İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bosna-Hersek Türkçe Öğretmenleri ve Türkoloji Öğrencileri Müdürlüğümüzü Ziyaret Etti.

Bosna-Hersek Türkçe Öğretmenleri ve Türkoloji Öğrencileri 19 Temmuz Salı günü İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ömer Faruk Yelkenci’yi  makamında ziyaret etti.
Bosna-Hersek Türkçe Öğretmenleri ve Türkoloji Öğrencileri Müdürlüğümüzü Ziyaret Etti.

Elli kişiden oluşan Bosna-Hersek Türkçe Öğretmenleri ve Türkoloji Öğrencileri, Türkçe Öğretim Metotları Semineri almak üzere İstanbul’a geldi.

Milli Eğitim Bakanlığımız ve Bosna Hersek Milli Eğitim Bakanlığı tarafından imzalanan eğitim iş birliği protokolü çerçevesinde Türkçenin mümkün olduğu kadar çok okulda ikinci yabancı dil olarak seçilmesi kararlaştırıldı.

İstanbul İl Mili Eğitim Müdürlüğünün himayesinde, Bosna-Hersekli Türkçe Öğretmenleri ve Türkoloji öğrencileri, 10 günlük bir seminer programı ile Türkçe Öğretim Metotları eğitimi aldılar.

Yunus Emre Enstitüsünün yürüttüğü  "Tercihim Türkçe" Projesi kapsamında konuşan Bosna Hersek Federasyonu Eğitim Bakanı Elvira Dilberoviç; iki ülke arasında eğitim işbirliğinin geliştirilmesi için gereken çalışmalara hız verileceğini belirtti.

İstanbul İl Mili Eğitim Müdürlüğü ve Yunus Emre Enstitüsü işbirliği kapsamında, Bosna-Hersekli Türkçe Öğretmenleri ve Türkoloji öğrencileri ilçemizin deneyimli öğretmenlerinin verdiği eğitim programı ile çeşitli dilbilgisi konuları, metin incelemesi, şiir şerhleri, Türk Edebiyatının dönemleri, istiklal Marşımızın biçim ve muhteva yapısı, okuma-yazma-dinleme-konuşma etkinlikleri, İstanbul’un metinlerle tanıtımı, dil aileleri içerisinde Türkçenin yeri ve yapısı gibi konularda bilgi sahibi oldular.

Eğitim programının yanı sıra katılımcılara gezi programı da düzenlendi. İstanbul’un tarihi ve turistik yerlerinden Süleymaniye Cami, Kapalı Çarşı, Sultanahmet Cami, Topkapı ve Dolmabahçe Sarayı, Ayasofya, Yerebatan Sarnıcı, Panorama 1453, İstanbul Boğazı, Gülhane Parkı gibi yerler katılımcılara gezdirilerek tanıtıldı.

Program dahilinde 19 Temmuz 2016 tarihinde İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ömer Faruk Yelkenci’yi ziyaret eden Bosna-Hersekli Türkçe Öğretmenleri ve Türkoloji Öğrencilerinin bu ziyaretlerinden dolayı son derece memnun kalan İl Müdürümüz, İstanbul eğitim camiası olarak her zaman Bosna Hersek’e gerekli desteği vereceklerini, söyledi. Çeşitli hediyeler takdim edilen ziyaretçiler memnun kaldılar.

11 Temmuz’da ülkemize gelen Bosna-Hersek Türkçe Öğretmenleri ve Türkoloji Öğrencileri programın sonunda sertifikalarını aldılar. Ülkemizin eğitim faaliyetleri hakkında edindikleri bilgiler ve yaşadıkları güzel deneyimlerle emeği geçenlere teşekkür ederek 20 Temmuz’da ülkelerine döndüler.

21-07-201621-07-201621-07-201621-07-201621-07-201621-07-201621-07-201621-07-2016

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.