecek genişlikte birtakım girişimlerimiz olacak.”

19-01-201719-01-201719-01-201719-01-201719-01-201719-01-201719-01-201719-01-201719-01-201719-01-201719-01-201719-01-201719-01-201719-01-201719-01-2017

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.